Umowa społeczna dot. wydzielenia aktywów węglowych podpisana (aktl. 2)
Przedstawiciele rządu, organizacji związkowych i spółek energetycznych podpisali w czwartek umowę społeczną w związku z planowanym wydzieleniem aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - poinformował podczas briefingu wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
"Jako przedstawiciel rządu (...), a z drugiej strony przedstawiciele związków zawodowych działających w spółkach energetycznych i prezesi tych spółek podpisaliśmy umowę społeczną, która otwiera drogę (...) do sfinalizowania projektu, który jest historyczny, jeśli chodzi o polski sektor energetyczny (...), projekt utworzenia NABE” – powiedział wicepremier Sasin.
Umowa społeczna dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zawiera gwarancje pracownicze dla pracowników przedsiębiorstw, które w związku z transformacją energetyczną i powołaniem NABE zostaną objęte zmianami.
Umowa zawiera zapisy dotyczące gwarancji pracowniczych w obszarze statusu pracodawcy, zachowania uprawnień pracowniczych i stabilizacji zatrudnienia, warunków pracy i wynagrodzeń po procesie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa, systemu osłon socjalnych dla pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność wytwórczą energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego, mechanizmów minimalizowania skutków transformacji, zasad monitorowania realizacji umowy społecznej.
Jak podano, umowa społeczna dotyczy nie tylko spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, ale też prywatnej spółki energetycznej ZE PAK.
Wicepremier Sasin poinformował, że intencją jest, by odpowiednia ustawa, implementująca zapisy umowy społecznej, została jak najszybciej przyjęta przez rząd i przekazana do prac parlamentarnych. Wskazał, że tam podane zostaną szacunki dot. kosztów finansowych wynikających z umowy.
Wejście w życie wskazanych w umowie społecznej osłon socjalnych dla pracowników sektora będzie wymagało notyfikacji w zakresie ich zgodności z zasadami pomocy publicznej przez Komisję Europejską. Wicepremier Sasin mówił w wywiadzie dla PAP, że "dochodzą stamtąd pozytywne sygnały".
Sasin podtrzymał, że do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego powinno dojść do końca pierwszego kwartału 2023 roku.
„Postawiliśmy sobie termin końca pierwszego kwartału jako moment, gdy strukturalna zmiana w obszarze spółek będzie miała miejsce. (…) Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by proces sfinalizować” – powiedział wicepremier.
Poinformował, że NABE będzie jednym podmiotem, a nie grupą. Spółka będzie się skupiać na utrzymaniu stanu posiadania i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, nie będzie prowadzić nowych inwestycji.
Z kolei - jak wskazał Sasin - spółki energetyczne uwolnione z aktywów węglowych będą mogły inwestować m.in. w odnawialne źródła energii.
(PAP Biznes), #ENApel/ doa/ asa/gor/