Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy osiągają historyczne poziomy

Na europejskich giełdach główne indeksy rosną i osiągają nowe śródsesyjne historyczne poziomy w reakcji na zmniejszającą się inflację w wielu krajach strefy euro. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,27 proc. do 526,00 pkt., przekraczając poprzedni śródsesyjny rekordowy poziom. Najlepiej radzi sobie sektor spółek podstawowych surowców i real estate, słabiej - technologia i media.

FTSE 100 zyskuje 0,39 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,40 proc.

DAX idzie wyżej o 0,01 proc.

Recticel zwyżkuje o 7 proc. po zanotowaniu przez spółkę w I połowie roku skorygowanego EBITDA powyżej szacunków analityków.

Uczestnicy rynku oceniają dane o inflacji, m.in. we Francji, która w sierpniu osiągnęła najniższy poziom od lipca 2021 r. Ceny konsumpcyjne wzrosły w VIII o 2,2 proc. rdr, po wzroście w VII o 2,7 proc. Analitycy szacowali 2,1 proc.

W Austrii z kolei CPI w VIII wzrósł rdr o 2,4 proc. po wzroście w VII o 2,9 proc. - podał w piątek w komunikacie urząd statystyczny Statistik Austria we wstępnym wyliczeniu.

O 11.00 zostanie opublikowany indeks CPI w strefie euro w VIII. Analitycy prognozują 2,2 proc. rdr wobec poprzednio 2,6 proc., a bazowy: 2,8 proc. wobec poprzednio 2,9 proc.

Członkini Rady Prezesów EBC Isabel Schnabel powiedziała w piątek, że nie należy zbyt szybko obniżać stóp procentowych, ponieważ nadal istnieje ryzyko dla powrotu inflacji w strefie euro do 2 proc.

Shnabel wskazała, że mimo iż dane w dużej mierze potwierdzają prognozy EBC - że cel inflacyjny może zostać osiągnięty do końca 2025 r., to inflacja w strefie euro pozostaje wysoka.

"Biorąc pod uwagę, że droga powrotna do stabilności cen opiera się na zestawie kluczowych założeń, polityka monetarna powinna być prowadzona stopniowo i ostrożnie" - powiedziała Schnabel w Tallinie podczas przemówienia w Estońskim Banku Centralnym.

Z kolei inny członek Rady Prezesów EBC - Joachim Nagel ocenił, że EBC powinien zachować ostrożność w zbyt gwałtownym obniżaniu stóp procentowych, biorąc pod uwagę fakt, że inflacja w strefie euro nie powróciła jeszcze trwale do celu 2 proc.

"Musimy zachować ostrożność i nie możemy obniżać stóp procentowych zbyt szybko" - powiedział Nagel, szef Bundesbanku, podczas wystąpienia we Frankfurcie.

"Jeszcze tam nie jesteśmy (2 proc.), chociaż ten cel jest w zasięgu ręki, to jeszcze go nie osiągnęliśmy" - podkreślił.

Po południu inwestorzy poznają preferowany przez Fed wskaźnik inflacji PCE.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 144,81 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.

Euro jest po 1,1076 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,86 proc., bez zmian.

Złoto w dostawach spot zniżkuje o 0,3 proc. do 2.514,79 USD za uncję.

Bitcoin idzie w dół o 1,2 proc. do 58.811,00 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,80 proc. do 76,52 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,71 proc. do 80,51 USD. (PAP Biznes)

aj/ ana/

udostępnij: