Skrót wiadomości - piątek, 17 września, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 wrz 2021, 18:37

Skrót wiadomości - piątek, 17 września, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

Frekwencja w kinach Heliosa jest coraz wyższa, w sierpniu sięgnęła 70 proc. poziomu sprzed pandemii. Mocno wzrosła też sprzedaż przekąsek i napojów - poinformował PAP Biznes prezes Tomasz Jagiełło. Szef Heliosa uważa, że wpływ kolejnej fali pandemii na kina może być niewielki.

Grupa Kęty, po zakończeniu procesu rozpoznania zainteresowania potencjalnych inwestorów nabyciem Segmentu Opakowań Giętkich (SOG) i decyzji o nieprzyjmowaniu ich ofert, obecnie nie planuje inicjować go ponownie. W przypadku otrzymania interesującej oferty w przyszłości, grupa rozpatrzy ją zgodnie ze standardowym podejściem - poinformował PAP Biznes dyrektor ds. relacji inwestorskich spółki Michał Malina.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2021 r. wyniosło 5.843,75 zł, co oznacza wzrost o 9,5 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 0,9 proc. Wzrost wynagrodzeń, przy malejącym zatrudnieniu, sugeruje presję płacową w kontekście szybszego od oczekiwań wzrostu cen towarów i usług - oceniają ekonomiści. Zatrudnienie może odbudowywać się już w znacznie wolniejszym tempie.

Podwyżka ceny gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych od 1 października podbije wskaźnik CPI o 0,1 pkt. proc. - uważają ekonomiści PKO BP i Santander Banku. Rosną szanse na przekroczenie przez inflację poziomu 6 proc.

Ceny liczone według HICP w Polsce w sierpniu w ujęciu rocznym wzrosły o 5,0 proc., wobec 4,7 proc. miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w lipcu wyniosła 21,6 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w sierpniu spadła o 0,9 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 2,8 proc., po korekcie z -2,5 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż wzrośnie o 0,5 proc.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 3,0 proc. w sierpniu w ujęciu rdr, po wzroście 2,2 proc. w lipcu - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 3,0 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, we wrześniu wzrósł do 71 pkt. z 70,3 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

GIEŁDA

Spadkami o 0,3-1,0 proc. zakończyły sesję główne indeksy GPW. Nastroje na rynku znacznie pogorszyły się pod wpływem spadkowego początku sesji na Wall Street. Mijający tydzień należał do spółek wchodzących w skład mWIG40 - indeks zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji 1,3 proc., 3-krotnie poprawiając 14-letnie maksimum. W ocenie dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesława Kozłowskiego, umacniający się dolar może być sygnałem spadku notowań na rynkach wschodzących w nadchodzącym tygodniu.

WIG20 spadł o 1,0 proc. do 2.333,01 pkt. Indeks zakończył sesję na najniższym poziomie we wrześniu, oddalając się od 3-letniego maksimum z początku miesiąca na 3,6 proc. Pozostałe główne indeksy GPW również zakończyły piątkową sesję spadkami, choć najmocniejszy ostatnio mWIG40 znalazł się na minusie dopiero na fixingu kończącym notowania. WIG zniżkował o 0,8 proc. do 71.107,64 pkt., mWIG40 spadł o 0,3 proc. do 5.349,37 pkt., a sWIG80 po zniżce o 0,6 proc. zamknął piątek na poziomie 21.420,57 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 4,6 proc. i wyniósł 51,1 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł z kolei o 2,2 pkt. proc. do 27,7 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych ma być gotowa na uruchomienie rynku Global Connect w czwartym kwartale 2021 roku - poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska. Początkowo handlowane będą prawdopodobnie spółki z Europy Zachodniej, w drugim etapie dojdą do nich firmy amerykańskie.

GPW liczy, że w drugiej połowie 2021 roku na warszawskiej giełdzie pojawią się kolejne ETF-y (Exchange Traded Funds), w tym jeden obejmujący rynek obligacji - poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.

GPW widzi duże zainteresowanie emisjami zielonych obligacji - poinformowała członek zarządu warszawskiej giełdy Izabela Olszewska

Grupa Enea podtrzymuje, że jej EBITDA w tym roku może być nieco niższa niż w 2020 roku – poinformowali przedstawiciele spółki.

Enea będzie wnioskować o podwyżkę taryfy na energię dla gospodarstw domowych. Byłaby zainteresowana jej wzrostem o blisko 40 proc. - poinformował prezes Paweł Szczeszek.

Enea rozmawia z bankami w sprawie możliwości sfinansowania budowy bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 2,1-2,2 GW w Elektrowni Kozienice - poinformowali przedstawiciele spółki.

Enea może opublikować aktualizację strategii w ciągu najbliższych miesięcy, prace są na ukończeniu - poinformował prezes Enei Paweł Szczeszek. Jak dodał, publikacja dokumentu się nieco opóźnia, bo spółka musiała zmienić podejście w otoczeniu wysokich cen CO2. Chce stworzyć system zeroemisyjny, pracuje nad magazynami energii

Aplisens zaprosił akcjonariuszy do sprzedaży do 817,3 tys. akcji, oferując po 14,4 zł za jeden walor - podała spółka.

Grupa Selena rozważa nowe inwestycje, w tym także poza Europą m.in. w Stanach Zjednoczonych, czy na rynkach wschodzących - poinformowała Selena w komunikacie prasowym. W pierwszym półroczu 2021 r. grupa zwiększyła przychody o 30,8 proc. rdr do 788 mln zł, zysk netto o 24,4 proc. do 39,8 mln zł, a EBIT o 9,4 proc. do 48,2 mln zł.

Akcjonariusze Oponeo zdecydują w sprawie upoważnienia zarządu do skupu maksymalnie 500 tys. akcji własnych, stanowiących do 3,69 proc. kapitału, po cenie nie niższej niż 40 zł i nie wyższej niż 100 zł za akcję - poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZ, zwołanego na 14 października.

Amica widzi we wrześniu odbicie popytu na AGD po spadku w lipcu i liczy na jego utrzymanie w kolejnych miesiącach - poinformował podczas telekonferencji członek zarządu ds. finansowych Michał Rakowski. Dodał, grupa pracuje na ograniczeniem kosztów i wprowadza podwyżki cen, aby marża EBITDA nie spadała.

Columbus Energy podpisał przedwstępną umowę zakupu projektu farmy fotowoltaicznej o mocy przyłączeniowej 30 MW - podała spółka w komunikacie.

Jaguar Land Rover Limited (JLR) złożył pozew przeciwko British Automotive Holding (BAH) i British Automotive Polska (BAP) do Wysokiego Trybunału Sądów Anglii i Walii do spraw Działalności Gospodarczej i Własności - poinformowała spółka w komunikacie.

NWAI Dom Maklerski podpisał list intencyjny oraz rozpoczął negocjacje z Copernicus Securities mające na celu doprowadzenie do wstąpienia w prawa i obowiązki Copernicus z umów o świadczenie usług maklerskich - poinformował NWAI Dom Maklerski w komunikacie.

Fitch Ratings przyznał rating "'BBB-" obligacjom mBanku o wartości 500 mln euro - poinformował Fitch w komunikacie.

WALUTY

W przyszłym tygodniu kurs EUR/PLN może kierować się w stronę 4,55, a rentowności SPW ustabilizują się na podwyższonym poziomie - powiedział PAP Biznes ekonomista banku Millennium Mateusz Sutowicz. W trakcie piątkowej sesji EUR/PLN i USD/PLN kontynuowały wzrosty i poprawiły 2-tygodniowe maksima. Z kolei rentowności 10-latek znalazły się najwyżej od początku 2020 r.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5789 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1780 USD i 129,61 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje w trakcie piątkowego handlu, ale raczej nie pomoże to w odrobieniu tygodniowej straty na poziomie 2,8 proc. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,7 proc. wobec 9.366,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie spadają, ale w tym tygodniu surowiec zdrożał o prawie 4 proc. Będzie to już 4. z rzędu tydzień ze wzrostem ceny - najdłuższe pasmo zwyżek od początku lipca. Sytuacja na rynkach paliw może być napięta aż do końca roku - informują maklerzy.

Załamanie produkcji ropy w USA może spowodować dalsze podwyżki cen paliw na stacjach - prognozują analitycy e-petrol.

ENERGETYKA

Dotychczasowy rajd cen uprawnień do emisji CO2 będzie dalej kontynuowany - uważa Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Przepisy dot. ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii mają zacząć obowiązywać od 2022 r. - poinformował w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że projekt "na dniach" powinien otrzymać wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu.

GAZ

Komisja Europejska poinformowała, że gazociąg Nord Stream 2, by zacząć działać, będzie musiał przedstawić w Niemczech wniosek o certyfikację, a wniosek ten będzie musiał uzyskać opinię KE zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy gazowej.

WYDARZENIA Z KRAJU

POLITYKA

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że nie będzie startował w wyborach szefa dolnośląskiej PO i chciałby, aby wybrany na tę funkcję został prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. B. lider PO oświadczył, że chce wrócić do polityki i jest do dyspozycji przy budowaniu relacji z partnerami politycznymi PO.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wraz z Solidarną Polską we wrześniu utrzymało się na poziomie 34 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Koalicja Obywatelska zanotowała spadek poparcia o 2 pkt. proc. do 16 proc. Znajdująca się na trzecim miejscu Polska 2050 zyskała 1 pkt proc. i notuje 12 proc. poparcia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który w czwartek w Sejmie krzyknął pod jego adresem: "będziesz pan wisiał" - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 652 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 8 osób, wykonano 34.076 szczepień - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.896.599 zakażeń, 75.473 zgony i 36.878.694 szczepienia.

Ostatnią rzeczą, którą rząd chciałby zrobić, to wprowadzenie kolejnego lockdownu; natomiast ja takiego scenariusza nie mogę wykluczyć, bo zawsze takie ryzyko istnieje - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał też, że mogą być wprowadzone rozwiązania sektorowe.

Czwarta fala pandemii nie dotarła jeszcze do szkół. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym - powiedział w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że "to nie liczba zakażeń dziennych, ale hospitalizacji i wydolność służby zdrowia" będą decydowały o przechodzeniu w tryb zdalny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Na dziewięć dni przed wyborami do parlamentu Niemiec socjaldemokratyczna SPD może liczyć na 25 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu. To o trzy punkty procentowe więcej niż ma chadecja CDU/CSU. 38 proc. wyborców nie podjęło jeszcze decyzji.

Władze Szkocji i Irlandii Północnej zwróciły się w czwartek do brytyjskiego ministerstwa obrony o przysłanie żołnierzy, którzy pomogliby służbie zdrowia znajdującej się pod wyjątkowo dużą presją z powodu pandemii koronawirusa.

Parlament Holandii w czwartek przegłosował wotum nieufności wobec ministrów spraw zagranicznych oraz obrony w związku z akcją ewakuacyjną z Afganistanu. Zaraz po głosowaniu do dymisji podała się szefowa dyplomacji Sigrid Kaag. W piątek o swoim odejściu poinformowała natomiast kierująca resortem obrony Ank Bijleveld-Schouten.

Obie dymisje są konsekwencją zarzutów parlamentarzystów, że operacja ewakuacyjna z Afganistanu była przeprowadzona chaotycznie. Ponadto dziennik „De Volkskrant” ujawnił w tym tygodniu, że personel holenderskiej ambasady w Kabulu wręcz błagał MSZ o ewakuację już w marcu 2020 r., na kilka miesięcy przed przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się w ramach polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych z szefową litewskiego MSW Agne Bilotaite. Zgodziliśmy się, że w tym momencie dla Polski i Litwy ochrona naszych granic z Białorusią to absolutny priorytet - podkreślił Kamiński.

W Rosji trwa w piątek zaplanowane na dwa dni przedterminowe głosowanie w wyborach do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej. Właściwe głosowanie odbędzie się 19 września. Rosjanie wybierają także deputowanych regionalnych i szefów regionów w niektórych częściach kraju.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zapowiedział w piątek, że USA pomogą Izraelowi w zacieśnieniu relacji z krajami arabskimi, które nawiązały z nim stosunki dyplomatyczne, będą też zachęcać inne państwa, by poszły w ich ślady.(PAP Biznes)

gor/

Ostatnie wiadomości