OncoArendi przeznaczy płatność wstępną od Galapagos na rozwój bieżących projektów i pozyskanie nowych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 lis 2020, 13:31

OncoArendi przeznaczy płatność wstępną od Galapagos na rozwój bieżących projektów i pozyskanie nowych

OncoArendi Therapeutics przeznaczy środki z płatności wstępnej od Galapagos na rozwój aktualnych projektów oraz ewentualne pozyskanie nowych od zewnętrznych podmiotów - poinformował zarząd na piątkowej konferencji. Spółka nie wyklucza SPO. Badania kliniczne w projekcie OATD-02 powinny rozpocząć się na koniec 2021 roku.

OncoArendi Therapeutics podpisał z belgijską firmą Galapagos umowę partneringową w sprawie rozwoju leku OATD-01. Spółka ma otrzymać w ramach płatności wstępnej 25 mln euro w ciągu 30 dni. Umowa zakłada też kolejne płatności w przypadku pomyślnego rozwoju projektu, łącznie do ok. 1,5 mld zł.

Środki z płatności wstępnej spółka zamierza przeznaczyć na rozwój aktualnych projektów oraz ewentualne pozyskanie nowych od zewnętrznych podmiotów.

"Będziemy rozwijali dotychczasowe projekty, które mamy w pipeline'ie, ale otwiera nam to też drzwi na programy, które będziemy mogli pozyskiwać z zewnątrz, a także pozwoli skorzystać z dobrodziejstwa nowych technologii" - powiedział podczas piątkowej konferencji członek zarządu Sławomir Broniarek

"Zdecydowanie będziemy się przyglądać wczesnym projektom. Te programy będą musiały się wpisywać w naszą strategię, więc będziemy podchodzić do tego selektywnie" - dodał członek zarządu Rafał Kamiński.

Projekt OATD-01 był najbardziej zaawansowanym projektem spółki. Cząsteczka, która niedawno ukończyła pierwszą fazę badań klinicznych, jest rozwijanym dotąd przez spółkę podwójnym inhibitorem chitynaz. Chitynazy odgrywają kluczową rolę w procesach zapalnych i włóknieniowych obserwowanych w takich schorzeniach jak: idiopatyczne włóknienie płuc, sarkoidoza lub astma.

"Teraz OATD-02 staje się naszym najbardziej zaawansowanym projektem, w którym formalnie deklarowaliśmy kandydata klinicznego. Prowadzimy szereg dodatkowych badań, aby jak najszybciej rozpocząć badania kliniczne z udziałem pacjentów z chorobą nowotworową. Planujemy to na koniec 2021 roku" - powiedział Rafał Kamiński.

Spółka nie wyklucza przeprowadzenia SPO.

"Nie wykluczamy SPO w zależności od tego jak duże będą plany inwestycyjne. Jeżeli one będą wykraczały ponad wartości opłat wstępnych z umowy z Galapagos to pewnie będziemy szukali takiego finansowania. Dziś jednak nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie szczegółowo" - powiedział Sławomir Broniarek.

"Decyzja będzie zależała nie tyle od poziomu gotówki, co ze strategii budowania wartości spółki i przybliżania nas do celu wprowadzenia leku na rynek. Tak jak bardzo byśmy chcieli żeby to było OATD-01, które przekazaliśmy Galapagos, tak nie ma nigdy takiej gwarancji. Będziemy się więc starali też rozwijać programy o innym charakterze w innych obszarach" - dodał prezes Marcin Szumowski.

OncoArendi Therapeutics poinformowała w czwartek wieczorem o przyznaniu firmie Galapagos wyłącznego prawa do dalszych badań, rozwoju, wytwarzania oraz sprzedaży leku zawierającego cząsteczkę OATD-01, a także innych podwójnych inhibitorów chitynaz. Dalszy rozwój podwójnych inhibitorów chitynaz będzie realizowany przez Galapagos przy aktywnym udziale i wsparciu polskiej spółki w ramach wspólnego komitetu sterującego.

W kontrakcie zdefiniowano kolejne fazy rozwoju projektu, tzw. kamienie milowe, których osiągnięcie będzie oznaczało wypłatę dodatkowego wynagrodzenia dla polskiej firmy. Są to: faza rozwoju klinicznego, faza dopuszczenia leku do obrotu w różnych regionach świata i faza komercjalizacji oraz sprzedaży leku. Oczekiwana perspektywa czasowa dla realizacji wszystkich kamieni milowych to - zdaniem OncoArendi - okres co najmniej kilkuletni.

Zgodnie z tzw. formułą "bio-dollar value" maksymalna możliwa do uzyskania przez OncoArendi wartość wszystkich płatności po osiągnięciu kamieni milowych wynosi 320 mln euro (ok. 1,443 mld zł). Kwota uwzględnia płatność wstępną, ale nie zawiera tantiem z ewentualnej przyszłej sprzedaży leku. Tantiemy te mają rosnąć do niskich dwucyfrowych proc. wartości przychodów ze sprzedaży leku zawierającego cząsteczkę OATD-01.

Spółka wskazała, że maksymalna wartość umowy nie obejmuje potencjalnych przychodów z rozwoju innych cząsteczek będących podwójnymi inhibitorami chitynaz, na których rozwój może w przyszłości zdecydować się Galapagos.

OncoArendi ma otrzymać od belgijskiej firmy również 2 mln euro za udzielenie Galapagos prawa pierwszeństwa w negocjacjach dla innych związków rozwijanych w ramach platformy chitynazowej.

(PAP Biznes), #OAT

sar/ ana/

Zobacz także: OncoArendi Therapeutics SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości