DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street rosną; rentowności obligacji zwyżkują | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 wrz 2020, 16:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street rosną; rentowności obligacji zwyżkują

Notowania w USA rosną, a indeksy w Europie wahają się. Na rynkach zapanował optymizm po komentarzach amerykańskich polityków, dotyczących możliwości kompromisu ws. pakietu stymulacyjnego. Obligacje osłabiają się, a dolar umacnia się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,45 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,32 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 0,29 proc.

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,48 proc. i wyniósł 27.452,66 pkt. S&P 500 zniżkował 0,48 proc. i wyniósł 3.335,47 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,29 proc., do 11.085,25 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 26,02 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,16 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,16 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,03 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,14 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,13 proc.

W Europie w dół idzie zwłaszcza sektor IT - Ingenico spada o 2,5 proc., a Adyen o 2 proc.

Spółka Suez zyskuje 4,5 proc. po podwyższeniu oferty złożonej przez firmę Veolia na pakiet Engie. Veolia traci 1,6 proc.

Compass Group zniżkuje o 3,5 proc. - spółka podała, że jej sprzedaż w IV kw. spadła o 36 proc.

TP Icap tanieje o 14 proc. Spółka prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia Liquidnet.

Covestro w dół o 7 proc. - spółka zgodziła się na przejęcie oddziału DSM.

„Wydaje mi się, że następne kilka tygodni może być trudne dla europejskiego rynku akcji. Na rynkach można będzie odczuć sporą niepewność w związku z wyborami w USA” – powiedziała Esty Dwek, dyrektorka ds. strategii na rynkach światowych w Natixis Investment Managers Solutions.

Dolar umacnia się o 0,16 proc. wobec koszyka walut do 94,04 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,36 proc. do 1,1695.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,07 proc. do 105,73.

Kurs funta zniżkuje o 0,03 proc. wobec dolara do 1,2851.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 0,67 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 3 pb do 1,44 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 57 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 54 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do -0,55 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 39,50 USD za baryłkę, po wzroście o 0,53 proc., a listopadowe futures na Brent idą w dół o 0,66 proc. do 40,76 USD/b.

PAKIET STYMULACYJNY W USA

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział, że w środę ponownie porozmawia z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi o bodźcu fiskalnym, dodając, że ma „nadzieję” co do możliwości porozumienia.

„Mówię, że mam zamiar spróbować jeszcze raz poważnie porozmawiać i myślę, że mamy nadzieję, że uda nam się coś uzgodnić. Myślę, że jest tu szansa na rozsądny kompromis” - powiedział Mnuchin.

Sekretarz skarbu dodał, że zamierza do czwartku dogadać się z Pelosi ws. pakietu. Mnuchin powiedział, że oferta, którą planuje przedstawić Pelosi będzie przypominać około 1,5 bln USD ponadpartyjnej propozycji, zaprezentowanej na początku tego miesiąca. Przewodnicząca Izby Reprezentantów i Demokraci w Kongresie czekają na kontrpropozycję dla pakietu stymulacyjnego Demokratów w wysokości 2,2 bln USD.

Pelosi i Mnuchin mają ponownie porozmawiać w środę, dzień po 50-minutowej rozmowie, w której Pelosi przedstawiła Mnuchinowi więcej szczegółów na temat najnowszej propozycji Demokratów dotyczącej pakietu fiskalnego.

Jednocześnie Pelosi zwróciła się już do Demokratów o „zdecydowane głosowanie” za pakietem, który zaprezentowali w poniedziałek. W liście do demokratycznych kongresmenów stwierdziła, że plan Demokratów jest propozycją, której celem jest przełamanie impasu z Republikanami.

Negocjacje pomiędzy administracją Trumpa a Demokratami w Kongresie znajdują się w decydującej fazie. Albo Pelosi uda się zawrzeć umowę z Białym Domem, albo Izba Reprezentantów zagłosuje za propozycją o wartości 2,2 bln USD bez republikańskiego poparcia, umożliwiając członkom Kongresu opuszczenie miasta w celu prowadzenia kampanii wyborczej.

Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, Demokraci mogą zaplanować głosowanie w środę lub czwartek. Czas będzie zależał od wyniku rozmów Pelosi z Mnuchinem.

„Z wielu powodów możemy po prostu nie dojść do porozumienia, ale rozmowy będą kontynuowane” - powiedział Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu. „Drugi zespół chce gigantycznego pakietu, a my uważamy, że taki nie jest potrzebny” -dodał.

DANE GOSP. NA ŚWIECIE

Produkt Krajowy Brutto USA w II kwartale spadł o 31,4 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Oczekiwano -31,7 proc.

Konsumpcja prywatna spadła w II kw. o 33,2 proc., wobec oczekiwanych -34,1 proc. W pierwszym wyliczeniu spadek konsumpcji wyniósł 34,1 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk -0,8 proc., wobec prognoz -1,0 proc. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

W firmach w USA przybyło we wrześniu 749 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 649 tys.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, we IX wyniósł 51,5 pkt. wobec 51,0 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, we IX wyniósł 55,9 pkt. wobec 55,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów. Analitycy spodziewali się wskaźnika PMI na poziomie 54,7 pkt.

„Sektor usług rośnie dzięki skutecznym środkom powstrzymującym rozwój pandemii Covid-19. W międzyczasie poprawiający się popyt zewnętrzny wspierał również sektor wytwórczy. Dlatego też ogólne nastawienie banku centralnego w polityce pieniężnej pozostanie neutralne” – powiedział Hao Zhou analityk ds. rynku walut i rynków wschodzących w Commerzbanku.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w II kw. 2020 r. o 19,8 proc. kdk - podano w II wyliczeniu urzędu statystycznego. Wstępnie szacowano, że PKB w II kw. spadł o 20,4 proc. W ujęciu rdr PKB spadł w II kw. o 21,5 proc., wobec wstępnych wyliczeń na II kw. -21,7 proc.

Bank centralny Wietnamu obniżył główną stopę procentową o 50 pb do 4 proc.

LAGARDE O CELU INFLACYJNYM EBC

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wskazała w środę, że warto rozważyć dostosowanie celu inflacyjnego EBC, umożliwiając okresowy wzrost cen ponad cel, podobnie jak zrobiła to Rezerwa Federalna USA podczas ostatniego przeglądu strategicznego.

Lagarde powiedziała na konferencji we Frankfurcie, że EBC rozważy opcję przekroczenia celu inflacyjnego w ramach przeglądu strategicznego podjętego przez bank centralny strefy euro.

„Jeśli taka zmiana będzie uznana za wiarygodną, to może wzmocnić zdolność polityki pieniężnej do stabilizacji gospodarki wobec osiągnięcia dolnego przedziału celu inflacyjnego. Dzieje się tak, ponieważ obietnica przekroczenia inflacji podnosi oczekiwania inflacyjne, a tym samym obniża realne stopy procentowe” - powiedziała.

Stanowisko Lagarde to prawdopodobnie najsilniejszy jak dotąd sygnał, że EBC może zmodyfikować swój cel inflacyjny. Lagarde zauważyła, że czynniki strukturalne, takie jak globalizacja, utrzymują inflację na niskim poziomie.

Prezes Bundesbanku Jens Weidmann, przemawiając podczas tego samego wydarzenia, wezwał decydentów do ostrożnego wprowadzania zmian w strategii EBC i powtórzył swoje ostrzeżenia, że zakupy obligacji na dużą skalę mogą zatrzeć granicę między polityką monetarną a fiskalną.

Wcześniej gubernator Banku Francji Francois Villeroy de Galhau sygnalizował już, że jest otwarty na pozwolenie inflacji na wzrost powyżej celu EBC.

DEBATA BIDEN-TRUMP

Wyzwiska i personalne ataki zdominowały pierwszą telewizyjną debatę przedwyborczą Donalda Trumpa i Joe Bidena. Kandydaci walczący o Biały Dom, przerywając sobie wzajemnie, spierali się w kwestii napięć społecznych oraz reakcji państwa na pandemię koronawirusa. Obaj politycy toczyli spór o Sąd Najwyższy, rasizm w USA i zarzuty o niepłacenie podatków przez Trumpa.

„Wydarzenie zostało określone przez niektórych jako chaotyczne, ponieważ obaj kandydaci regularnie sobie nawzajem przerywali. Pan Biden zaatakował amerykańskiego przywódcę za sposób radzenia sobie z pandemią, podczas gdy Trump zakwestionował zdolność kandydatów Demokratów do wykonania lepszej pracy w tych okolicznościach. Donald Trump nie potwierdził, że w przypadku przegrania wyborów pokojowo opuści Biały Dom, ponieważ wydaje się podejrzliwy wobec głosowania korespondencyjnego” – powiedział David Madden, analityk rynkowy w CMC Markets.

„W debacie mogliśmy zaobserwować potwierdzenie przypuszczenia, że w razie wygranej Bidena, Trump nie zaakceptuje porażki. Wszyscy, którzy przewidują groźny rozwój wypadków po wyborach, dostali wczoraj dowody na potwierdzenie swoich domysłów” – powiedział Chris Weston, dyrektor ds. badań w Pepperstone Group.

PONAD 1 MLN OFIAR KORONAWIRUSA

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 33,68 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 1,008 mln osób.

206.005 zakażonych SARS-CoV-2 zmarło od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. We wtorek bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w USA o 974. Stany Zjednoczone przodują na świecie nie tylko pod względem liczby zgonów, ale także pod względem liczby wykrytych zakażeń SARS-CoV-2. We wtorek ich liczba wzrosła do 7 191 061. W ciągu doby zwiększyła się o 43.820.

Liczba wszystkich zakażeń koronawirusem w Indiach wynosi 6,23 mln - poinformowało ministerstwa zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby obecność SARS-CoV-2 potwierdzono u 80 472 osób. Liczba wszystkich zgonów sięga 97 497; w ciągu doby zmarło 1179 osób.

Po krótkiej przerwie w poniedziałek i wtorek, gdy liczba nowych zakażeń wynosiła średnio 14 tys., a liczba zgonów nie przekraczała 350, we wtorek ministerstwo zdrowia Brazylii podało, że obecność koronawirusa potwierdzono u 32 058 osób, zmarły zaś 863 osoby. Według danych resortu zdrowia od początku epidemii w Brazylii odnotowano ponad 4,7 mln zakażeń. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi już ponad 142 921 przypadków.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii ministerstwo zdrowia potwierdziło 203 zgony wskutek zakażenia koronawirusem. W całym kraju podczas ostatnich 24 godzin hiszpański resort zdrowia wykrył ponad 9,9 tys. zakażeń. Łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem wynosi już 758 172.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o 8051 zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Zmarło 85 kolejnych osób. W sumie we Francji do tej pory koronawirusem zakaziło się 550 690 osób. Zmarło 31 893 zainfekowanych osób.

24 osoby zmarły tej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 1648 nowych zakażeń koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Dane wskazują na wzrost liczby zgonów i nowych infekcji. Obecnie najwięcej przypadków SARS-CoV-2 przybywa w Kampanii na południu. Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 35875. Liczba infekcji wykrytych w kraju przekroczyła 313 tys. Wyzdrowiało 226 tys. osób, w tym ponad 1300 w ciągu ostatniej doby. Obecnie zakażonych jest co najmniej 50 tys. osób.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 1798 do ogółem 289 219 – wynika z danych opublikowanych w środę przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 15 kolejnych osób z Covid-19 zmarło, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 9488.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku potwierdzono obecność koronawirusa u 4446 nowych osób; z powodu Covid-19 od poniedziałku do wtorku zmarło 560 osób - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 738 163, a bilans zgonów wywołanych Covid-19 wzrósł do 77 163.(PAP Biznes)

kkr/ gor/

Ostatnie wiadomości