Są czynniki, które mogłyby przyczynić się do powstania nierównowagi na rynku nieruchomości - NBP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 gru 2021, 10:13

Są czynniki, które mogłyby przyczynić się do powstania nierównowagi na rynku nieruchomości - NBP

Stosunkowo wysoka nominalna dynamika cen mieszkań oraz przyspieszenie akcji kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych mogą przyczyniać się do powstania nierównowagi na rynku nieruchomości, ale obecnie na tym rynku nadal nie występują istotne nierównowagi cenowe - podał NBP w półrocznym raporcie o stabilności systemu finansowego w Polsce.

"Stosunkowo wysoka nominalna dynamika cen mieszkań oraz przyspieszenie akcji kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych mogą przyczyniać się do powstania nierównowagi na rynku nieruchomości. Tym niemniej, obecnie na rynku nieruchomości mieszkaniowych nadal nie występują istotne nierównowagi cenowe, a banki nie rozluźniają polityki kredytowej. Brak jest również sygnałów wskazujących na nadmierne zadłużenie gospodarstw domowych w stosunku do możliwości obsługi kredytu. Przyspieszenie akcji kredytowej w tym segmencie wymaga jednak uważnego monitorowania, szczególnie z punktu widzenia wpływu ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym" - napisano.

"Natomiast uważnego monitorowania wymaga wysoka aktywność na rynku nieruchomości mieszkaniowych i dynamicznie rosnąca akcja kredytowa w tym segmencie" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości