Wzrost PKB w III kw. zbliżył się do trendu sprzed pandemii, na początku '22 możliwe lekkie spowolnienie (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lis 2021, 11:13

Wzrost PKB w III kw. zbliżył się do trendu sprzed pandemii, na początku '22 możliwe lekkie spowolnienie (opinia)

Wzrost gospodarczy w III kw. był dobry i zbliżył się do trendu sprzed pandemii - wskazują ekonomiści w komentarzach do odczytu PKB w III kwartale 2021 r. Ich zdaniem, na początku 2022 r. może nastąpić lekkie spowolnienie aktywności.

PIOTR BARTKIEWICZ, BANK PEKAO:

"W strukturze PKB pojawiło się sporo zaskoczeń. Jeśli chodzi o inwestycje, to już wcześniej pachniało nieco wyższym odczytem od naszych prognoz i faktycznie to nastąpiło. Natomiast największy ruch nastąpił w odbudowie zapasów. Pomimo dużych problemów podażowych obserwowanych w III kw. mieliśmy bardzo dużą odbudowę zapasów, co dołożyło do wzrostu ok. 3,7 pkt. proc. To oczywiście, w dużej mierze zrównoważył skład eksportu netto, ponad minus 2 pkt. proc. Jednakże jest to chyba największa ciekawostka w tym odczycie, plus oczywiście rewizja całego PKB do 5,3 proc. względem 5,1 proc. ze wstępnego szacunku. Tak że widać, że jeśli chodzi o wzrost III kw. był dobry i zbliżyliśmy się do trendu sprzed pandemii.

Inwestycje na razie są ciągnięte przez wybrane sektory, prawdopodobnie mieszkaniowe, inwestycje przedsiębiorstw, których poprawa była widoczna już w danych o przedsiębiorstwach niefinansowych. Problemem pozostają inwestycje publiczne, tu jednak nie zanosi się na przełom w najbliższych miesiącach, KPO w dalszym ciągu zawieszone, samorządy w pierwszych trzech kwartałach roku pozostają na minusie, więc na razie czekamy".

JAKUB RYBACKI, POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY (e-mail):

"Głównym motorem wzrostu dalej są wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, które były większe o 4,8 proc. względem 2020 roku. Wynik znacząco podniósł też wzrost zapasów (+3,7pkt). Stosunkowo dynamicznie rosły także inwestycje (9,3 proc.). Tempo wzrostu PKB obniżał z kolei eksport netto.

Szacujemy, że w IV kwartale wzrost gospodarczy ustabilizuje się na podobnym poziomie. Wysoka aktywność w handlu oraz usługach sugeruje, że głównym motorem gospodarki dalej będą wydatki konsumpcyjne. Ożywienie inwestycji prawdopodobnie będzie słabsze. Spodziewamy się, że nakłady sektora MSP wzrosną niewiele, pomimo że w 2020 roku odpowiadały za około 85 proc. osłabienia inwestycji firm. Słabe wyniki zanotują też samorządy.

Spodziewamy się niewielkiego spowolnienia aktywności w 2022 roku – wzrost PKB pozostanie zbliżony do 4,5 proc. Badania ankietowe sugerują, że konsumenci wciąż znacząco powiększają swoje wydatki. Narastające niedobory materiałów spowolnią wzrost inwestycji w pierwszej połowie przyszłego roku".

ALIOR BANK (e-mail):

"Dane o krajowym PKB za III kwartał zaskoczyły pozytywnie. Wzrost o 5,3 proc. rdr jest jeszcze mocniejszy niż całkiem niezły pierwszy szacunek 5,1 proc. rdr. Dane odsezonowane pokazują solidne przyspieszenie ożywienia o 2,3 proc. kdk, wobec wzrostu o 1,8 proc. kdk w II kwartale. Wzrost PKB w ujęciu rdr napędzał popyt krajowy, w tym: konsumpcja prywatna (raczej bez zaskoczeń), inwestycje w środki trwałe (pozytywna niespodzianka) oraz przyrost zapasów (drugi kwartał z rzędu b. mocnej kontrybucji). Eksport netto natomiast, podobnie jak poprzednich kwartałach br., negatywnie kontrybuował do PKB. Po tak dobrym odczycie PKB za 3 kwartał oraz wobec pozytywnych danych miesięcznych z początku IV kwartału pomimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej, widzimy potencjał do wzrostu PKB w całym 2021 o ok. 5,3 proc."

ING BANK ŚLĄSKI (Twitter):

"PKB w III kw. '21 +5,3 proc. rdr, kdk widać nawet przyśpieszenie (2,3 proc. vs 1,8 proc. w II kw. '21), bo pracują dwa silniki-przemysł i usługi. Polska radzi sobie najlepiej w regionie. W 2022 lekkie spowolnienie do 4,5 proc. rdr, z powodu szoku inflacyjnego, ale zakładamy nowe impulsy fiskalne w 22-23 roku".

MBANK (Twitter):

"Spora pozytywna niespodzianka na PKB. III kw. przyniósł wzrost o 5,3 proc. rdr, czyli lepiej niż wskazywał szybki szacunek (5,1 proc. rdr). Źródłem zaskoczenia w pierwszej kolejności inwestycje.

Całkiem nieźle też konsumpcja (4,7 proc. rdr, już blisko przed-pandemicznego trendu). I nie wspomnieliśmy jeszcze o drugim źródle zaskoczenia, czyli zapasach, które dodały 3,7 pkt. proc. do wzrostu PKB".

URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:

"Dane potwierdziły to, że aktywność gospodarcza w III kw. była bardzo dobra. To co nas zaskoczyło, to bardzo silne inwestycje, 9,3 proc. rdr. Mieliśmy też bardzo duży wkład zapasów do wzrostu, w tym wypadku mieliśmy wzrost zapasów fundamentalnych, związanych z tym, że braki komponentów sprawiają, że firmy kupują na zapas bo boją się, że nie będą mogły realizować później zamówień. Nasza prognoza PKB na cały 2021 r. zakłada wzrost o 5,3 proc. Nie zmieniamy jej po dzisiejszym odczycie".

************

Produkt Krajowy Brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w III kw. wzrósł o 5,1 proc. rdr.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kw. wzrosły o 9,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 8,6 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w III kw. wzrostu inwestycji o 6,5 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 4,2 proc. rdr i popytu krajowego o 5,7 proc. rdr.

Poniżej składowe PKB za III kw. i II kw. 2021 r.:

III kw. 2021 r.II kw. 2021 r.
Spożycie ogółem3,710,3
spożycie gosp. domowych4,713,1
spożycie publiczne0,83
Akumulacja brutto33,821,9
nakłady brutto na środki trwałe9,35,6
Eksport8,629,2
Import15,234,5
Popyt krajowy8,612,4
Produkt Krajowy Brutto5,311,2
Wartość dodana brutto5,110,3
przemysł10,427,2
budownictwo5,23,1

(PAP Biznes)

luk/ tus/ pat/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości