DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie indeksy kończą sesję na plusach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 gru 2020, 18:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie indeksy kończą sesję na plusach

Piątkowe notowania w Europie zakończyły się wzrostami, na Wall Street również przeważa optymizm. Inwestorzy śledzą najnowsze doniesienia odnośnie negocjacji handlowych UE-Wielka Brytania i możliwości przedłużenia programu skupu aktywów przez Europejski Bank Centralny aż do połowy 2022 r.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,63 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,35 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,62 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,92 proc.

Akcje firmy farmaceutycznej H. Lundbeck wzrosły o 8,46 proc., po tym, jak UBS nazwał firmę swoim "top pick" na 2021 r.

W dół o 12,7 proc. poszła z kolei wycena szwedzkiej firmy inwestycyjnej Latour po tym, jak większościowy właściciel poinformował o sprzedaży 10 mln akcji spółki.

Pod koniec tygodnia w centrum uwagi znajdują się trwające negocjacje ws. umowy handlowej z Wielką Brytanią po brexicie. Przedstawiciele UE i Wielkiej Brytanii rozmawiali w czwartek, mając nadzieję na zawarcie umowy handlowej przed końcem roku. Financial Times podał jednak, że Wielka Brytania oskarża Francję o wysuwanie nowych żądań w ostatniej sekundzie, zmniejszając szanse na szybkie zawarcie umowy.

Inwestorzy czekają też już na przyszłotygodniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się 10 grudnia.

W piątek agencja Bloomberg podała, powołując się na źródła, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie zgodzi się na przedłużenie programu skupu aktywów o 12 miesięcy, aż do połowy 2022 r., jeśli zostanie to zaproponowane przez zarząd w przyszłym tygodniu. Jak wynika z informacji agencji, wszyscy członkowie Rady Prezesów poparliby 12-miesięczne przedłużenie, nawet ci, którzy osobiście preferują wydłużenie programu tylko o 6 miesięcy.

Osoby zbliżone do sprawy powiedziały Bloombergowi, że szefowa EBC Christine Lagarde może mieć problem w osiągnięciu jednomyślności w tej kwestii. Jedno źródło zasugerowało, że możliwe jest przedłużenie programu o 12 miesięcy, z możliwością ponownego jego skrócenia, jeśli ożywienie gospodarcze okaże się silniejsze.

Bloomberg podał, że decydenci są również przygotowani na dyskusję na temat wielkości programu skupu. Niektórzy chcą, aby wzrost był nie większy niż 500 mld euro, ale Philip Lane, główny ekonomista EBC, skłania się do większego rozszerzenia.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,68 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,60 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 0,51 proc.

W Japonii Nikkei 225 stracił 0,22 proc. W Chinach SCI niżej o 0,02 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 5 pb do 0,97 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 7 pb do 1,74 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje bez zmian na poziomie -0,55 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wzrosła do 1,39 proc.

WALUTY

Eurodolar lekko zniżkuje do 1,2143.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,24 proc. do 104,14.

Kurs funta pozostaje bez zmian wobec dolara na poziomie 1,3485.

Kurs USD/PLN wynosi 3,6807, a EUR/PLN 4,4697.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 46,16 USD za baryłkę, po wzroście o 1,16 proc., a styczniowe futures na Brent idą w górę o 1,0 proc. do 49,20 USD/b.

Srebro rośnie o 0,26 proc. do 24,20 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 0,21 proc. do 1.835,6 USD za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 245 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 460 tys. i wobec wzrostu o 610 tys. w październiku po rewizji z 638 tys. - podał amerykański Departament Pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 6,7 proc., oczekiwano 6,7 proc. wobec 6,9 proc. miesiąc wcześniej. Szersza miara stopy bezrobocia (U-6), lepiej odzwierciedlająca sytuację na rynku pracy w USA, spadła w listopadzie do 12,0 proc. z 12,1 proc. przed miesiącem.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w październiku wzrosły o 1,3 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 1,3 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA w końcowym wyliczeniu. Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w październiku w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,3 proc., wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 1,3 proc.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w październiku wzrosły o 1,0 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 0,8 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 1,3 proc., po rewizji z 1,1 proc.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w październiku wzrósł do 63,1 mld USD z 62,1 mld USD miesiąc wcześniej, po rewizji z 63,9 mld USD - poinformował Departament Handlu w komunikacie. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 64,8 mld USD.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w X o 2,9 proc. mdm - podał Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 1,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,1 proc., po korekcie z +0,5 proc. W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 1,8 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr +0,2 proc., po zniżce miesiąc wcześniej o 1,1 proc., po korekcie z -1,9 proc.

POLITYKA I PANDEMIA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy, że od wybuchu epidemii Covid-19 w USA odnotowano łącznie 14 mln 125 615 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 276 157. Według uczelni w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2 804 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 200 070 kolejnych osób.

UE będzie dążyć do uruchomienia unijnego pakietu pomocowego dla gospodarki po epidemii koronawirusa, nawet jeśli Węgry i Polska nie zaprzestaną prób zawetowania tego projektu - oświadczył w piątek komisarz ds. gospodarczych, Paolo Gentiloni.

UE nadal negocjuje umowę handlową z Wielką Brytanią po brexicie - poinformował w piątek na konferencji w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone przez 27 państw członkowskich.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek, że "nie ma pośpiechu", by uzyskać porozumienie jeszcze w tym roku. Orban potwierdził, że jest przeciwny powiązaniu środków z unijnego budżetu z praworządnością, nawet jeśli dołączona zostanie dodatkowa deklaracja interpretująca.

Republikańscy senatorzy nie chcą zawierać w ustawie o wydatkach obronnych przepisów ułatwiających pozywanie serwisów społecznościowych za moderację umieszczanych w nich treści - informuje "Wall Strett Journal". Bez takich zapisów swoje weto dla ustawy zapowiada prezydent Donald Trump.

Prezydent-elekt USA Joe Biden wezwał w czwartek Chiny do postępowania zgodnie z "międzynarodowymi normami". Jednocześnie powtórzył, iż nie zamierza od razu po objęciu urzędu znosić ceł nałożonych na ChRL przez prezydenta Donalda Trumpa.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

Chiny - bilans handlu zagranicznego w XI;

O 8.00 - Niemcy - produkcja przemysłowa w X;

O 9.30 - Wielka Brytania - indeks cen nieruchomości Halifax w XI;

O 10.30 - strefa euro - indeks Sentix za XII;

O 11.00 - strefa euro - szacunek inflacji HICP za XII. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości