Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 31 lipca - 1 sierpnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 sie 2021, 20:14

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 31 lipca - 1 sierpnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 31 lipca - 1 sierpnia (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Wypracowaliśmy w ministerstwie finansów koncepcję, która ma sprawić, że dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego będą bardziej stabilne i mniej narażone na cykliczność - powiedział PAP wiceminister finansów Sebastian Skuza. Dodał, że rozwiązania dotyczące samorządów, które pojawią się w Polskim Ładzie są w finalnej fazie przygotowań i są szeroko konsultowane z JST.

Rada nadzorcza JSW powołała na stanowiska wiceprezesów spółki Sebastiana Bartosa, Roberta Ostrowskiego i Edwarda Paździorko. Rada delegowała jednego ze swoich członków, Stanisława Pruska, do czasowego wykonywania czynności prezesa.

33 zgłoszenia wpłynęły w ogłoszonym ponad trzy tygodnie temu konkursie na prezesa spółki Tauron Polska Energia oraz jego trzech zastępców: ds. finansów, ds. strategii i rozwoju oraz ds. handlu - poinformowała w sobotę firma. O stanowisko prezesa ubiega się siedem osób.

Wyciekły dane części klientów Taurona, gromadzone i przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z tym największym w Polsce dostawcą energii. Chodzi o nagrania rozmów telefonicznych z klientami na temat oferowanych produktów i usług. Tauron zapewnia, że dane na jego własnych serwerach są bezpieczne.

W ciągu doby od publikacji pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego przeciwko zmianom w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu podpisało się niemal 10 tys. osób - poinformował w sobotę Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

W Polsce w 2020 r. wykryto 3805 operacji powiązanych z procederem prania pieniędzy. Do prokuratury trafiło 378 zawiadomień. Coraz częściej przestępcy wykorzystują do prania pieniędzy kryptowaluty - przekazał PAP dyrektor ds. operacyjnych w NatWest Polska Bartosz Michałkowski.

Amerykańskie koncerny Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek przeciw Covid-19 w najnowszym kontrakcie zawartym z Unią Europejską, częściowo dzięki skutkom ubocznym szczepionek opracowanych przez konkurencyjne firmy farmaceutyczne - podał w niedzielę "Financial Times".

Prawie co piąta brytyjska firma planuje zwolnienia, a co czwarta skrócenie godzin pracy w związku z tym, że od niedzieli muszą się w większym stopniu dokładać do programu "postojowego" dla pracowników - wynika z sondażu Brytyjskich Izb Handlowych (BCC).

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

W sobotę prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego i złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.

W godzinę "W" przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.

Jest gotowy projekt ustawy o podwyżkach dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów - zapowiedział na Twitterze wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

W Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie prezydenta, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. zł.

31-letni kierowca katowickiego autobusu, który w sobotę przejechał 19-letnią dziewczynę, usłyszał zarzut jej zabójstwa, a także zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch innych osób, które były na torze jazdy autobusu. Podejrzany zaprzecza, by świadomie kogoś przejechał i wskazuje, że sam czuł się zagrożony.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 91 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu Covid-19, wykonano 74.205 szczepień - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było 153 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 2 osoby, wykonano 96.734 szczepienia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.883.029 zakażeń, 75.261 zgonów i 34.429.956 szczepień.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych - odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

W Paryżu policja użyła gazu łzawiącego podczas sobotniej manifestacji przeciw paszportom sanitarnym. Podobne demonstracje zorganizowano także w innych miastach Francji. AFP podaje, że w całym kraju na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Na całym świecie podano ponad 4,1 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19, obecnie podaje się ich niemal 38 mln dziennie. W pełni zaszczepiono 14,5 proc. globalnej populacji, a niemal drugie tyle otrzymało już pierwszy zastrzyk. W najbiedniejszych krajach jest to jednak mniej niż 1 proc. ludności.

Dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny Białego Domu, powiedział w niedzielę stacji ABC News, że nie spodziewa się wprowadzenia kolejnego lockdownu w USA mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. Ostrzegł jednak, że kraj czeka jeszcze "ból i cierpienie" z powodu pandemii.

Około 60 procent ludności Włoch zakończyło szczepienia przeciw Covid-19 - poinformował rząd w sobotę. To ponad 32 miliony osób w wieku powyżej 12 lat. Celem władz jest zaszczepienie 80 procent mieszkańców kraju do końca września.

Liczba podanych w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw Covid-19 przekroczyła 85 mln - ogłosił w niedzielę rząd tego kraju. Jednak tempo szczepień, które przez długi czas było najszybsze w Europie, wyraźnie spada.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Tokio 4058 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały w sobotę władze miasta. Liczba nowych infekcji w stolicy Japonii po raz pierwszy przekroczyła 4 tys.

Ze względu na przeciążenie szpitali i przepełnienie kostnic w Tajlandii z powodu pandemii ciała ofiar Covid-19 zaczęto przechowywać w kontenerach-chłodniach - poinformował w sobotę dyrektor położonego pod Bangkokiem szpitala Uniwersytetu Thammasat, Pharuhat Tor-udom.

Dowódca wojskowej junty, która w lutym obaliła demokratyczny rząd Birmy, gen. Min Aung Hlaing, objął urząd szefa nowego rządu i obiecał, że w kraju zostaną rozpisane wybory w 2023 roku - poinformowały w niedzielę państwowe media.

Setki osób, w większości młodych, demonstrowały w sobotę w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, domagając się dymisji rządu Muhyiddina Yassina. Przeciwnicy premiera są sfrustrowani jego sposobem walki z pandemią, złym stanem gospodarki i nadużyciami władzy.

Po masowych protestach antyrządowych, do których doszło na Kubie 11 lipca, aresztowanych lub zaginionych jest nadal co najmniej 906 osób - poinformowało w sobotę Kubańskie Obserwatorium Praw Człowieka (OCDH).

Iran nie brał udziału w ataku na należący do izraelskiej firmy tankowiec na Morzu Arabskim - powiedział w niedzielę rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, odnosząc się do incydentu, w którym zginęły dwie osoby i za który Izrael obwinił Iran.

Jak poinformowało w niedzielę BBC talibowie wkroczyli do części Heratu, Lashkar Gah i Kandaharu próbując odbić je od sił rządowych.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powierzył misję utworzenia rządu dotychczasowemu premierowi Husajnowi Arnusowi - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.

Do 113 wzrósł bilans ofiar powodzi błyskawicznej, która nastąpiła w nocy ze środy na czwartek na wschodzie Afganistanu, a 110 osób uznaje się za zaginione - poinformował w sobotę rzecznik resortu ds. katastrof Tamim Azimi. Żywioł kompletnie zniszczył też 173 domy.

Ostatnia fala upałów, podczas której temperatura jest o ponad 10 stopni wyższa od średniej, spowodowała bardzo szybkie topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii. Od środy topnieje około 8 mld ton lodu dziennie, dwa razy więcej niż normalnie w okresie letnim - podaje w sobotę AFP.

Rosyjscy hakerzy wykorzystujący oprogramowanie SolarWinds włamali się w ubiegłym roku do kont e-mailowych niektórych z najbardziej znanych biur prokuratorów federalnych w USA. Były wśród nich cztery nowojorskie, podało w sobotę radio publiczne NPR.

Najwyższy przywódca duchowo-religijny Iranu Ali Chamenei poinformował w sobotę, że udzieli łaski, polegającej na zwolnieniu z więzienia lub skróceniu kary, ponad 2,8 tys. więźniom z okazji jednego z najważniejszych świąt muzułmańskich Id al-Adha oraz szyickiego święta Id al-Gadir. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości