Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 12-13 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 cze 2021, 20:18

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 12-13 czerwca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 12-13 czerwca (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Około 150 mld zł trafi na bezpośrednie wsparcie rolników, wyrównanie dopłat z hektara do średniej unijnej, ale także na rozwój polskiej wsi - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki, otwierając debatę "Polski Ład. Od pola do stołu" w Balicach.

Przywódcy państw grupy G7 poparli w sobotę zaproponowany przez USA plan wspierania krajów o niższych i średnich dochodach w budowaniu lepszej infrastruktury, który ma być alternatywą dla takich działań podejmowanych przez Chiny - podały brytyjskie media.

Rozmowy związane z gazociągiem Nord Stream 2 są na dobrej drodze - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak dodała, oboje zgodzili się, że dalszy udział Ukrainy w transferze gazu z Rosji do Europy jest nieodzowny.

Dla branży nadal nieopłacalne jest organizowanie targów z limitem uczestników, zgodnie z którym na jedną osobę ma przypadać 10 mkw. powierzchni pomieszczenia - oceniła prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego Beata Kozyra. Jak zauważyła, w innych branżach limity te są bardziej liberalne.

W 2020 r. Rzecznik Praw Pasażerów rozpatrzył 2 tys. 321 wniosków; doprowadził do zawarcia ugód przewoźników lotniczych z 596 pasażerami na łączną kwotę 200.932,20 euro oraz 3.361,65 zł - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego. Najwięcej spraw spornych dotyczyło odwołanego lub opóźnionego lotu - dodano.

W realizacji nowej Polityki Przemysłowej Polski kluczowy będzie kontrakt branżowy - ocenił w rozmowie z PAP ekspert Pracodawców RP dr Wojciech Warski. Według niego to narzędzie o dużej mocy sprawczej pod warunkiem, że zostanie skutecznie wdrożone.

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej postuluje co najmniej dwuletnie vacatio legis dla zmiany systemu rozliczania prosumentów z energii. Według projektu ministerstwa klimatu, likwidacja systemu opustów nastąpi z końcem tego roku.

Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

Za 28 mln dolarów sprzedano na aukcji w sobotę bilet na pierwszy suborbitalny lot turystyczny statku kosmicznego New Shepard - poinformował Reuters. W przewidzianym na lipiec locie weźmie też udział miliarder Jeff Bezos, właściciel firmy Blue Origin, która opracowała statek. Nazwiska zwycięzcy aukcji nie ujawniono.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider Kukiz'15 Paweł Kukiz przedstawią na wspólnej konferencji prasowej szczegóły porozumienia programowego, które dotyczy wzajemnego wspierania ustaw, a także głosowań w Sejmie w kluczowych sprawach.

Jeżeli będą realizowane moje postulaty, wtedy będę głosował tak, jak sobie Prawo i Sprawiedliwość zażyczy - zadeklarował w sobotę lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz.

W Rzeszowie w niedzielę odbywają się przedterminowe wybory prezydenta miasta.

KO organizuje w poniedziałek w Sejmie debatę nt. rządowego projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Projekt budzi kontrowersje - jego rozwiązania popiera środowisko twórców; krytykuje natomiast branża cyfrowa, przestrzegając, że jego rozwiązania uderzą po kieszeni konsumentów.

Polska potrzebuje planu odbudowy Rzeczpospolitej; ja taki plan mam i będę go prezentował w ciągu najbliższych miesięcy - zapowiedział w Gdańsku prezydent Warszawy i wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Wśród jego elementów wskazał na konieczność odpolitycznienia TK i KRS.

Podczas spotkania parlamentarzystów Porozumienia Jarosława Gowina potwierdziliśmy wolę współtworzenia Zjednoczonej Prawicy; podtrzymujemy również poparcie dla kandydatury prof. Wiącka na RPO - poinformowała w sobotę rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

Do Polski dotarło 250 tys. szczepionek firmy Moderna – przekazał PAP w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 227 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 11 osób, zaszczepiono 303.563 osoby - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było 239 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 47 osób. Łącznie odnotowano do tej pory 2.877.469 zakażeń, 74.573 zgony i 24.360.781 szczepień.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

120-osobowy parlament Izraela, Kneset, 60 głosami za i przy 59 przeciw zatwierdził w niedzielę nowy rząd pod przywództwem Naftalego Beneta. Oznacza to odsunięcie od władzy rządzącego od 12 lat premiera Benjamina Netanjahu.

Brytyjski premier Boris Johnson wyraźnie zasugerował w sobotę, że całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych w Anglii, które zgodnie z planem ma nastąpić 21 czerwca, zostanie opóźnione. Decyzję w tej sprawie szef rządu ma ogłosić w poniedziałek.

Grupa G7 nie zgadza się z Chinami w sprawach związanych z prawami człowieka czy pracą przymusową, ale nie jest to "klub wrogi Chinom" - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w niedzielę na konferencji prasowej po szczycie G7 w brytyjskim Carbis Bay.

Przywódcy państw grupy G7 zgodzili się na przekazanie ponad miliarda dawek szczepionek przeciw Covid-19 uboższym krajom poprzez program COVAX lub bezpośrednio - poinformował brytyjski premier Boris Johnson w niedzielę podczas konferencji prasowej kończącej szczyt.

Wiemy, że Niemcy i USA prowadzą rozmowy na temat rekompensaty dla Ukrainy w razie ukończenia Nord Stream 2, możemy się do nich przyłączyć, ale dla nas ten gazociąg to przede wszystkim zagrożenie związane z bezpieczeństwem, nie gospodarką - zaznaczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".

Czwarta fala Covid-19 rozpocznie się na Ukrainie najwcześniej jesienią i będzie słabsza niż poprzednia - prognozuje główny lekarz sanitarny tego kraju Ihor Kuzin. Ocenił, że sytuacja epidemiczna jest "pod pełną kontrolą".

Przywódcy grupy G7 omawiali o różne hipotezy wybuchu pandemii koronawirusa, w tym tę, że doszło do wycieku wirusa z laboratorium w chińskim mieście Wuhan i zgodzili się naciskać na Chiny, aby uzyskać więcej informacji - powiedział w sobotę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Współprzewodnicząca niemieckiej partii Zielonych Annalena Baerbock została w sobotę oficjalnie wybrana na kandydatkę tego ugrupowania na urząd kanclerza Niemiec w wyborach parlamentarnych we wrześniu. Sondaże pokazują, że poparcie dla będących niedawno liderami popularności Zielonych spada.

Do gwałtownych protestów przeciwko brutalności i łamaniu prawa przez policję doszło w sobotę wieczorem na ulicach stolicy Tunezji - Tunisu. Demonstranci rzucali kamieniami i innymi przedmiotami w funkcjonariuszy, ci odpowiadali atakami używając pałek.

Azerbejdżan poinformował w sobotę, że przekazał Armenii 15 jeńców wojennych, z kolei Erywań dostarczył władzom w Baku mapy pól minowych na terenach w Górskim Karabachu, które znalazły się pod kontrolą Azerbejdżanu w wyniku konfliktu zbrojnego z jesieni ubiegłego roku.

Co najmniej 16 osób zginęło w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanego przez Turcję miasta Afrin w północnej Syrii - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR). Rakiety spadły m.in. na szpital. Nie wiadomo, kto stoi za atakiem - pisze agencja AP.

Zachód nie jest zainteresowany dochodzeniem w sprawie lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku, ponieważ rezultaty będą dla niego niekorzystne – ocenił minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej. Sankcje mają „zadusić” białoruską gospodarkę - dodał.

(PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości