Wewnętrzna presja inflacyjna jest silna, CPI podbija też słaby PLN, potrzebne dalsze podwyżki stóp - Gatnar, RPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lis 2021, 13:22

Wewnętrzna presja inflacyjna jest silna, CPI podbija też słaby PLN, potrzebne dalsze podwyżki stóp - Gatnar, RPP

W grudniu i styczniu RPP powinna podwyższyć stopy proc. po ok. 50 pb, gdyż wewnętrzna presja inflacyjna w Polsce jest silna, a dodatkowo CPI podbija słaby złoty - powiedział PAP Biznes, komentując odczyt CPI za XI, członek RPP Eugeniusz Gatnar. Ekonomista wskazuje, że niedrożny, ze względu na błędy w komunikacji, kanał kursowy osłabia skuteczność dokonanych już podwyżek stóp.

"Inflacja konsumencka wzrosła po raz kolejny bardziej niż wskazywał konsensus rynkowy. To świadczy o występowaniu silnej wewnętrznej presji inflacyjnej, trudnej do oszacowania przez analityków. Myślę, że potwierdzi to inflacja bazowa, która będzie zbliżona do 5 proc. Obawiam się, że w grudniu zobaczymy odczyt CPI przekraczający 8 proc., choćby ze względu na znaczny impuls popytowy związany z zakupami świątecznymi. Niestety, proinflacyjnie działa także słaby złoty, którego kontrybucja do CPI jest szacowana na ok. 1-1,5 pkt. proc. Uważam, że jego kurs zupełnie nie odzwierciedla bardzo dobrej kondycji polskiej gospodarki" - powiedział Gatnar.

"Niedrożny, ze względu na błędy w komunikacji, kanał kursowy osłabia skuteczność oddziaływania na gospodarkę dokonanych już przez RPP podwyżek stóp procentowych. Moim zdaniem, ten cykl należy kontynuować. W następnych dwóch miesiącach RPP powinna zdecydować się na podwyżki po ok. 50 pb każda. Następne zmiany stóp w cyklu będą zależały od sytuacji pandemicznej w kraju oraz sytuacji na rynkach zagranicznych. Uważam, że docelowo, powinny one osiągnąć poziom ok. 2,5-3,0 proc. aby sprowadzić inflację CPI w 2023 roku w okolice górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednak trzeba pamiętać, że kanał stopy procentowej działa z opóźnieniem, stąd kolejne decyzje RPP powinny uwzględniać aktualne projekcje inflacji" - dodał.

Według Gatnara, tarcza antyinflacyjna obniży "nieco" inflację CPI, co pozwoli uniknąć jej szczytu w I kwartale na poziomie ok. 10 proc.

"Ma to duże znaczenie ze względu na adaptacyjny charakter oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - dodał członek RPP.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły rdr o 7,4 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.

Kadencja Gatnara w RPP upływa 25 stycznia 2022 r. (PAP Biznes)

tus/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości