Skrót wiadomości - poniedziałek, 21 września | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2020, 06:01

Skrót wiadomości - poniedziałek, 21 września

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu 2020 r. spadła o -12,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o -3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu spadnie o ok. 10 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju, komentując dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2020 r. wzrosła o 0,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,4 proc. rdr.

Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży detalicznej spadł w sierpniu w Polsce do 6,1 proc. z 6,5 proc. w lipcu - podał GUS.

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrośnie o ok. 5 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju, komentując dane GUS.

W okresie styczeń-sierpień w Polsce deweloperzy przekazali do użytkowania 87,7 tys. mieszkań, o 9,4 proc. więcej rdr - podał GUS.

Na koniec sierpnia w budowie było 830,9 tys. mieszkań, o 0,9 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w sierpniu spadły o 5,1 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.

Polityka Narodowego Banku Polskiego powinna sprzyjać utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie - napisał w artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

Wskaźnik Kantar Consumer Index, określający nastroje konsumentów w Polsce spadł we wrześniu do -17,7 pkt. z -15,1 pkt. w sierpniu - wynika z badania Kantar TNS.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł we wrześniu o 2,4 pkt. w stosunku do sierpnia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec sierpnia 2020 r. wyniosło 1.091,3 mld zł, czyli 3 mld zł (-0,3 proc.) mniej mdm - podał resort finansów w szacunkowych danych.

Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec sierpnia 2020 roku 6.959 mln euro wobec 6.983 mln euro na koniec lipca - wynika z danych NBP.

Bank Gospodarstwa Krajowego, na przetargu 23 września zaoferuje 2 serie obligacji: 10-letnie FPC0630 oraz 13-letnie FPC0733. Będzie to kolejna emisja na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

GIEŁDA

WIG20 po raz pierwszy od maja znalazł się poniżej poziomu 1.700 pkt. Dla indeksu krajowych blue chipów ważnym zadaniem jest teraz obrona wsparcia, które jest w okolicy poziomów z poniedziałkowego zamknięcia - ocenił dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski.

Na zamknięciu w poniedziałek WIG20 spadł 2,86 proc. do 1.682,26 pkt., WIG zniżkował 2,77 proc. do 48.447,72 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 2,93 proc. do 3.444,23 pkt., a sWIG80 stracił 2,12 proc. do 14.060,87 pkt.

SPÓŁKI

PKN Orlen wezwał do sprzedaży 82.754.032 akcji Energi po cenie 8,35 zł za akcję, by mieć 100 proc. akcji tej spółki i wycofać ją z obrotu na rynku regulowanym GPW - poinformował pośredniczący w wezwaniu BM PKO BP.

Iliad Purple, spółka zależna Iliad, francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych, wzywa do zapisywania się na sprzedaż 100 proc. pozostających w obrocie akcji w Play Communications - podał Play w komunikacie. Bloomberg podał, powołując się na komunikat Iliad, że cena w wezwaniu wynosi 39 zł za akcję.

Zarząd Play przyjmuje ofertę przejęcia 100 proc. akcji Play Communications przez Grupę Iliad - podała spóła w komunikacie prasowym.

PunkPirates, notowany na GPW producent i wydawca gier VR, chce wydawać cztery gry rocznie, dwie powinny mieć premierę jeszcze w tym roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

Captor Therapeutics złożył w KNF prospekt w związku z zamiarem przeprowadzenia pierwszej publicznej oferty akcji - poinformowała biofarmaceutyczna spółka w komunikacie. Debiut na GPW planowany jest na przełom roku 2020/21.

Akcjonariusze spółki TIM zdecydują o przyjęciu programu motywacyjnego na lata 2021-23 - wynika z projektów uchwał walnego zgromadzenia zwołanego na 23 października. Warunkiem umożliwiającym objęcie akcji ma być osiągnięcie przez TIM skonsolidowanego zysku EBITDA w wysokości 63 mln zł w 2021 r., 66 mln zł w 2022 r. i 70 mln zł w 2023 r.

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa prognozuje wydobycie gazu ziemnego w Norwegii w 2021 roku w wysokości 0,9 mld metrów sześciennych - podała spółka w komunikacie. Wcześniejsza prognoza zakładała wydobycie na poziomie 0,7 mld m sześc. Szacowany poziom produkcji gazu ziemnego może osiągnąć szczytowy poziom ok. 2,2 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w latach 2026-2027.

Prezes i główny akcjonariusz CI Games Marek Tymiński chce upoważnienia do podwyższenia kapitału zakładowego spółki o 318,33 zł w ciągu trzech lat - podała spółka w projektach uchwał na walne zgromadzenie zwołane na 9 października. Upoważnienie ma dać CI Games elastyczność w pozyskiwaniu środków m.in. na potencjalne akwizycje.

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe dochodzenie w celu oceny, czy przyznanie przez polskie władze bloku częstotliwości na świadczenie usług 4G na rzecz Sferii jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa - podała KE w komunikacie.

Echo Investment uruchomiło sprzedaż 237 lokali w ramach łódzkiego projektu Fuzja - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

GE zamierza wycofać się z rynku realizacji nowych inwestycji w energetyce opartej na węglu - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Jak podano, decyzja może oznaczać m.in. dezinwestycje i zmniejszenie zatrudnienia.

Zarząd PragmaGo zdecydował o ustaleniu publicznego programu emisji obligacji, w ramach którego może wyemitować obligacje o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 100 mln zł - poinformowała spółka we komunikacie.

Oferta Budimeksu o wartości 314,8 mln zł netto dotycząca budowy jednego z etapów gazociągu DN1000 Goleniów - Lwówek została wybrano jako najkorzystniejsza w przetargu Gaz-Systemu - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Benefit Systems podjął uchwały w sprawie emisji obligacji serii A i B. Łączna wartość nominalna każdej serii wynieść ma do 50 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Zwolnienia grupowe w Rafako obejmą maksymalnie 400 osób i zostaną przeprowadzone do 31 marca 2021 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Zysk netto grupy Newag w I połowie 2020 roku wzrósł do 62,1 mln zł z 12,4 mln zł rok wcześniej - poinformował Newag w raporcie półrocznym. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki.

WALUTY

Na rynku walutowym można zaobserwować wzrost awersji do ryzyka i umacnianie się dolara wobec euro i złotego - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień. Jego zdaniem jest to jednak jedynie korekta. Z kolei na rynku długu ekonomista spodziewa się, że rentowności polskich 10-latek nadal będą poruszały się w okolicy 1,3 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4800 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1787 USD i 122,70 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają po najmocniejszej tygodniowej zwyżce od czerwca. Na rynkach brak jest jasności co do skali ożywienia zapotrzebowania na energię na świecie - podają maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną, bo sytuacja podażowa staje się coraz bardziej napięta, więc nie mozna wykluczyć testowania przez miedź 7.000 USD za tonę, może nawet 8.000 USD. Na razie metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 1 proc. - po 6.877,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Cena 39 zł w wezwaniu ogłoszonym przez Iliad na akcje Play Communications jest atrakcyjna i wezwanie ma duże szanse powodzenia - oceniają analitycy.

W kolejnych miesiącach sprzedaż detaliczna będzie wykazywać niewielki wzrost - wskazują ekonomiści w komentarzach do poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ich opinii obecne dane pokazują wyczerpanie się efektu odłożonego popytu po zamknięciu gospodarki.

Sprzedaż detaliczna w sierpniu mogła zostać zaburzona jednorazowymi czynnikami - wskazują ekonomiści w komentarzach do poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich, perspektywy dla konsumpcji towarów przez gospodarstwa domowe w kolejnych miesiącach pozostają relatywnie korzystne.

Zysk netto ubezpieczycieli w pierwszej połowie 2020 roku wyniósł 3,8 mld zł i był o 7 proc. niższy niż rok wcześniej - podała w poniedziałek Polska Izba Ubezpieczeń.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Co najmniej kilkaset milionów dolarów mogło zostać wypranych za pośrednictwem kont w ING Banku Śląskim należących do podejrzanych spółek. Wynika to z dokumentów, które zdobyła Gazeta Wyborcza wraz z międzynarodową grupą dziennikarzy śledczych. Pieniądze pochodziły z Rosji i Ukrainy.

Minister Klimatu zatwierdził ustalony przez prezesa URE regulamin tegorocznych aukcji na sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach OZE. Aukcje będą odbywać się od 3 listopada do 3 grudnia 2020 r. - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Wartość aktywów pod zarządzaniem OFE wzrosła w sierpniu o 1,8 proc. mdm - wynika z danych KNF. Alokacja w krajowe akcje wzrosła o 64 pb i na koniec sierpnia stanowiły one 76,2 proc. aktywów.

Ministerstwo Finansów wysłało do konsultacji projekt ustawy zakładającej m.in. przejęcie przez UOKiK kompetencji Rzecznika Finansowego - podano na stronie RCL.

Wartość sprzedaży w aptekach w Polsce spadła w sierpniu rdr o 0,5 proc. do 2,828 mld zł - poinformowała w raporcie firma badawcza PEX PharmaSequence.

Nord Stream 2 to projekt polityczny - podkreśliła w rozmowie m.in. z "Rzeczpospolitą" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pytana o to, czy UE powinna wykonać próbę zablokowania Nord Stream 2 przez UE podkreśliła, że KE od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości. Według szefowej KE "teraz trzeba to umieścić w kontekście politycznym".

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Należy spodziewać się kontynuacji trendu ok. tysiąca nowych przypadków koronawirusa dziennie – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zakończyła się narada kierownictwa PiS. Podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie - napisała na Twitterze w poniedziałek po południu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Realizacja poniedziałkowych decyzji kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości będzie miała miejsce w tym tygodniu - dowiedziała się PAP ze źródeł w kierownictwie PiS. Poniedziałkowe spotkanie dotyczyło przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

Małe partyjki, które wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy muszą troszkę utemperować swoje apetyty; jeżeli to zrobią to będziemy próbowali się jeszcze porozumieć - powiedział w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Wpływ koalicjantów w rządzie i na rządy powinien być adekwatny do ich poparcia społecznego - oświadczył wicepremier Jacek Sasin. Jak podkreślił, decyzje, co dalej z koalicją Zjednoczonej Prawicy mają zapadać w poniedziałek na spotkaniu kierownictwa PiS.

Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro uważa, że koalicja powinna trwać, uważa też, że jest czas na rozmowy z PiS.

Nieprawdziwe są informacje o naszych "żądaniach nowych stanowisk"; zgodziliśmy się oddać Ministerstwo Środowiska (mimo gwarancji w umowie koalicyjnej); minister Zbigniew Ziobro nie mógł się tylko zgodzić na taką ustawę o "bezkarności", ale idziemy dalej - napisał na Twitterze europoseł Patryk Jaki (Solidarna Polska).

Formacje Jarosława Gowina - Porozumienie i Zbigniewa Ziobry - Solidarna Polska mają poparcie na poziomie po 1,4 proc. i nie mają szans dostać się do Sejmu bez koalicji z PiS – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

62,7 proc. badanych jest zdania, że jeśli Zjednoczona Prawica się rozpadnie, to powinno dojść do przyspieszonych wyborów parlamentarnych; przeciwnego zdania jest 15,3 proc. respondentów - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i radia RMF FM.

Stanowisko ministra sprawiedliwości jest zgodne z moimi kompetencjami, propozycja objęcia tego stanowiska byłaby dla mnie zaszczytem - podkreślił poseł PiS Przemysław Czarnek, komentując doniesienia, że mógłby zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości.

Byłoby zdziwieniem, gdyby minister sprawiedliwości - prokurator generalny żegnał się ze swoim stanowiskiem, patrząc z perspektywy spraw, za które odpowiada w rządzie - powiedział w poniedziałek wiceszef MS Sebastian Kaleta. Wyraził nadzieję, że emocje w Zjednoczonej Prawicy opadną.

W głosowaniu nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt nie było dyscypliny w Porozumieniu, dlatego nie będzie konsekwencji dla wicepremier Jadwigi Emilewicz, która głosowała inaczej niż większość posłów ugrupowania - poinformowała PAP rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, ale jeśli pojawi się przestrzeń do tego, aby skrócić kadencję Sejmu, na pewno z niej skorzystamy - mówili w poniedziałek politycy Platformy Obywatelskiej.

Zwróciliśmy się z wnioskiem o kontrolę NIK w Funduszu Sprawiedliwości, ale także w fundacji Lux Veritatis – powiedział w poniedziałek w Poznaniu przewodniczący Nowoczesnej, poseł KO Adam Szłapka. Dodał, że resort sprawiedliwości wsparł fundację 13,3 mln zł.

Liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce w poniedziałek stwierdzono 748 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 5 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 79.988 zachorowań i 2.298 zgonów.

Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Potencjał systemu jest niewykorzystany, w szpitalach zajęte jest ok. 2 tys. z dziesięciotysięcznej bazy łóżek i ok. 80 z 400 respiratorów – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zachowywanie dystansu od innych osób oraz noszenie maseczek zakrywających usta i nos ma istotne znaczenie dla ograniczania transmisji koronawirusa; potwierdzają to wyniki 172 badań podsumowane w "The Lancet" - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowela o ochronie zwierząt z pewnością wymaga poprawek i spodziewam się, że takie poprawki zostaną w Senacie złożone - powiedział PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Dodał, że jeżeli będzie trzeba, to okres procedowania nad tą nowelą zostanie w Senacie wydłużony poza najbliższe posiedzenie izby.

O zawetowanie w całości nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - zaapelowali w poniedziałek do prezydenta Andrzeja Dudy posłowie Konfederacji Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak. Wezwali też do "poważnej debaty w parlamencie, w której zostanie zweryfikowana większość przeciwko polskiej wsi".

Pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwości minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnia sobie polityczną przyszłość - mówili w poniedziałek posłowie KO Kamila Gasiuk-Pihowicz i Arkadiusz Myrcha zwracając uwagę, że środki te trafiają do "imperium Tadeusza Rydzyka".

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Polsce skargę złożoną przez sędziego Igora Tuleyę w związku z wszczętymi przeciwko niemu postępowaniami dyscyplinarnymi. Chodzi m.in. o naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego. Zakomunikowanie skargi państwu, przeciwko któremu została ona złożona, oznacza, że skarga spełniła warunki formalne. Teraz stronom postępowania przekazano ustalenia dotyczące stanu faktycznego sprawy, a polski rząd będzie musiał odpowiedzieć na pytania sądu dotyczące m.in. naruszenia prywatności sędziego.

Rozpoczęty w poniedziałek po południu podziemny protest górników w kopalniach Ruda i Wujek będzie rozszerzał się na inne kopalnie - ogłosił Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS). Na najbliższy piątek związkowcy zaplanowali natomiast manifestację w Rudzie Śląskiej.

Reduta Dobrego Imienia (RDI) poinformowała w poniedziałek, że przy jej wsparciu finansowym i prawnym gmina Zakrzówek (woj. lubelskie) składa do Sądu Okręgowego w Lublinie pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko Bartowi Staszewskiemu za jego akcję "Strefy wolne od LGBT".

280 tys. rodziców nie płaci alimentów, ich zaległości sięgają już prawie 11,5 mld zł - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Średni dług alimentacyjny na osobę to 40 686 zł; najbardziej zalegają z płatnościami osoby z województwa śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Olga Tokarczuk odebrała nagrodę „La storia in un romanzo 2020” na włoskim festiwalu książki Pordenonelegge. Jury podkreślało, że porusza w swoich powieściach ważne problemy współczesnego świata - podaje portal Wroclaw.pl.

Na pół roku prac społecznych po 30 godzin miesięcznie skazał w poniedziałek białostocki sąd 41-letniego mężczyznę za znieważenie małżeństwa - uczestników Marszu Równości z lipca 2019 roku. Sąd uznał, że słowa, które padły pod ich adresem, nosiły znamiona mowy nienawiści. Wyrok zapadł po jednej rozprawie, nie jest prawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek nowe wytyczne dla państw członkowskich w sprawie rekompensat przyznawanych energochłonnym przedsiębiorstwom w związku z wysokimi cenami pozwoleń na emisję CO2. Z listy uprawnionych wypadł m.in. sektor nawozowy.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) w swym śledztwie dotyczącym prania pieniędzy w wielkich bankach wymienia transakcje biznesmenów z Rosji. Pojawia się w tych danych m.in. nazwisko muzyka Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Władimira Putina.

Parlament Europejski odrzuca wyniki ostatnich wyborów prezydenckich na Białorusi i będzie nadal wspierał obywateli tego kraju - powiedział szef PE David Sassoli w poniedziałek po spotkaniu w Brukseli z kandydatką białoruskiej opozycji na prezydenta Swiatłaną Cichanouską.

"W tym tygodniu zapadnie decyzja o nowych sankcjach UE wobec Rosji. Po raz pierwszy realne wydaje się zastopowanie Nord Stream 2" - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Die Welt" w artykule pt. "Ryzykowna gra Europy z Rosją".

W Niemczech w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 922 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i żadnego zgonu z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Rosnące liczby nowych zakażeń koronawirusem w krajach takich jak Francja, Austria czy Holandia są niepokojące - ocenił w poniedziałek niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. Wcześniej czy później "importowane" z tych krajów infekcje pojawią się w Niemczech - dodał.

We Francji w poniedziałek odnotowano 5298 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarły 53 kolejne osoby, zwiększając ogólny bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 do 31 338.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii szacuje, że od piątku codziennie notowanych było średnio po 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły po 674 zakażenia każdego dnia.

Francuska organizacja pozarządowa Abolissons la venerie Aujourdhui (AVA) i międzynarodowe stowarzyszenie Fur Free Alliance żądają od resortu transformacji ekologicznej wprowadzenia zakazu polowań oraz hodowli zwierząt na futra, w tym zamknięcia ostatnich czterech ferm norek we Francji.

Kolejnych 17 osób zmarło we Włoszech minionej doby na Covid-19, potwierdzono 1350 nowych zakażeń koronawirusem, czyli mniej niż w poprzednich dniach - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek. Liczba zgonów od początku epidemii wzrosła do 35 724.

Na włoskiej wyspie Lampedusa zanotowano w ciągu doby rekordową liczbę 26 łodzi z migrantami - podały w niedzielę wieczorem media. W miejscowym ośrodku dla migrantów przebywa ponad tysiąc osób, czyli pięć razy więcej niż jest tam miejsc.

Jeśli utrzyma się obecny trend w Wielkiej Brytanii, to w połowie października będzie 50 tys. zakażeń koronawirusem dziennie, a to w połowie listopada przełoży się na ponad 200 zgonów dziennie - ostrzegł w poniedziałek główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 11 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto kolejnych 4368 zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

Przez weekend w Szwajcarii wykryto 1095 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zmarło pięć zainfekowanych osób - poinformowały szwajcarskie władze w poniedziałek. Nowy bilans pandemii w kraju to obecnie 50 378 wykrytych infekcji i 1770 zgonów osób z Covid-19.

Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Holandii po raz pierwszy od wybuchu pandemii sięgnęła w poniedziałek 2000, a nawet przekroczyła tę wartość - wynika z danych opublikowanych przez holenderskie władze.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podał się w poniedziałek do dymisji. Na konferencji prasowej powiedział, że chce "stworzyć przestrzeń do rozwiązania problemu epidemii koronawirusa". Premier Andrej Babisz ocenił, że Vojtiech zrobił w resorcie więcej niż poprzednicy.

Premier Węgier Viktor Orban wyraził w poniedziałek poparcie dla Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Stwierdził, że jego rywale Demokraci narzucili światu „moralny imperializm”, który odrzucają nieliberalni przywódcy tacy jak on.

W związku ze wzrostem zachorowalności na Covid-19 premier Litwy Saulius Skvernelis zapowiedział w poniedziałek, że od 1 października zostanie wprowadzony zakaz imprez masowych.

Na Ukrainie minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 2675 osób, 26 zainfekowanych zmarło, a wyzdrowiało 672 pacjentów - poinformował w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Około tysiąca rosyjskich żołnierzy weźmie udział w drugim etapie wspólnych manewrów wojskowych "Słowiańskie Braterstwo" na Białorusi w dniach 22-25 września - poinformowało w poniedziałek białoruskie ministerstwo obrony.

W Rosji zarejestrowano w ciągu minionej doby 6196 zakażeń koronawirusem; dobowy przyrost zachorowań trzeci dzień z rzędu przekroczył poziom 6 tysięcy. Spadła nieco liczba przypadków śmiertelnych Covid-19: zarejestrowano ich w ciągu ostatniej doby 71 wobec 79 dzień wcześniej.

Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek nowe sankcje na 27 osób i podmiotów, powiązanych z irańskim ministerstwem obrony i zaangażowanych w rozwój programu nuklearnego i zbrojeniowego Teheranu. Sankcje nałożono też na prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

W Meksyku w niedzielę 235 osób zmarło w wyniku Covid-19; w ciągu doby potwierdzono 3542 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 16 389 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 363 kolejne zgony - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

W Indonezji odnotowano w poniedziałek rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 4176 przypadki - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Z kolei na Filipinach w wyniku Covid-19 zmarło 15 osób - najmniej od dwóch tygodni. (PAP Biznes)

asa/ ana/ osz/

Ostatnie wiadomości