Skrót wiadomości - środa, 30 września, 20.45 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 wrz 2020, 20:50

Skrót wiadomości - środa, 30 września, 20.45

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wykorzystanie środków Funduszu Covid-19 wynosi 63-64 mld zł - poinformował w Senacie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, we wrześniu w Polsce spadł do 67,4 pkt. z 69,3 pkt. w sierpniu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

We wrześniu nastąpiło pogorszenie nastrojów konsumentów - wynika z barometru GfK.

W połowie 2021 r. należy rozważyć stopniowe podwyżki stóp procentowych w Polsce - powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberg członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Zbiory zbóż w 2020 roku wzrosły o ok. 15 proc. rdr do 33,3 mln ton - podał w środę GUS.

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w 2019 roku wyniósł 1.819 zł, co oznacza wzrost o 5 proc. rdr - podał w środę GUS.

Stopa bezrobocia w Niemczech we wrześniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,3 proc. - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w VIII wzrosła o 3,1 proc. mdm - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Wydatki konsumentów we Francji w VIII 2020 r. mdm wzrosły o 2,3 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,9 proc., po korekcie z +0,5 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny INSEE w Paryżu.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w II kw. 2020 r. o 19,8 proc. kdk - podano w II wyliczeniu urzędu statystycznego.

Brytyjska Izba Gmin przyjęła we wtorek wieczór budzący kontrowersję projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, która daje możliwość unieważnienia uzgodnień dot. Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu W. Brytanii z Unii Europejskiej.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w VIII 2020 r. wzrosła o 4,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 3,4 proc., po korekcie z -3,3 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Produkcja przemysłowa w Japonii w VIII 2020 r. wzrosła o 1,7 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, we IX wyniósł 55,9 pkt. wobec 55,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, we IX wyniósł 51,5 pkt. wobec 51,0 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we IX 2020 r. 53,0 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics.

W firmach w USA przybyło we wrześniu 749 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 649 tys.

Produkt Krajowy Brutto USA w II kwartale spadł o 31,4 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Oczekiwano -31,7 proc.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł we wrześniu do 62,4 pkt. z 51,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał MNI, dostawca danych.

BUDŻET, DŁUG

Nadwyżka na rachunku bieżącym po II kwartale 2020 r. wyniosła 6.576 mln euro wobec 4.623 mln euro nadwyżki w I kwartale, po korekcie - podał Narodowy Bank Polski.

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski spadło w II kwartale 2020 roku do 299.022 mln euro z 302.132 mln euro w I kw. po korekcie - podał NBP.

Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski netto na koniec II kw. 2020 r. wyniosła minus 232.544 mln euro wobec minus 235.923 mln euro na koniec I kw. 2020 r. po korekcie - podał w środę Narodowy Bank Polski.

Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadzi w październiku dwa przetargi sprzedaży obligacji - 7 października zaoferuje obligacje serii FPC0725, a 28 października zaoferuje FPC0630 i FPC0733 oraz ewentualnie nową serię obligacji FPC - podał bank w komunikacie.

W IV kwartale 2020 r. na rynku krajowym możliwy jest jeden przetarg sprzedaży obligacji z podażą do 5,0 mld zł - podało MF w komunikacie. W IV kw. planowane jest przeprowadzenie od 4 do 5 przetargów zamiany, do odkupu byłyby oferowane obligacje zapadające w roku 2020 i 2021.

Ministerstwo Finansów w październiku nie planuje przetargów sprzedaży obligacji, MF planuje dwa przetargi zamiany: 8 i 22 października - podał resort finansów w komunikacie.

Wartość transakcji na rynku wtórnym obligacji skarbowych w sierpniu 2020 roku spadła o 13,0 proc. mdm i wyniosła 472,2 mld zł i był to najniższy poziom od grudnia 2009 roku - podało Ministerstwo Finansów.

W sierpniu udział inwestorów zagranicznych w polskich obligacjach spadł o 1,1 mld zł do 136,6 mld zł - podało Ministerstwo Finansów.

Na koniec września rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 120 mld zł - napisał w komentarzu wiceminister finansów Piotr Nowak.

Narodowy Bank Polski planuje w październiku przeprowadzić jeden przetarg obligacji typu outright buy - w dn. 14 października - podał NBP w komunikacie. Harmonogram operacji otwartego rynku NBP na październik przewiduje regularne emisje 7-dniowych bonów. NBP może ponadto przeprowadzić operacje repo, jeżeli uzna to za konieczne.

W środę wieczorem do Sejmu wpłynął projekt budżetowej na 2021 rok z deficytem nie przekraczającym 82,3 mld zł. Rząd założył wzrost PKB w przyszłym roku o 4 proc. i średnioroczną inflację w wysokości 1,8 proc.

Niemiecka prezydencja w UE przewiduje opóźnienia w przyjęciu unijnego budżetu z powodu rozbieżności między państwami członkowskimi, jeśli chodzi o kształt mechanizmu warunkowości dotyczącego praworządności.

GIEŁDA

W środę główne indeksy warszawskiej giełdy nie zanotowały większych zmian, w ujęciu miesięcznym wszystkie cztery wskaźniki zakończyły wrzesień między 3 proc. a 5 proc. pod kreską.

Na zamknięciu w środę WIG20 stracił 0,32 proc. osiągając poziom 1.712,73 pkt., WIG zniżkował o 0,18 proc. do 49.411,53 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,07 proc. do 3.562,00 pkt., a sWIG80 spadł o 0,08 proc. do 14.222,02 pkt.

SPÓŁKI

Polska Grupa Energetyczna zakłada, że w 2040 r. energia z morskich farm wiatrowych stanowić będzie ok. 40 proc. produkcji grupy, jeśli dojdzie do wydzielenia z jej struktur aktywów węglowych - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uważa, że aktywa grup energetycznych pozostałe po wydzieleniu aktywów węglowych powinny zostać skonsolidowane w jednym podmiocie, który - w przyszłości - mógłby myśleć o ekspansji zagranicznej.

PlayWay odnotował w drugim kwartale 2020 roku 52,5 mln zł EBITDA wobec 23,4 mln zł przed rokiem - poinformowała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA wyniesie 28,2 mln zł, a prognozy analityków znajdowały się w przedziale 26,1-32,5 mln zł.

Sanok Rubber Company, który notuje w III kw. odbudowę zamówień, przewiduje, że w całym 2020 roku wyniki finansowe grupy będą gorsze niż w 2019 roku ze względu na słaby II kwartał- poinformował podczas telekonferencji dla dziennikarzy prezes spółki Piotr Szamburski.

Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła wybór oferty ZUE za 382,2 mln zł brutto w przetargu Gminy Olsztyn na rozbudowę linii tramwajowej - podała spółka w komunikacie.

7Levels, notowany na NewConnect producent gier, planuje pozyskać z emisji akcji 2,5-4 mln zł, które mają trafić na produkcję nowej gry, rozwój działalności wydawniczej oraz zwiększenie zatrudnienia - poinformował wiceprezes Krzysztof Król.

Lactalis Polska ogłasza przymusowy wykup 209.257 akcji North Coast po 14,92 zł za papier - wynika z ogłoszenia opublikowanego w środowym "Parkiecie".

Akcjonariusze Ceramiki Nowej Gali zdecydują 9 listopada o wycofaniu akcji spółki z obrotu na GPW - podała CNG w projektach uchwał na NWZ.

Ministerstwa spraw zagranicznych i środowiska Czech złożyły skargę do Komisji Europejskiej w związku z przedłużeniem działalności w Polsce kopalni węgla brunatnego Turów – powiadomił w środę czeski resort środowiska. KE ma trzy miesiące na ustosunkowanie się do skargi.

Grupa Dekpol powinna odnotować w II połowie 2020 roku podobne przychody jak w I półroczu - poinformował w środę prezes Mariusz Tuchlin. Zarząd pozytywnie ocenia perspektywy działalności na najbliższe lata, najbardziej dynamicznego wzrostu spodziewa się w obszarze produkcji łyżek koparkowych.

Fitch utrzymał długoterminowy rating ING Banku Śląskiego na poziomie "A+" oraz tzw. viability rating na poziomie „bbb +”. - podała agencja w komunikacie.

PKP Cargo podpisało 30 września umowy z ArcelorMittal Poland o wartości 922 mln zł brutto oraz z ArcelorMittal Warszawa o wartości 67 mln zł brutto na przewóz kolejowy towarów - podała spółka w komunikacie.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli o mocy 450 MWe i 240 MWt został przekazany do eksploatacji - poinformował Tauron w komunikacie prasowym.

Koncern Walt Disney Company zapowiedział we wtorek zwolnienie ok. 28 tys. osób, głównie pracowników parków rozrywki w USA - poinformował Reuters. Z powodu pandemii koronawirusa Disneyland w Kalifornii pozostaje zamknięty, a pozostałe parki odwiedza mniej gości.

Spółka zależna Polenergii - Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty - zawarła z mBankiem umowy kredytu inwestycyjnego w łącznej kwocie do 125 mln zł na finansowanie budowy farmy wiatrowej Kostomłoty oraz kredytu VAT w okresie budowy do wysokości 25 mln zł - poinformowała Polenergia w komunikacie.

Akcjonariusze ML System nie podjęli uchwały o emisji akcji serii F - wynika z komunikatu dotyczącego NWZ spółki. We wtorek zarząd informował, że będzie rekomendował głosowanie przeciw uchwale w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji w związku z podpisaniem umowy o dofinansowanie z PARP.

W wezwaniu na akcje na akcje Master Pharm zawarto transakcje na 628.800 akcji - poinformował pośredniczący w wezwaniu mBank.

Zysk netto grupy Getin Holding przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2020 roku wyniósł 6,1 mln zł - poinformowała spółka w raporcie. W analogicznym okresie poprzedniego roku bank miał 35,4 mln zł zysku.

Celon Pharma otrzymał pozytywną decyzję regulatora w sprawie zgody na rozpoczęcie II fazy badania klinicznego nad lekiem opartym o inhibitor PDE10A rozwijany w leczeniu zaburzeń psychotycznych i neuromotorycznych - poinformowała spółka w komunikacie.

British Automotive Holding nie będzie kontynuował działalności importerskiej w zakresie pojazdów marek SsangYong oraz działalności importerskiej i dilerskiej w zakresie pojazdów marek Jaguar i Land Rover w perspektywie kolejnych dwunastu miesięcy - podała spółka w komunikatach.

Akcjonariusze Getin Noble Banku w odpowiedzi na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego zdecydują o odwołaniu Leszka Czarneckiego z rady nadzorczej - wynika z projektów uchwał NWZ zwołanego na 29 października.

Strata netto przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej Polnordu w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 0,55 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku strata była na poziomie 60 mln zł - wynika z raportu półrocznego spółki.

Sfinks Polska, w ramach nowej umowy inwestycyjnej, zachowuje opcję zakupu Fabryki Pizzy do 31 stycznia 2022 r. Cena ma wynieść 10 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Strata netto Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 260,8 mln zł wobec 36,7 mln zł zysku rok wcześniej, a EBITDA spadła do 60,9 mln zł wobec 163,1 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

WALUTY

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN będzie stabilizował się powyżej 4,50, jednak nie powinien dotrzeć do 4,60 - powiedział PAP Biznes ekonomista BNP Paribas, Wojciech Stępień. W jego ocenie, krajowa krzywa rentowności pozostanie stabilna.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5268 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1708 USD i 123,76 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku powiększa spadki notowań - wrzesień będzie pierwszym miesiącem od kwietnia, który ropa zakończy ze zniżką cen - podają maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną już 4. sesję - tym razem pomagają pozytywne PMI-e z Chin. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,7 proc. - po 6.627,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 1,98 mln baryłek, czyli o 0,4 proc. do 492,43 mln baryłek - poinformował w czwartek amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Pandemia COVID-19 mocniej od oczekiwań zwiększyła sprzedaż gier PlayWaya, dlatego wyniki spółki za II kw. są dużo wyższe od konsensusu - oceniają analitycy. Część ekspertów uważa, że wynikom mogła pomóc dobra sprzedaż konsolowej wersji gry "House Flipper". Kurs PlayWaya rośnie o godz. 9.55 o 9 proc., do 544 zł.

Indeksy warszawskiej giełdy zakończyły we wrześniu swoją wzrostową serię, która trwała 5 miesięcy. W ujęciu kwartalnym tylko indeksy małych i średnich spółek utrzymały się nad kreską. Spadkom przewodził we wrześniu sektor górniczy, i to pomimo wzrostu kursu spółki JSW o ponad 60 proc. w tym czasie.

Perspektywy wzrostu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej pozostają obiecujące - ocenia Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF).

Gdyby Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA, to mogłoby to doprowadzić do rajdu na rynkach akcji i spadku kursu dolara - ocenił po pierwszej debacie prezydenckiej Biden-Trump analityk Nordes Research, Andreas Steno Larsen. Analityk ocenił, że Biden poradził sobie lepiej w debacie, niż oczekiwano.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W ciągu III kwartału liczba kredytów z odroczeniem spłaty raty spadła o 341 tys. do 301 tys., a ich wartość obniżyła się o 30 mld zł do 23 mld zł. Ponad 90 proc. klientów po zakończonych wakacjach kredytowych powróciło do regularnej obsługi kredytów - poinformowało PAP Biznes Biuro Informacji Kredytowej.

UOKiK zyska nowe uprawnienia, będzie mógł m.in. dokonywać zakupu kontrolowanego. Stosowną nowelę ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów skierowano do konsultacji społecznych.

80,5 proc. respondentów ocenia swoją sytuację zawodową jako stabilną - podało MRPiPS w komunikacie omawiającym wyniki zleconego przez resort badania.

Banki udzieliły w sierpniu kredytów na nieruchomości mieszkaniowe o wartości 4.120 mln zł wobec 4.666 mln zł w lipcu - podał NBP.

Banki udzieliły w sierpniu kredytów na cele konsumpcyjne o wartości 4.845 mln zł wobec 5.082 mln zł w lipcu - podał NBP.

Średnie oprocentowanie depozytów dla gospodarstw domowych spadło w sierpniu do 0,3 proc. z 0,4 proc. w lipcu - podał NBP.

Przedstawiciele ośmiu państw basenu Morza Bałtyckiego i Komisji Europejskiej podpisali w środę w Szczecinie „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”. Celem jest przyspieszenie i koordynacja działań dla wykorzystania potencjału energetycznego morza.

Koncern Walt Disney Company zapowiedział we wtorek zwolnienie ok. 28 tys. osób, głównie pracowników parków rozrywki w USA - poinformował Reuters. Z powodu pandemii koronawirusa Disneyland w Kalifornii pozostaje zamknięty, a pozostałe parki odwiedza mniej gości.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę zmiany w rządzie. Wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii ma zostać Jarosław Gowin. Jarosław Kaczyński ma objąć funkcję wicepremiera.

Premier poinformował też, nowym szefem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w miejsce Jana Krzysztofa Ardanowskiego - zostanie Grzegorz Puda. Przemysław Czarnek ma zostać nowym ministrem edukacji i nauki.

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski po środowym spotkaniu Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie zmian w składzie Rady Ministrów.

W październiku lub listopadzie można się spodziewać deklaracji rządu w sprawie najważniejszych planowanych projektów legislacyjnych - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapewne wygłoszą podsumowanie celów rządu - dodał.

Zmiany w rządzie to osobista porażka premiera Mateusza Morawieckiego, który musiał zaprosić do rządu Jarosława Kaczyńskiego, bo nie radził sobie ze Zbigniewem Ziobro - skomentował zmiany w rządzie dla PAP lider PO Borys Budka. Jego zdaniem rekonstrukcja to zarazem wielki tryumf Ziobry.

Raport Komisji Europejskiej dot. praworządności budzi poważne zastrzeżenia co do jego koncepcji, metodologii, źródeł oraz treści. Nie może służyć za podstawę dalszych dyskusji na temat praworządności w UE - głosi wspólne oświadczenie ministrów sprawiedliwości Polski i Węgier.

Prognozujemy, że do około 15 października utrzyma się podwyższony wzrost zachorowań. Później spodziewamy się subtelnego spadku, a w okolicach świąt Bożego Narodzenia ponownego wzrostu - mówił w środę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Chcemy, by rozwiązania dotyczące pracy zdalnej zastąpiły obecne przepisy o telepracy i w przeważającym zakresie opierały się na tych samych zasadach - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Szczegółowe zasady pracy zdalnej pracodawca będzie ustalał w porozumieniu z pracownikiem.

Idziemy do przodu, 17 października nastąpi inauguracja, przedstawimy dokładny plan i scenariusz - poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiadając inaugurację swego ruchu. Jak dodał planowane jest, aby do ruchu można było zapisywać się już wcześniej.

W Polsce w środę stwierdzono 1.552 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 30 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 91.514 zachorowań i 2.513 zgonów.

Ostatniej doby wykonano 28 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 1 552 nowe przypadki COVID-19.

W trybie mieszanym pracują 343 placówki oświatowe, a 104 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48 tys., działają normalnie – podało w środę MEN. Liczba szkół pracujących w środę w sposób mieszany i zdalny jest najwyższa od początku roku szkolnego.

Zniszczenie gmachu MEN to bez wątpienia akt barbarzyński - powiedział w środę kandydat na ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że osoby odpowiedzialne za ten czyn poniosą odpowiedzialność karną. We wtorek na budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie pojawił się napis: "Twoje dziecko LGBT+", a także imiona: "Michał, Kacper, Zuzia, Wiktor". To - jak informowała "GW" - imiona nastolatków, którzy popełnili samobójstwo z powodu prześladowania ze względu na orientację seksualną.

Zakończył się protest rolników, którzy sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nad którą trwają prace w parlamencie. Manifestujący z pl. Trzech Krzyży udali się pod Sejm, a następnie pod Pałać Prezydencki. Tam delegacja komitetu protestacyjnego rolników spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Środowy protest rolników rozpoczął się po godz. 10 na pl. Trzech Krzyży. Odbył się pod hasłem: "Strajk rolników! Obronimy polską wieś!". Zorganizowany został przez m.in. przez AGROunię i różne środowiska rolnicze oraz hodowców.

Świadectwo dojrzałości uzyskało 81,8 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała we środę Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji czerwcowej, dodatkowej lipcowej oraz poprawkowej we wrześniu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Różne aspekty reformy wymiaru sprawiedliwości budzą poważne obawy dotyczące praworządności, szczególnie jeśli chodzi o niezawisłość sądów - pisze na temat Polski w swym raporcie Komisja Europejska. Dokument wskazuje też na zastrzeżenia dotyczące CBA oraz mediów.

Niemiecka prezydencja w UE poinformowała, że dostała mandat "znacznej większości" państw członkowskich do negocjacji nad propozycją mechanizmu warunkowości w budżecie. Według źródeł PAP zastrzeżenia wobec niej zgłosiły Polska, Węgry, Dania, Szwecja, Austria, Holandia i Finlandia.

Wszystko jest lepsze niż jednomyślność w Radzie UE - powiedziała wiceszefowa KE Viera Jourova pytana o opinię ws. propozycji mechanizmu warunkowości w budżecie UE autorstwa niemieckiej prezydencji, która złagodziła wcześniejszy projekt w tej sprawie Komisji Europejskiej.

Po przedstawieniu przez Komisję Europejską krytycznego raportu na temat stanu praworządności w Polsce europosłowie PO zaapelowali w środę do rządu o zmianę kursu wobec UE ostrzegając, że konfrontacyjna postawa może kosztować kraj miliardy euro.

Wyzwiska i personalne ataki zdominowały pierwszą telewizyjną debatę przedwyborczą Donalda Trumpa i Joe Bidena. Kandydaci walczący o Biały Dom, przerywając sobie wzajemnie, spierali się w kwestii napięć społecznych oraz reakcji państwa na pandemię koronawirusa.

Chaos i zniewagi kosztem rozmowy o polityce - tak amerykańskie media komentują zakończoną w nocy z wtorku na środę pierwszą debatę prezydencką między urzędującym szefem państwa Republikaninem Donaldem Trumpem a kandydatem Demokratów Joe Bidenem.

W Niemczech liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 1798 do ogółem 289 219 – wynika z danych opublikowanych w środę przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 15 kolejnych osób z Covid-19 zmarło, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 9488.

W Berlinie ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem od soboty obowiązkowe będzie noszenie maseczek w biurach i budynkach administracyjnych - poinformowała przedstawicielka władz Ramona Pop.

We Włoszech 19 osób zmarło na Covid-19, potwierdzono też ponad 1850 nowych zakażeń koronawirusem, czyli o około 200 więcej niż dzień wcześniej - ten dobowy bilans epidemii przedstawiło w środę ministerstwo zdrowia. Jednego dnia wykonano 105 tysięcy testów.

Od czerwca w czterech regionach Włoch - na Sardynii i Sycylii oraz w Kampanii i Lacjum - liczba zakażeń koronawirusem wzrosła od 80 do ponad 150 procent. Spadła natomiast we Włoszech śmiertelność z powodu Covid-19 - poinformowało w środę krajowe Obserwatorium Zdrowia.

We Francji w ciągu ostatnich 24 godzinpotwierdzono 12 845 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Oznacza to, że liczba nowych potwierdzonych infekcji po dwóch dniach przerwy znów przekroczyła próg 10 tys.

Hiszpańskie służby specjalne spodziewają się, że w najbliższych tygodniach nastąpi eskalacja cyberataków na ośrodki medyczne i badawcze pracujące nad szczepionką przeciw Covid-19. Według nich za poprzednimi przestępstwami hakerów stoją m.in. Chiny i Rosja.

W Holandii 3294 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w środę ; jest to najwyższa dotąd liczba nowych infekcji wykrytych w ciągu doby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). Poprzedni dobowy rekord liczby infekcji, wynoszący 3011, odnotowano we wtorek.

Norweska premier Erna Solberg ogłosiła w środę złagodzenie ogólnokrajowych restrykcji epidemiologicznych. Od 12 października do 600 osób zwiększony zostanie limit uczestników imprez plenerowych, a restauracje znów będą mogły po północy podawać alkohol.

W Belgii liczba zgonów w związku z zakażeniem koronawirusem przekroczyła w środę 10 tysięcy - poinformował instytut zdrowia publicznego Sciensano. W liczącym ok. 11,5 mln mieszkańców kraju odnotowano 10 001 zgonów, w tym 14 w ciągu minionej doby.

Belgijski minister finansów Alexander De Croo zostanie mianowany premierem tego kraju 16 miesięcy po wyborach parlamentarnych - informują belgijskie media.

W Czechach liczba przypadków SARS-CoV-2 wzrosła we wtorek o 1965, łącznie w kraju są ponad 34 tys. zakażonych, w większości nie mają oni objawów lub Covid-19 ma łagodny przebieg - wynika z podanych w środę informacji resortu zdrowia.

Rząd Czech na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli wprowadził 30-dniowy stan wyjątkowy. Będzie obowiązywać od 5 października. Krok ten wraz z dodatkowymi restrykcjami ma ograniczyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem w kraju oraz wspomóc system ochrony zdrowia, który staje się niewydolny.

Słowacki rząd z powodu wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2 podjął w środę decyzję o wprowadzeniu od 1 października stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez 45 dni.

Na Węgrzech 894 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby , zmarło w tym okresie osiem osób chorych na Covid-19 – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.

Twitter bez uprzedzenia zawiesił oficjalne konto rządu węgierskiego About Hungary w tym serwisie społecznościowym – oświadczył w środę rzecznik rządu Zoltan Kovacs na swoim profilu na Facebooku.

Dostęp do konta rządu Węgier na Twitterze About Hungary, zawieszony w środę przed południem, został już przywrócony. Rzecznik rządu Zoltan Kovacs podkreślił, że czeka na wyjaśnienia Twittera. „To konto rzeczywiście zostało zawieszone bez ostrzeżenia ani bez wyjaśnienia. Teraz zostało, jak się wydaje, przywrócone – również bez wyjaśnień” – napisano na koncie rządu na Twitterze.

Dostęp do konta rządu Węgier na Twitterze, o nazwie About Hungary, został zawieszony przez pomyłkę – poinformował w środę Twitter w odpowiedzi na pytanie portalu hvg.hu.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 71 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 7108 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.

Brytyjska Izba Gmin przytłaczającą większością głosów poparła w środę przedłużenie o kolejne sześć miesięcy nadzwyczajnych uprawnień przyznanych rządowi w calu walki z epidemią koronawirusa.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 4027 zakażeń koronawirusem i jest to najwyższy dobowy bilans infekcji od początku pandemii. Padł też dzienny rekord wyzdrowień - 2110. 64 osoby zmarły, a 733 hospitalizowano - przekazał w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

W związku z Covid-19 w październiku odbędzie się tylko jedno plenarne posiedzenie ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) - zdecydowali w środę deputowani. Spiker Rady Dmytro Razumkow podał, że w ostatnich dniach infekcję koronawirusem wykryto u 10 parlamentarzystów.

Na jednej z ulic w Kijowie znaleziono w środę nieprzytomną kobietę, która miała uraz głowy; przewieziono ją do szpitala, gdzie zmarła - poinformowała ukraińska policja. Pobita miała przy sobie dokumenty świadczące o tym, że pracowała w ambasadzie USA - dodano.

W Rosji zmarło w ciągu minionej doby 177 pacjentów z Covid-19 - podał w środę sztab rządowy. Liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła tym samym do 20 722. Kolejny dzień rośnie liczba zakażeń: wykryto ich od wtorku 8481, o 249 więcej niż dzień wcześniej.

Mniejszościowy rząd Kanady uzyskał w środę nad ranem poparcie Izby Gmin, która głosowała nad programami pomocowymi, przedstawionymi przed tygodniem w mowie tronowej, tj. exposé gabinetu Justina Trudeau. Kanada uniknęła tym samym przedterminowych wyborów federalnych.

W Meksyku w ciągu ostatniej doby potwierdzono obecność koronawirusa u 4446 nowych osób; z powodu Covid-19 od poniedziałku do wtorku zmarło 560 osób - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.

W Brazylii po krótkiej przerwie w poniedziałek i wtorek, gdy liczba nowych zakażeń wynosiła średnio 14 tys., a liczba zgonów nie przekraczała 350, we wtorek brazylijskie ministerstwo zdrowia podało, że obecność koronawirusa potwierdzono u 32 058 osób, zmarły zaś 863 osoby.

W Indiach liczba wszystkich zakażeń koronawirusem wynosi 6,23 mln - poinformowało ministerstwa zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby obecność SARS-CoV-2 potwierdzono u 80 472 osób. Liczba wszystkich zgonów sięga 97 497; w ciągu doby zmarło 1179 osób.

Władze stolicy Indonezji przygotowują kolejną działkę, na której mają być grzebane ciała zmarłych na Covid-19 – informują media. Zgodnie z protokołem epidemicznym w Dżakarcie pochowano ponad 6 tys. ofiar koronawirusa. W Indonezji na Covid-19 zmarło ponad 10 tys. osób.

W Jordanii w środę odnotowano 1767 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To rekordowa liczba wykrytych w ciągu doby infekcji w tym kraju - poinformował minister zdrowia Saad Jaber.

(PAP Biznes)

osz/ gor/ asa/

Ostatnie wiadomości