DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie wzrosty na Wall Street, obawy o pakiet stymulacyjny w USA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 paź 2020, 22:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie wzrosty na Wall Street, obawy o pakiet stymulacyjny w USA

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi wzrostami. Nastroje na rynkach nie są najlepsze, gdyż inwestorzy liczą na kompromis ws. pakietu stymulacyjnego w USA, a póki co droga do porozumienia wydaje się nadal długa.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,13 proc. i wyniósł 27.816,90 pkt.

S&P 500 zwyżkował 0,53 proc. i wyniósł 3.380,80 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,42 proc., do 11.326,51 pkt.

United Airlines szedł w górę o 1 proc, a akcje American Airlines rósł 3 proc. Administracja Trumpa zaproponowała, aby w nowej propozycji stymulacyjnej, skierowanej do Demokratów w Izbie Reprezentantów, o wartości ponad 1,5 bln USD, zwiększyć o 20 mld USD pomoc dla linii lotniczych.

American Airlines i United Airlines, dwaj najwięksi amerykańscy przewoźnicy, poinformowali, że w czwartek rozpoczynają zwolnienia ponad 32 tys. pracowników. Linie podały, że mogą wstrzymać zwolnienia w przypadku osiągnięcia porozumienia ws. pakietu stymulacyjnego, jeśli w jego ramach uwzględniona będzie dalsza pomoc dla sektora lotniczego.

Akcje Moderny spadały o 2,5 proc. Dziennik "Financial Times" podał, że spółka zapowiedziała, że szczepionka na Covid-19 nie będzie dostępna przed końcem roku, a masowa dystrybucja zacznie się najwcześniej na wiosnę.

Notowania Bed Bath & Beyond rosły 27 proc. po tym, jak spółka podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję wyniósł 50 centów wobec oczekiwanych 23 centów.

Amazon szedł w górę o 1,5 proc. Pivotal Research podniósł cenę docelową dla akcji spółki do 4.500 USD z 3.925 USD.

Akcje Starbucks rosły 1,5 proc. - firma zwiększyła dywidendę do 45 centów na akcję z 41 centów.

Liderzy Demokratów w Izbie Reprezentantów USA przełożyli o jeden dzień głosowanie nad projektem pakietu stymulacyjnego w wysokości 2,2 bln USD, co ma dać dodatkowy czas na decydujące negocjacje między przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi a sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem dotyczące ewentualnego kompromisu ws. bodźca fiskalnego.

W środę Pelosi i Mnuchin odbyli 90-minutową rozmowę dotyczącą pakietu, podczas której nie osiągnięto przełomu. Po spotkaniu zapewniono, że rozmowy będą kontynuowane w czwartek.

Pelosi powiedziała, że ona i Mnuchin odbyli „obszerną rozmowę” i „znaleziono obszary, w których potrzeba dalszych konsultacji”.

Mnuchin powiedział w środę wieczorem, że jest możliwość osiągnięcia kompromisu ws. wysokości pomocy fiskalnej w przedziale 1,5-2,2 bln USD.

„Prezydent polecił nam znacznie podnieść się, więc wyszliśmy z umowy wartej biliony dolarów” – powiedział Mnuchin, dodając, że on i szef sztabu Białego Domu Mark Meadows spotkali się z prezydentem Donaldem Trumpem, zanim udali się na Kapitol na negocjacje.

Lider większości w Senacie Mitch McConnell jest na razie pesymistą, oceniając że obie strony pozostają "daleko od siebie", jeśli chodzi o wysokość wsparcia.

„Chociaż istnieje szansa, że porozumienie może zostać osiągnięte w ciągu następnego dnia, szanse na pakiet fiskalny przed wyborami wydają się niewielkie” - napisali analitycy Goldman w raporcie.

Inwestorzy poznali w czwartek szereg najnowszych danych makroekonomicznych, w tym sporo z nich dotyczyło gospodarki amerykańskiej.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA we wrześniu wzrósł do 55,4 pkt., z 56 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 837 tys. - poinformował Departament Pracy. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 850 tys. wobec 870 tys. poprzednio.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 11,767 mln w tygodniu, który skończył się 19 września wobec oczekiwanych 12,220 mln i poprzednio 12,580 mln.

Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 1 proc. mdm po wzroście o 1,5 proc. mdm miesiąc wcześniej, po korekcie z 1,9 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano +0,8 proc. mdm.

Dochody Amerykanów w sierpniu spadły o 2,7 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,4 proc. Tu rynek oczekiwał -2,5 proc. mdm.

Deflator PCE w USA w sierpniu wyniósł 1,4 proc. rdr, wobec 1,1 proc. rdr miesiąc wcześniej (po korekcie z 1,0 proc.) i wobec konsensusu na poziomie 1,2 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA we wrześniu wzrosła o 185,9 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2019, po wzroście o 116,5 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 34 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 1,014 mln osób.

206 888 zakażonych SARS-CoV-2 zmarło w USA od wybuchu epidemii koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W Stanach Zjednoczonych wykryto także ponad 7,2 mln zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia średnio w USA dziennie wykrywano ok. 43 tys. zakażeń. To mniej niż w lecie; pod koniec lipca diagnozowano nawet po 60 tys. przypadków infekcji dziennie.

Stany Nowej Anglii oraz Nowy Jork, na wiosnę epicentra epidemii, od miesięcy odnotowują stosunkowo niską liczbę wykrywanych przypadków. Spadki w infekcjach obserwuje się także w niektórych stanach, które najbardziej ucierpiały na początku lata, w tym w Arizonie, Kalifornii i na Florydzie. W skali kraju część tego postępu jest niwelowana przez rosnącą liczbę przypadków na Wielkich Równinach i w niektórych stanach na południu. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości