DZIEŃ NA RYNKACH: Spółki technologiczne pociągnęły Wall Street w dół | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 maj 2021, 22:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Spółki technologiczne pociągnęły Wall Street w dół

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami większości głównych indeksów, a najmocniej traciły spółki sektora technologicznego. Inwestorzy analizują wyniki amerykańskich spółek za pierwszy kwartał. Dla indeksu Nasdaq to był najgorszy dzień od marca.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,06 proc., do 34.133,03 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł 0,67 proc., do 4.1634,66 pkt.

Nasdaq Composite stracił 1,88 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.633,50 pkt.

„Chociaż firmy technologiczne były kluczową częścią dobrych wyników portfeli w czasie pandemii to - naszym zdaniem - inwestorzy powinni unikać nadmiernej alokacji w tej części rynku. W warunkach przyspieszającego wzrostu PKB nadal preferujemy sektory cykliczne, takie jak finanse i energetyka” – napisał w raporcie Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

„Wiele czynników napędzających rynki pozostaje jednak w mocy, w tym optymizm dotyczący szczepionek, ponownego otwarcia gospodarczego i wzrostu zysków, chociaż nadal istnieją obawy o inflację i wycenę na rynkach” - powiedział Mark Hackett, szef badań inwestycyjnych w Nationwide.

Art Hogan, główny strateg rynkowy National Securities, napisał w raporcie, przez ostatnie dwa-trzy tygodnie nawet bardzo dobre informacje powodowały albo znikomą, albo żadną reakcję na rynku.

"Inwestorzy stali się niespokojni po wspięciu się indeksów na nowe szczyty" - napisał Hogan, dodając, że od początku 2021 roku indeks S&P 500 aż 25 ustanowiał nowy historyczny szczyt.

Według danych IBES Refinitiv, analitycy oczekują, że średnie zyski spółek z indeksu S&P 500 wzrosną w I kwartale o 46 proc. w porównaniu z prognozami 24 proc. wzrostu na początku kwietnia.

Podczas wtorkowej sesji w dół szły akcje spółek Big Tech. Apple spadł ponad 4 proc., Alphabet zniżkował ponad 3 proc., Facebook spadł 3 proc., a Amazon tracił 1,5 proc.

Producent samochodów elektrycznych Tesla stracił na wartości 3 proc.

Zniżkowali też producenci półprzewodników. W dół poszły notowania m.in. Nvidia, Intela i Advanced Micro Devices.

Akcje Pfizera lekko rosły po tym jak zysk na akcję jednej z największych firm farmaceutycznych na świecie w pierwszym kwartale wyniósł 93 centy, przy oczekiwaniach na poziomie 78 centów.

CVS Health rósł 3 proc. Przychody spółki w pierwszym kwartale wyniosły 69,10 mld USD wobec oczekiwanych 68,35 mld USD.

Vaxart zyskiwał 12 proc. Firma opublikowała pozytywne wyniki pierwszej fazy badań klinicznych swojej doustnej szczepionki na Covid-19. Vaxart podał, że szczepionka może być tak samo skuteczna, jak szczepionki opracowane przez Pfizera i Modernę.

Akcje iRobot spadały ponad 13 proc. Analitycy obawiają się o wzrost kosztów komponentów i transportu produktów firmy. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości