Skrót wiadomości - poniedziałek, 17 maja, 19.10 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 maj 2021, 19:14

Skrót wiadomości - poniedziałek, 17 maja, 19.10

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa w kwietniu wyniosła 3,9 proc., wobec 3,9 proc. w marcu - podał NBP.

RPP powinna sygnalizacyjnie podwyższyć stopy proc. o 10-15 pb. - powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar, podtrzymując deklaracje z ubiegłego tygodnia.

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po marcu 2021 r. wyniosła 2,4 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Udział Niemiec w polskim eksporcie po marcu 2021 roku wyniósł 28,9 proc. wobec 27,8 proc. w okresie styczeń-marzec 2020 roku - podał GUS.

Już w czerwcu możliwa jest podwyżka stóp procentowych przez Narodowy Bank Węgier - powiedział w poniedziałek wiceprezes banku Barnabas Virag.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), wyniósł w maju 83 pkt. - poinformowała NAHB w komunikacie.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w maju spadł do +24,3 pkt. z +26,3 pkt. miesiąc wcześniej - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w IV o 20,3 proc. rdr YTD - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w IV o 17,7 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów planuje, że zmiany podatkowe zawarte w programie Polskiego Ładu wejdą w życie od 2022 r. - powiedział w trakcie konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że nową wyższą kwotą wolną od podatku zostaną objęci wszyscy podatnicy.

Nie ma żadnej decyzji ws. opłaty przekształceniowej OFE – powiedział podczas konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec kwietnia 2021 r. wyniósł łącznie 10.882,4 mln euro wobec 12.525,9 mln euro na koniec marca - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

W poniedziałek główne indeksy na GPW zanotowały jedne z najwyższych wzrostów wśród swoich europejskich odpowiedników i znalazły się na nowych wieloletnich maksimach. Sektorowo mocno wypadły nieruchomości oraz banki, a wzrostom w WIG20 przewodziły Allegro i CD Projekt.

"Tydzień rozpoczęliśmy pozytywnie, a WIG20 zyskując 1,7 proc. przy słabym otoczeniu zewnętrznym pokazał swoją relatywną siłę. mWIG40 i sWIG80, które w ostatnim czasie były mocne, tym razem wypadły nieco słabiej" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji na GPW WIG20 wzrósł o 1,71 proc. poprawiając wyznaczone w ubiegłym tygodniu roczne maksimum do 2.128,49 pkt. Swoje trzyletnie szczyty poprawiły WIG (+1,38 proc. do 63.095,13 pkt.) oraz mWIG40 (+0,86 proc. do 4.617,98 pkt.). Z kolei indeks małych spółek jest na najwyższym poziomie od niemal 14 lat (+0,49 proc. do 20.253,21 pkt).

SPÓŁKI

Grupa CCC podtrzymuje cel dwucyfrowego wzrostu sprzedaży w 2021/22 r. Spółka stawia m.in. na dalszy rozwój e-commerce i jest spokojna o wysokie dynamiki w tym kanale - poinformował PAP Biznes prezes CCC Marcin Czyczerski.

Grupa CCC jest zadowolona ze sprzedaży po otwarciu galerii handlowych w Polsce zarówno w kanale stacjonarnym, jak i e-commerce - poinformował PAP Biznes prezes CCC Marcin Czyczerski.

Captor Therapeutics prowadzi wstępne rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami. Po każdej komercjalizacji projektu spółka zamierza uzupełniać portfolio tak, by stale realizować od 4 do 7 projektów w technologii TPD - poinformował PAP Biznes prezes Tom Shepherd.

Odnotowane w pierwszym kwartale wyniki traktujemy jako dobry prognostyk dla wyników na cały rok – ocenił w rozmowie z PAP Biznes prezes Mo-Bruku Józef Mokrzycki. Do końca maja zarząd działającej w branży przetwarzania odpadów spółki spodziewa się otrzymać raport firmy doradczej dotyczący potencjalnych akwizycji i ocenia, że aby zaspokoić rosnące potrzeby rynku, poza przejęciami, konieczna będzie budowa nowych zakładów.

Sąd w Sztokholmie planuje rozprawę w sprawie PGNiG - Gazprom w lutym 2022 roku - podała agencja Bloomberg, nie podając źródła informacji.

EBITDA Columbus Energy w I kwartale 2021 roku wyniosła 20,05 mln zł, czyli pozostała na poziomie ubiegłorocznym. Zysk netto spadł do 8,59 mln zł z 13,51 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie.

Zysk brutto Creepy Jar w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 5,2 mln zł, co oznacza wzrost o 505 proc. rdr - podała spółka we wstępnych danych.

Notowana na rynku NewConnect spółka Devoran (w trakcie zmiany nazwy na Devo Energy) planuje instalację 980 stacji ładowania do samochodów elektrycznych w ciągu 3 lat - poinformowała spółka w komunikacie.

Genomtec uzyskał prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej testu diagnostycznego, który ma wykrywać wirusa SARS-CoV-2 - podała spółka w komunikacie.

Firma Oponiarska Dębica otrzymała wynik kontroli z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Z dokumentu wynika, że wysokość zaległości podatkowej za lata 2016-2017 wynosi 15,5 mln zł plus 5,3 mln zł odsetek - podała spółka w komunikacie. Dębica analizuje dalsze działania w odniesieniu do kontroli i jej wyniku.

Mariusz Zaród zostanie zastępcą dyrektora inwestycyjnego (Deputy CIO) w Quercus TFI od 1 lipca - podał Quercus w komunikacie prasowym.

Erbud ogłosił zaproszenie do sprzedaży do 160.000 akcji własnych, oferując za jeden papier 125 zł - podała spółka w komunikacie.

Centrum Finansowe wypłaci z zysku za 2020 r. dywidendę w wysokości 5 mln zł, czyli 0,6 zł na akcję - wynika z podjętych przez poniedziałkowe walne zgromadzenie uchwał.

Analitycy Biura Maklerskiego Pekao w raporcie z 17 maja podwyższyli dwunastomiesięczną cenę docelową akcji IMC do 31,8 zł z 23,2 zł wcześniej.

Należące do AT&T Warner Media oraz Discovery stworzą nową spółkę – poinformował w poniedziałek AT&T. W ramach umowy AT&T otrzyma łączną kwotę 43 mld USD w postaci gotówki, długu i zatrzymania przez WarnerMedia określonego zadłużenia.

WALUTY

W krótkim terminie EUR/PLN może zejść poniżej 4,50 i zanotować najniższe poziomy od trzech miesięcy - oceniają ekonomiści. W poniedziałek rentowności krajowych SPW znalazły się na rocznych maksimach, a papiery 10-letnie pokonały poziom 2 proc. Zdaniem ekonomistów ta presja może się utrzymać w tym tygodniu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5298 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2143 USD i 132,60 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na globalnych rynkach paliw są na stabilnych poziomach. Inwestorzy oceniają prognozy popytu na paliwa w czasie zaostrzenia kryzysu zdrowotnego w niektórych częściach Azji - informują maklerzy.

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź zyskuje po tym, jak ubiegły tydzień zakończyła stratą, po raz pierwszy do 6 tygodni. Metal w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 1,1 proc. osiągając poziom 10.350 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

BOŚ Bank podnosi prognozę wzrostu PKB Polski na 2021 rok do ok. 4,0 proc. z 3,6 proc. wcześniej - napisał bank w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Wewnętrzna presja inflacyjna i czynniki globalne będą utrzymywać wskaźnik CPI w Polsce w najbliższych kwartałach na podwyższonym poziomie - średnio w 2021 r. inflacja może wynieść ok. 4,0 proc. - oceniają ekonomiści. Coraz bardziej trwały charakter wysokiej inflacji może skłonić RPP do dyskusji o potrzebie podwyżek stóp jeszcze w 2021 r.

Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie mają charakter redystrybucyjny i będą oddziaływały w kierunku wzrostu konsumpcji, stanowi to ryzyko w górę dla prognoz PKB - oceniają ekonomiści Credit Agricole. Dodają jednak, że propozycje mają charakter ogólnikowy i obecnie trudno ocenić, jaki będzie ostatecznie kształt ustaw wprowadzających program w życie.

Rozwiązania zaproponowane w Nowym Ładzie prawdopodobnie przełożą się na zwiększenie presji popytowej w gospodarce, wzrost PKB Polski w 2022 r. wyniesie ponad 5,5 proc. - oceniają ekonomiści Banku Pekao.

Propozycje zawarte w Nowym Ładzie mogą utrwalić proinflacyjną strukturę wzrostu PKB w Polsce - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Program wygeneruje duży impuls popytowy, ale będzie miał negatywny wpływ na skłonność do inwestowania.

Impuls fiskalny dla nominalnego PKB wynikający z Polskiego Ładu może wynieść ok. 0,5 pkt. proc. - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem, dostosowanie w nominalnym PKB nastąpi głównie poprzez wzrost cen, a nie tylko przez wzrost realnego PKB, co stanowi dodatkowe ryzyko dla prognoz inflacji.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Analiza zarówno kwartalnych, jak i rocznych zmian wartości wskaźników koniunktury w poszczególnych branżach wskazuje na to, iż poprawa koniunktury w polskiej gospodarce przyspiesza - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Poprawę nastrojów odnotowano zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Średnia cena gazu zakupionego w krajach UE w I kw. wzrosła do 85,72 zł/MWh z 67,74 zł/MWh w IV kwartale - podał URE w komunikacie.

Kwiecień był dwunastym miesiącem z rzędu, w którym saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych było dodatnie i wyniosło 2,3 mld zł - podano w raporcie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Jak ocenili autorzy zestawienia, tym razem fundusze akcyjne cieszyły się większym zainteresowaniem niż dłużne.

Wartość aktywów netto (NAV) w funduszach inwestycyjnych wzrosła w kwietniu o blisko 4 mld zł, czyli o 1,3 proc. do 302,1 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Największy przyrost w ujęciu wartościowym odnotowały fundusze akcji, a najwyższą dynamikę, po raz kolejny, miały fundusze zdefiniowanej daty PPK.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 1.109 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 11 osób, wykonano 85.216 szczepień - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.855.190 zakażeń, 71.675 zgonów i 15.879.467 szczepień.

Przekroczyliśmy 16 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19 - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Rusza pilotaż szczepień w zakładach pracy, a od najbliższego poniedziałku rozpoczną się normalne szczepienia, dotąd zgłosiło się 900 firm - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tys. sztuk szczepionek do Polski - w konsekwencji część osób będzie miała przesunięte szczepienie bądź zaproponowaną inną szczepionkę - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

450 tys. dawek szczepionki Johnson &Johnson od kilkunastu dni nie dojechało do Polski - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że nasz kraj ma nadal problemy z umawianiem terminów dostaw od innego producenta szczepionki - AstraZenecki.

W tym tygodniu rząd zajmie się projektami ustaw związanych z Polskim Ładem – zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Ze służby zdrowia korzystają wszyscy i będziemy robić wszystko, by Polacy mogli być leczeni na poziomie europejskim; to jest nasz cel i do niego dojdziemy w najbliższych kilku latach - powiedział w poniedziałek w Rykach premier Mateusz Morawiecki.

Wypisuję się z Platformy Obywatelskiej - napisała w poniedziałek na Twitterze Róża Thun, europosłanka tego ugrupowania. Jako powód podała swój brak zgody na prowadzenie "rozgrywek partyjnych" kosztem ogólnoeuropejskich projektów.

Utworzymy nową partię; jej prezentacja odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu - poinformowali poniedziałek PAP Adam Bielan i Kamil Bortniczuk. Jej założenie nie oznacza jednak końca sporu z Porozumieniem, także od strony formalnej.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) w maju wzrosło o 1 pkt proc. do 33 proc. względem poprzedniego miesiąca - wynika z sondażu CBOS. Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni odnotował wzrost poparcia o 1 pkt. proc. do 17 proc., a Koalicja Obywatelska spadek do 11 proc. z 14 proc.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło w maju do 33 proc. z 31 proc. w kwietniu, a dla Koalicji Obywatelskiej spadło do 21 proc. z 22 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar.

Sumaryczna emisja CO2 objęta systemem EU ETS spadła w 2020 r. o 6,84 proc. w stosunku do roku 2019 - poinformował Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie za kwiecień 2020 r.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Testy PCR na obecność koronawirusa będą bezpłatne dla turystów, którzy latem wybiorą się do Francji – zapowiedział w niedzielę sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

Wstępne wyniki drugiej fazy przeprowadzanych na ludziach badań klinicznych szczepionki przeciwko Covid-19 francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline potwierdziły wysoką skuteczność preparatu - przekazało Sanofi w poniedziałek.

Najbardziej znaczące jak do tej pory w tym roku poluzowanie restrykcji przeciwepidemicznych zaczęło się w poniedziałek w Anglii, Walii i na większości obszarów Szkocji - mimo obaw związanych z rozprzestrzeniającym się indyjskim wariantem koronawirusa.

Lotnictwo izraelskie dokonało w nocy z niedzieli na poniedziałek serii ataków na cele w Strefie Gazy - informują miejscowe źródła. Ataki potwierdziła armia izraelska. Hamas dokonał kolejnych ataków rakietowych na Izrael.

Saudyjczycy, którzy zaszczepili się przeciwko Covid-19 mogą od poniedziałku wyjeżdżać za granicę. Arabia Saudyjska zamknęła swoje granice w marcu 2020 r.

Gazociąg Nord Stream 2 może zostać położony w maju na dnie morza na odcinku dwóch kilometrów na wodach niemieckich. Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) w Hamburgu nakazała w poniedziałek natychmiastowe wykonanie kontrowersyjnego pozwolenia wydanego 14 stycznia. (PAP Biznes)

ana/ osz/ mfm/

Ostatnie wiadomości