Skrót wiadomości - piątek, 16 kwietnia, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 kwi 2021, 18:36

Skrót wiadomości - piątek, 16 kwietnia, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa w marcu wyniosła 3,9 proc., wobec 3,7 proc. w lutym - podał NBP.

Ceny liczone według HICP w Polsce w marcu w ujęciu rocznym wzrosły o 4,4 proc., wobec 3,6 proc. w lutym - podał Eurostat.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,3 proc. w marcu w ujęciu rdr, po wzroście 0,9 proc. w lutym - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Nadwyżka w handlu strefy euro w II 2021 r. wyniosła 17,7 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 6,3 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w marcu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,766 mln wobec 1,72 mln w poprzednim miesiącu - podał Departament Handlu.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w marcu wyniosła 1,739 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,457 mln, po korekcie z 1,421 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu wzrósł do 86,5 pkt. z 84,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w I kw. 2021 r. o 18,3 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w I-III o 24,5 proc. rdr YTD - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w marcu o 34,2 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

BUDŻET, DŁUG

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 187,9 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg.

GIEŁDA

Blisko 6 proc. spadek kursu CD Projektu przyczynił się do relatywnej słabości WIG20 na ostatniej w tym tygodniu sesji na GPW - ocenili analitycy. W tym otoczeniu sektor telekomunikacyjny znalazł się na najwyższym poziomie od blisko 6 lat, kolejne małe spółki notują nowe maksima.

WIG20 zakończył piątkowe notowania spadkiem o 0,35 proc. do 2.012,27 pkt., WIG zniżkował do 60.158,72 pkt., oddalając się od wyznaczonego dzień wcześniej ponad rocznego maksimum o 0,2 proc. Nieco lepiej radziły sobie małe i średnie spółki. mWIG40 poszedł w górę o 0,06 proc. do 4.481,04 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,41 proc. do 19.361,28 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 4,3 pkt. proc. do 48,5 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł o 4 pkt. proc. do 29,4 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu transformacji sektora elektroenergetycznego - poinformował resort w komunikacie prasowym. Program zakłada, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei.

Grupa Azoty planuje przeznaczyć na inwestycje w 2021 roku około 3,7 mld zł wobec wydatków na poziomie 2,76 mld zł poniesionych w 2020 roku - poinformował wiceprezes spółki Tomasz Hryniewicz.

Grupa Azoty zamierza ogłosić nową strategię rozwoju pod koniec drugiego kwartału 2021 roku - poinformował wiceprezes spółki Witold Szczypiński podczas piątkowej telekonferencji prasowej.

Grupa Azoty przewiduje w 2021 roku zdecydowany wzrost cen surowców, co może istotnie wpływać na marże na produktach spółki - poinformowano w prezentacji Grupy Azoty.

Apator podpisał z Griffin Group Energy porozumienie dotyczące współpracy w zakresie opracowania, wdrożenia do produkcji i dostaw na rynek krajowy oraz europejski inteligentnego licznika nowej generacji pracującego w technologii OSGP - podała spółka w komunikacie prasowym.

Zarząd Decory rekomenduje wypłatę 2 zł dywidendy na akcję z zysku wypracowanego w 2020 roku - podała spółka w komunikacie. Łącznie na dywidendę ma trafić 21,1 mln zł.

Grodno nie nabędzie aktywów wchodzących w skład przedsiębiorstwa handlowego działającego w branży grzejnictwa i hydrauliki budynkowej - poinformowała spółka w komunikacie. Po zakończeniu badania due diligence i procesu analizy uzyskanych informacji strony zdecydowały o niekontynuowaniu dalszych działań zmierzających do transakcji.

Oferta Budimeksu o wartości 584,3 mln zł netto została oceniona najwyżej w przetargu GDDKiA, dotyczącym budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku Słupsk - Bożepole Wielkie - podała spółka w komunikacie.

Budimex podpisał z GDDKiA umowę dot. budowy odcinka drogi od węzła Chwaszczyno do węzła Żukowo (bez węzłów) w ramach obwodnicy trójmiejskiej - podała spółka w komunikacie. Wartość umowy to 581,44 mln zł netto.

Konsorcjum firm, którego liderem jest Mirbud, podpisało z GDDKiA umowę dot. budowy odcinka drogi od węzła Żukowo do węzła Gdańsk Południe wraz z węzłami w ramach obwodnicy trójmiejskiej - podała spółka w komunikacie. Wartość umowy to 777 mln zł brutto.

Notowana na NewConnect spółka KBJ podpisała umowę ramową o wartości 80 mln zł brutto z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostawę licencji i subskrypcji oprogramowania, aktualizację oprogramowania oraz usługi wsparcia technicznego dla oprogramowania ERP w latach 2021 - 2024 - poinformowała KBJ w komunikacie.

Po przygotowywanym obecnie przez rząd wydzieleniu z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu, Tauron pozostanie odrębną Grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji – ocenił w wywiadzie dla PAP prezes Tauronu Paweł Strączyński.

Ulma Construccion Polska szacuje, że odnotowała w I kwartale 2021 roku 0,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 3,95 mln zł przed rokiem, co oznacza spadek o 82 proc. - poinformowała spółka w komunikacie. EBITDA grupy wyniosła w tym czasie 11,76 mln zł wobec 15,94 mln zł, czyli spadła o 26,3 proc.

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, spółki będące wspólnym przedsięwzięciem Polenergii i grupy Equinor, podtrzymują złożone na początku marca wnioski do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej w morskich farmach wiatrowych - podała Polenergia w komunikacie.

Fundusze zarządzane przez Aviva Investors Poland TFI przekroczyły próg 5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Selvity i mają obecnie łącznie 6,17 proc. kapitału zakładowego oraz 5,06 proc. głosów na WZ tej spółki - poinformowała Selvita w komunikacie.

Biofarmaceutyczna spółka Captor Therapeutics zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w poniedziałek, 19 kwietnia - podała GPW w uchwale zarządu.

Zarząd Eurotelu rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 6,20 zł na akcję - podała spółka w komunikacie. Łącznie na ten cel miałoby trafić 23,2 mln zł.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5481 - poinformował NBP.

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN może kierować się w dół do 4,53, jednak potencjał do umocnienia złotego jest ograniczony ze względu na zbliżające się posiedzenie SN ws. kredytów frankowych - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista DM TMS Brokers Konrad Białas. Jego zdaniem rentowności krajowych SPW mogą jeszcze nieco wzrosnąć, po czym może nastąpić stabilizacja.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1986 USD i 130,37 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zalicza kończący się tydzień jako najlepszy od początku marca - ceny surowca od poniedziałku zwyżkowały o ok. 7 proc. - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,79 USD, wyżej o 0,52 proc.

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź jest na stabilnym poziomie, ale w tym tygodniu metal zyskał 4 proc. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana w pobliżu 9.284,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Inwestorzy liczą na to, że CD Projekt, przy okazji raportu rocznego poda aktualne dane o sprzedaży "Cyberpunk 2077". Według średniej z prognoz analityków, od początku roku do połowy kwietnia gra sprzedała się w ok. 1,2 mln egzemplarzy. Poprawę wyników może przynieść powrót gry do sklepu PlayStation, ale - zdaniem ekspertów - prawdopodobnie przyjdzie na to poczekać do kolejnego patcha, a być może nawet do wersji gry na nową generację konsol.

Sytuacja kapitałowa Getin Noble Banku pozostaje trudna, a może pogorszyć się, gdy pojawią się dodatkowe koszty związane z portfelem kredytów w CHF. Na horyzoncie nie widać inwestora, więc przymusowa restrukturyzacja banku może być nieunikniona. Kluczowe pozostaje pytanie, jak długo regulatorzy rynku będą akceptować obecną sytuację - uważają analitycy.

Zainteresowanych zakupem segmentu detalicznego Banku Handlowego może być wiele banków, ale raczej nie będą one skłonne zapłacić cenę powyżej wartości księgowej. Decyzja Citigroup może być odbierana pozytywnie, bo polski bank pozbędzie się mniej dochodowej części biznesu, ale z drugiej strony stanie się jeszcze bardziej wyspecjalizowany z mniejszą skalą działania - oceniają analitycy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację R dotyczącą zasad klasyfikacji ekspozycji kredytowych, szacowania i ujmowania oczekiwanych strat kredytowych oraz zarządzania ryzykiem kredytowym - poinformowała KNF w piątkowym komunikacie.

Narodowy Bank Polski chce na poziomie ustawy zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówkowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce - wynika z opinii NBP do projektu noweli ustawy o usługach płatniczych.

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w marcu 2021 r. w Polsce wyniosła 47.849, tj. wzrosła o 61,3 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Do 2028 roku może powstać 10 GW gazowych bloków energetycznych - powiedział podczas debaty w Senacie Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Wartość aktywów netto (NAV) w funduszach inwestycyjnych wzrosła w marcu o 7,6 mld zł, czyli o 2,6 proc. do 298,1 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Największy przyrost w ujęciu wartościowym odnotowały fundusze aktywów niepublicznych, a najwyższą dynamikę miały fundusze zdefiniowanej daty PPK.

Marzec był jedenastym miesiącem z rzędu, w którym saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych było dodatnie i wyniosło 3 mld zł - podano w raporcie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Po dziesięciu miesiącach napływów netto na poziomie 1-2 mld zł do funduszy dłużnych, w marcu wypłacono z nich netto 82 mln zł.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym wzrosła w marcu w Polsce do 56,50 proc. całej produkcji z 50,21 proc. w marcu 2020 roku - wynika z danych PSE.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce w marcu wyniosło 15.224 GWh, co oznacza wzrost o 7,53 proc. rdr - wynika z danych PSE.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 17.847 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 595 osób, wykonano 252.566 szczepień - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.660.088 zakażeń, 61.208 zgonów i 8.484.815 szczepień.

Mamy oznaki trendu spadkowego zachorowań na COVID; nadal jednak musimy utrzymywać rygor sanitarny. Nie ma pola do luzowania obostrzeń - powiedział w piątek na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jest wysoce prawdopodobne, że do końca II kw. Polska osiągnie odporność zbiorową na koronawirusa - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Do Polski trafi dodatkowe około 4,3 mln szczepionek firmy Pfizer. W kwietniu to będzie nie więcej niż 200 tys., w maju prawdopodobnie 1,2 mln, pozostała część dotrze do Polski w czerwcu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił o staraniach przyspieszenia majowej dostawy szczepionek.

Premier Mateusz Morawiecki spodziewa się, że do końca II kwartału tego roku w Polsce uda się wykonać 23-24 miliony szczepień przeciwko COVID-19, co - jak podkreślał w piątek - oznacza, że społeczeństwo zacznie powoli nabierać odporności zbiorowej.

Na ten moment do 17 maja planujemy z każdym dniem włączać do programu szczepień jeden rocznik - powiedział w piątek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeśli zwiększą się dostawy szczepionek do Polski, to możliwy jest scenariusz "wzmocnienia" tempa szczepień.

Mimo ostatnich opadów rośnie ryzyko wystąpienia suszy, a znacznych spadków wskaźnika wilgotności gleby można spodziewać się w czerwcu - ocenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

--------------------

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła prawie dwukrotnie na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, zbliżając się do najwyższego wskaźnika obserwowanego do tej pory podczas pandemii – powiadomił w piątek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Europejska Agencje Leków podała, że 20 kwietnia przedstawi konkluzje ws. zakrzepów krwi, które zostały stwierdzone po podaniu szczepionki Johnson & Johnson.

We Włoszech wskaźnik zakaźności koronawirusa spadł w ciągu tygodnia z 0,92 do 0,85 - to zapis z piątkowego raportu Instytutu Służby Zdrowia. Jak wynika z monitoringu epidemii, są też pierwsze oznaki poprawy sytuacji w szpitalach.

Od 26 kwietnia będą we Włoszech łagodzone restrykcje w związku z poprawą sytuacji - zdecydował w piątek rząd Mario Draghiego. Na konferencji prasowej premier zapowiedział przywrócenie żółtych stref, a w nich otwarcie restauracji, także wieczorem.

Od początku pandemii we Francji na koronawirusa zmarło według oficjalnych danych 100 101 osób, z tego 73 956 w szpitalach, a 26 145 domach opieki – podała w czwartek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

W piątek Komisja Europejska wezwała Irlandię do zastosowania mniej restrykcyjnych środków antyepidemicznych niż system obowiązkowej kwarantanny w hotelach dla osób przyjeżdżających z określonej listy państw. Zażądała też wyjaśnień, dlaczego niektóre kraje członkowskie UE są na tej liście.

Norwegia, która w Arktyce dzieli granicę z Rosją, podpisała w piątek porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uregulowania amerykańskiej aktywności wojskowej na swoim terytorium – informuje agencja Reutera.

Rząd w Hadze zamierza wprowadzić obligatoryjną, 5-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Holandii z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem.

Bułgarski parlament przyjął w piątek 156 głosami dymisję premiera Bojko Borisowa i jego rządu. Do głosowania doszło pod nieobecność szefa rządu i jego ministrów z wyjątkiem tych, którzy weszli do nowego parlamentu.

Nord Stream 2 to "złożony problem", który dotyczy sojuszników USA w Europie - powiedział w czwartek prezydent Joe Biden, podkreślając że od dawna jest przeciwny budowie tego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami i innymi krajami Europy Zachodniej.

Osiem osób zginęło, a kilka innych zostało postrzelonych przez napastnika w magazynie firmy kurierskiej FedEx w Indianapolis w nocy z czwartku na piątek - poinformowała miejscowa policja. Sprawca popełnił samobójstwo.

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oznajmił w piątek, że Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do poziomu 60 proc. Według Teheranu to odpowiedź na izraelski atak na ośrodek jądrowy w Natanz. (PAP Biznes)

ana/ osz/ gor/

Ostatnie wiadomości