DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA w dół, S&P 500 z drugim spadkowym tygodniem z rzędu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 wrz 2021, 22:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA w dół, S&P 500 z drugim spadkowym tygodniem z rzędu

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. Analitycy oceniają, że wśród inwestorów rośnie niepewność co do rozwoju sytuacji na rynkach i w gospodarce. Dla indeksu S&P 500 to drugi z rzędu spadkowy tydzień.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,48 proc., do 34.584,88 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,91 proc., do 4.432,99 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,91 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.043,97 pkt.

Licząc od początku września Dow jest na 2,2 proc. minusie, S&P 500 stracił w tym czasie 2 proc. i jest o 2,5 proc. niżej od historycznego maksimum. Nasdaq zniżkował 1,4 proc. od początku miesiąca.

„Spodziewamy się, że zmienność wzrośnie w ciągu następnego miesiąca z powodu sezonowego wzrostu niepewności inwestorów, ciągłej niepewności związanej z pandemią oraz katalizatorów polityki pieniężnej i fiskalnej” – powiedział John Marshall, szef badań nad instrumentami pochodnymi w Goldman Sachs. Marshall przytoczył dane pokazujące, że zmienność indeksu S&P 500 zwykle wzrastała o 27 proc. od sierpnia do października.

„Prognozuje się, że gospodarka zwalnia pod wpływem wariantu Delta. W połączeniu ze słabymi danymi historycznymi na giełdzie we wrześniu i ciągłymi obawami o inflację, ostatnio inwestorzy stali się ostrożni” – powiedział Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny w Leuthold Group.

O potrzebie zachowania ostrożności mówią też inni analitycy.

„Nasza rada jest taka, żeby być trochę ostrożnym. Uważamy, że rynek jest bardzo dobrze przygotowany, czekając na to, co potencjalnie może być bardzo, bardzo dużym ruchem. Nie mamy pojęcia, jaki to może być kierunek; Zdaję sobie sprawę, że to nie brzmi pomocnie, ale szczerze mówiąc, w tej chwili jest zbyt wiele pytań bez odpowiedzi. Jeśli naprawdę nie możesz sobie pozwolić na dość duży wstrząs, a być może nawet trwałe zmiany, lepiej po prostu siedzieć z boku” – powiedział Paul Gambles, współzałożyciel firmy doradztwa inwestycyjnego MBMG Group.

W piątek większość gigantów technologicznych traciła na wartości. Facebook zniżkował 2,2 proc., a Apple i Microsoft straciły po 1,8 proc.

Invesco szedł w górę o 5 proc. po tym, jak "Wall Street Journal" podał, że firma zarządzająca inwestycjami prowadzi rozmowy dotyczące połączenia z jednostką zarządzania aktywami State Street (STT).

Akcje Take-Two Interactive spadły o 1,5 proc. po tym, jak BMO Capital obniżył rekomendację dla akcji spółki do „równoważ” z „przeważaj”.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, we wrześniu wzrósł do 71 pkt. z 70,3 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 72 pkt.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 3.415 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 154.897 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 41,78 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 670.028. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości