Skrót wiadomości - środa, 7 kwietnia, 18.45 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 kwi 2021, 18:48

Skrót wiadomości - środa, 7 kwietnia, 18.45

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

RPP podtrzymuje, że NBP może stosować interwencje walutowe w celu wzmocnienia oddziaływania luzowania polityki pieniężnej na gospodarkę, ale zmienia ton komunikatu dot. kursu PLN: uważa obecnie, że tempo ożywienia w kraju będzie uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego. NBP będzie nadal skupował obligacje na rynku wtórnym i oferował kredyt wekslowy.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 7 kwietnia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP w komunikacie.

RPP przyjęła na posiedzeniu w dn. 7 kwietnia uchwałę ws. przyjęcia rocznego sprawozdania finansowego NBP za 2020 r. - podano w Dzienniku Urzędowym NBP. Z uchwały wynika, że Rada nie obradowała w komplecie - nieobecni byli członek RPP Rafał Sura oraz członkini Grażyna Ancyparowicz.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje deficyt sektora general government Polski w 2021 r. na 4,7 proc. PKB, a w 2022 roku 2,6-proc. deficyt - podał MFW w najnowszym raporcie "Fiscal Monitor".

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w marcu 2021 r. do 134.814,4 mln euro z 134.764,3 mln euro w lutym - podał Narodowy Bank Polski.

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 6,4 proc. wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 6,4 proc. i 6,5 proc. w lutym - podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w III 49,6 pkt. wobec 45,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w III 51,5 pkt. wobec 45,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 48,2 pkt. wobec 45,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Hiszpanii, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w III 48,1 pkt. wobec 43,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w III 48,6 pkt. wobec 48,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w III 56,3 pkt. wobec 49,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics.

W USA zanotowano kolejny spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 5,1 proc. w tygodniu zakończonym 2 kwietnia - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w lutym wzrósł do 71,1 mld USD z 67,8 mld USD miesiąc wcześniej, po korekcie z 68,2 mld USD - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Według stanu na 31 marca 2021 r., wartość środków do przekazania z budżetu na rynek krajowy do końca 2021 r. wynosi 70,0 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec marca 2021 r. na rachunkach budżetowych było 112,3 mld zł wobec 118,1 mld zł na koniec lutego - poinformowało Ministerstwo Finansów w informacji miesięcznej.

Według stanu na 31 marca, do wykupu w 2021 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 93,0 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec marca 2021 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,26 roku wobec 4,22 na koniec lutego, a długu ogółem wyniosła 4,85 roku wobec 4,79 na koniec lutego - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego, na koniec marca zgromadzono środki w wysokości 108,1 mld zł, w tym: w depozytach terminowych 76,7 mld zł oraz w depozytach typu O/N 31,4 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski w lutym wyniosły 1,56 mld euro - podało Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

W środę większość krajowych indeksów giełdowych oddała część mocnych wzrostów z poprzedniego dnia, przy czym WIG20 nadal pozostaje w okolicy 2.000 pkt. Spadkom oparły się małe spółki, które po raz kolejny poprawiły swoje lokalne maksimum.

WIG20 zakończył środowe notowania spadkiem o 0,7 proc. do 1.998,73 pkt., WIG zniżkował o 0,55 proc. do 59.695,31 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,51 proc. do 4.444,54 pkt. Tym samym indeksy szerokiego rynku i średnich firm cofnęły się z wyznaczonych dzień wcześniej lokalnych maksimów.

SPÓŁKI

Alior Bank liczy, że dzięki spodziewanemu ożywieniu gospodarczemu będzie rósł szybciej niż do tej pory, a koszty ryzyka już w 2021 roku spadną do 2,2 proc. - poinformował PAP Biznes Maciej Brzozowski, wiceprezes banku odpowiedzialny za obszar ryzyka.

Asseco Poland i Operator Chmury Krajowej utworzyły spółkę celową Krajowy Operator Chmury Medycznej, która będzie oferować rozwiązania IT dla jednostek medycznych w oparciu o technologię chmurową - poinformowało Asseco w komunikacie prasowym.

InPost zawarł wiążącą umowę nabycia 100 proc. udziałów we francuskim Mondial Relay - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca drugiego kwartału 2021 r., po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych.

Produkcja szczepionki przez Mabion na skalę przemysłową może rozpocząć się już w III kw. 2021 r. - ocenił w środę w Money .pl prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Biomed Lublin podpisał z Ipopemą Securities umowę, na podstawie której wyemituje 3 mln akcji w ramach kapitału docelowego. Ipopema ma pożyczyć i sprzedać 3 mln akcji od innych akcjonariuszy, a następnie objąć akcje nowej emisji i zwrócić je akcjonariuszom - poinformował Biomed w komunikacie. Spółka przystąpiła też do rozmów ws. pozyskania finansowania dłużnego do 40 mln zł.

Akcjonariusze spółki T-Bull zatwierdzili program motywacyjny. Uczestnicy programu będą uprawnieni do objęcia akcji, jeżeli kapitalizacja T-Bull wyniesie co najmniej 60 mln zł nie później niż do końca 2022 roku - wynika z uchwał podjętych przez NWZ spółki.

TIM szacuje przychody ze sprzedaży towarów w okresie styczeń-marzec 2021 r. na 262,1 mln zł, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. o 21,5 proc. - podała spółka w komunikacie.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Huuuge bez uwzględnienia wpływu rozpoznawania przychodów w czasie (płatności) wzrosły w pierwszym kwartale 2021 roku o ok. 27 proc. rdr, do 95,6 mln USD - poinformowała spółka w szacunkowych danych.

Echo Investment sprzedało w pierwszym kwartale 2021 roku 463 mieszkania, w porównaniu do 399 umów zawartych w pierwszym kwartale 2020 r. - poinformował deweloper w komunikacie. W minionym kwartale spółka przekazała klientom 154 mieszkania w porównaniu do 190 mieszkań rok wcześniej.

Walne zgromadzenie CDA zdecydowało o wypłacie dywidendy w łącznej kwocie 18,3 mln zł, czyli 1,8 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

MDI Energia podpisała ze spółką PGB Energetyka 20 umowę na budowę elektrociepłowni na biogaz rolniczy o mocy 0,999 MW w miejscowości Chorzele - poinformowała spółka w komunikacie. Wynagrodzenie za wykonanie umowy to 15,9 mln zł netto.

Zarząd spółki Ulma Construccion Polska rekomenduje wypłatę 7,62 zł brutto dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie. Łącznie na wypłatę dywidendy miałoby trafić ponad 40 mln zł, czyli cały zysk za 2020 rok w kwocie 11,2 mln zł oraz 28,84 mln zł z kapitału zapasowego.

Studio gier Image Power, w którym udziały ma PlayWay, zadebiutowało w środę na rynku NewConnect. Na otwarciu kurs wzrósł o 41,3 proc. do 42,4 zł, a około godz. 12.50 rośnie o 19 proc. do 35,7 zł.

Zarząd spółki Aztec International rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2020 r. w wysokości 0,15 zł na akcję, czyli łącznie 512,2 tys. zł - podała spółka w komunikacie.

JR Holding ASI podpisał list intencyjny ze spółkami Orphinic Scientific oraz Advertigo - podała JR Holding ASI w komunikacie. Orphinic miałby zadebiutować na NewConnect w wyniku połączenia z notowaną na tym rynku spółką Advertigo.

Akcjonariusze OPTeam zdecydowali, że spółka wypłaci z zysku za 2020 rok 212,4 mln zł dywidendy, co daje 26,98 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. W tej kwocie mieści się już 14,98 zł dywidendy zaliczkowej na akcję wypłaconej 31 grudnia.

Grupa Elektrotim liczy na przekroczenie poziomu 300 mln zł przychodów w tym roku - poinformował prezes Ariusz Bober podczas Konferencji Trigon Green-Tech Conference 2021. W jego ocenie, zakładane w strategii osiągnięcie przychodów na poziomie 400 mln zł w 2022 r. jest możliwe.

WALUTY

Przekaz z publikowanego w środę sprawozdania z posiedzenia FOMC będzie mieć wpływ na to czy złoty nadal będzie się umacniać, czy też wróci powyżej 4,60/EUR - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności krajowych SPW będą w kolejnych dniach podążać za rynkami bazowymi. Dodają, że środowe posiedzenie i komunikat RPP nie miały większego wpływu na rynek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5897 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1884 USD i 130,56 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,52 mln baryłek, czyli o 0,7 proc. do 498,3 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA rosną - lepsze prognozy zapotrzebowania na energię wspierają notowania surowca. Inwestorzy liczą na szybszą poprawę wzrostu gospodarczego na świecie wspomaganego prowadzonymi szczepieniami na Covid-19 - informują maklerzy.

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź tanieje po mocnej zwyżce na zakończenie poprzedniej sesji. Inwestorzy czekają na nowe sygnały w sytuacji braku jasności co do perspektyw wzrostu gospodarczego. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 0,5 proc. wobec 9.005,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Na przestrzeni ostatnich 19 lat wskaźnik C/WK amerykańskiego S&P 500 nie był tak wysoki jak na koniec I kw. 2021 r., przez co rośnie ryzyko korekty - ocenili na środowej wideokonferencji eksperci z iWealth. Dodali, że wyceny na rynku polskim, a także brytyjskim, nadal są atrakcyjne. Ich zdaniem, potencjał do dalszych wzrostów rentowności obligacji wyczerpuje się.

Treść komunikatu po kwietniowym posiedzeniu RPP nie zaskakuje - zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej ze spokojem patrzy na sytuację inflacyjną i podtrzymała gotowość do interwencji walutowych - wskazują ekonomiści. Zmiana tonu dotyczącego kształtowania się kursu złotego jest mało istotna.

Zmiany w komunikacie RPP wskazują na wzrost akceptacji Rady dla bieżącego kursu złotego - ocenił w komentarzu do kwietniowych decyzji RPP główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, Jakub Borowski. Poprzez wskazanie na tylko przejściowy wzrost inflacji, Rada chciała zakotwiczyć oczekiwania dotyczące podwyżek stóp.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Rozpowszechnianie płatne ogólnopolskich dzienników w lutym spadło rdr o 17,7 proc. do 455,4 tys. sztuk. W porównaniu ze styczniem sprzedaż zmalała o 2,2 proc. - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 21,5 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Liczba nowych rejestracji samochodów ciężarowych w marcu wzrosła o 113,6 proc. rdr do 3.213 sztuk - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.575.000 uprawnień do emisji CO2, po cenie 43,63 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

Narodowy Bank Węgier (MNB) od 2018 r. trzykrotnie zwiększył rezerwy złota do 94,5 ton z 31,5 ton - poinformował bank w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Rząd przedłuża obecnie obowiązujące restrykcje epidemiczne do 18 kwietnia - poinformował na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w święta będą widoczne w przyszłym tygodniu i wtedy przekonamy się, czy trzecia fala będzie stopniowo opadała - podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski liczy, że jeszcze w kwietniu przedszkola zostaną ponownie otwarte, a klasy 1-3 szkoły podstawowej wrócą do nauki w trybie stacjonarnym lub hybrydowym - wynika z wypowiedzi ministra zdrowia na środowej konferencji prasowej.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 14.910 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 638 osób, wykonano 118.478 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.471.617 zakażeń, 55.703 zgony i 6.790.945 szczepień.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z ostatnich 2-3 tygodni, udział brytyjskiej odmiany koronawirusa w badanych próbkach wynosi ok. 90 proc. - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Najpewniej w przyszłym tygodniu na Radę Ministrów trafi projekt rozporządzenia dot. przedłużenia Tarczy Branżowej i rozszerzenia jej o kolejne kody PKD - zapowiedziała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię polityczną o nazwie Polska 2050 Szymona Hołowni - poinformował w środę na Twitterze Szymon Hołownia. Przewodniczącym partii jest obecnie Michał Kobosko.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - poinformowała w środę Europejska Agencja Leków (EMA), potwierdzając, że zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne tego preparatu.

Osobom poniżej 30. roku życia, tam gdzie jest to możliwe, zostanie zaoferowana alternatywa wobec szczepionki na Covid-19 firmy AstraZeneca - zdecydowała w środę brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera pojawiające się coraz częściej apele o wprowadzenie zaostrzonego lockdownu w celu zmniejszenia liczby zakażeń koronowirusem i wzywa kraje związkowe do jednolitego podejścia w tej kwestii - poinformowała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu Ulrike Demmer.

Niemiecki kraj związkowy Bawaria jeszcze w środę podpisze umowę przedwstępną z producentem rosyjskiej szczepionki Sputnik V - oświadczył w Monachium premier regionu Markus Soeder po spotkaniu swojego gabinetu. Preparat ma być wytwarzany w bawarskim Illertissen.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza wyraził nadzieję, że do końca lata możliwe będzie zaszczepienie wszystkich osób w kraju, które tego zechcą. Przyznał, że nakaz kwarantanny dla przyjeżdżających i wracających do Włoch ma działać "odstraszająco".

We Francji w środę rozpoczęła pracę rozlewnia szczepionki przeciw koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech. Preparaty dostarczono hurtem do zakładów francuskiej firmy Delpharm w Saint-Remy-sur-Avre z fabryki BioNTech w Marburgu w Niemczech.

Rząd Holandii zapowiedział, że w tym miesiącu zacznie się w kraju łagodzenie restrykcji przeciwepidemicznych. Będzie można udać się do muzeum czy ogrodu zoologicznego, ale przed wejściem trzeba będzie przejść badanie na obecność koronawirusa - informuje we wtorek agencja ANP.

Po świętach wielkanocnych na Litwie odnotowano skok zachorowań na Covid-19. Minionej doby zakażenie potwierdzono u 1116 osób – poinformowano w środę. Taka liczba była notowana pod koniec stycznia br.

Prezydent Milosz Zeman odwołał w środę ministra zdrowia Jana Blatnego i mianował nowym szefem resortu Petra Arenbergera. To czwarty minister zdrowia w czasie pandemii Covid-19. Według mediów jedną z przyczyn zmiany jest niezgoda Blatnego na rosyjską szczepionkę Sputnik V.

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę w parlamencie czteroetapowy plan wyjścia kraju z lockdownu, ale nie podała dat. Warunkiem każdego otwarcia ma być stabilna sytuacja epidemiczna. Priorytetem będą działania ułatwiające dzieciom powrót do normalności.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek, że do 19 kwietnia wszyscy dorośli Amerykanie powinni kwalifikować się do szczepień przeciwko koronawirusowi. Wcześniej Biały Dom obiecywał, że będzie to możliwe do 1 maja.

Największe miasto Kanady Toronto zamyka od środy szkoły, zaś największa prowincja kraju Ontario jest w kolejnym lockdownie z powodu trzeciej fali pandemii koronawirusa. W miniony weekend Kanada przekroczyła liczbę 1 mln potwierdzonych przypadków zakażenia.

Siły zbrojne Rosji przeprowadziły w Arktyce pierwsze ćwiczenia z zakresu przechwytywania broni naddźwiękowej - poinformował w środę dziennik "Izwiestija". W ćwiczeniach uczestniczyły ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM, które Rosja rozmieszcza w Arktyce.

W Brazylii po raz kolejny zanotowano rekordowy dzienny przyrost zgonów, wywołanych koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało we wtorek, że w ostatnich 24 godzinach zmarło 4195 osób. Tak wielu przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby nie było w Brazylii od początku pandemii.

W Indiach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła 13-krotnie. Ostatniej doby odnotowano rekordowe ponad 115 tys. nowych przypadków, a w związku z Covid-19 zmarło 630 osób. Rosną naciski na rząd, który waha się przed wprowadzeniem ogólnopaństwowego lockdownu.

(PAP Biznes)

ana/ osz/ asa/

Ostatnie wiadomości