UOKiK nałożył na Getin 7 mln zł kary; bank ma wypłacić rekompensaty osobom, które nabyły obligacje GetBack | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 paź 2020, 13:16

UOKiK nałożył na Getin 7 mln zł kary; bank ma wypłacić rekompensaty osobom, które nabyły obligacje GetBack

UOKiK wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożył na bank karę finansową w wysokości 7 mln zł, a także nakazał wypłacenie 20 tys. zł rekompensaty osobom, które nabyły obligacje GetBack za jego pośrednictwem - poinformował Urząd w poniedziałkowym komunikacie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack.

UOKiK uznał, że Getin Noble Bank wprowadzał w błąd, informując o zmianie postanowień umów o kredyt hipoteczny, w tym indeksowanych do franka szwajcarskiego. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na bank 7 mln zł kary finansowej. Zgodnie z decyzją UOKiK konsumenci otrzymać mają od banku listy informujące o zakwestionowanych praktykach. Decyzja ta nie jest prawomocna.

Prezes UOKiK uznał ponadto, że Getin wprowadzał konsumentów w błąd podczas oferowania obligacji korporacyjnych wyemitowanych przez GetBack.

"GNB informował, że inwestycja jest bezpieczna, a zysk gwarantowany, podczas gdy tak nie było. Ponadto, bank proponował nabycie tych obligacji osobom, które nie były skłonne do ryzyka – były zainteresowane zwykłymi lokatami. Przedsiębiorca oferował więc produkty, które nie odpowiadały potrzebom jego klientów" - napisano w komunikacie UOKiK.

"Prezes UOKiK nakazał, aby Getin Noble Bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GetBack za jego pośrednictwem. Wyniesie ona 20 tys. zł. O tym komu należy się rekompensata, bank poinformuje ma w osobnej korespondencji" - podano w komunikacie.

Urząd podał, że rozstrzygnięcie to nie jest prawomocne.

UOKiK uznał także za niedozwolone postanowienia zawarte we wzorcach umów, dotyczących m.in. wydawania kart płatniczych, udzielania pożyczek, prowadzenia rachunków i zakazał ich wykorzystywania. Decyzja ta nie jest prawomocna.

(PAP Biznes), #GNB

seb/ asa/

Zobacz także: Getin Noble Bank SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości