Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: We wtorek spadki na Wall Street; S&P 500 w dół o ok. 2 proc.

Pierwsza we wrześniu sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indesków. Dow stracił ponad 600 pkt., a S&P 500 zniżkował o ok. 2 proc. Nowe dane ekonomiczne ponownie rozbudziły obawy inwestorów co do kondycji amerykańskiej gospodarki.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,51 proc., do 40.936,93 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 2,12 proc. i wyniósł 5.528,93 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 3,26 proc. i do poziomu 17.136,30 pkt. Była to dla indeksu najgorsza sesja od początku sierpnia.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 3,08 proc. do 2.149,34 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 33,25 proc., do 20,72 pkt.

W poniedziałek rynki w USA były zamknięte ze względu na święto pracy.

We wtorek zniżkowały akcje spółek technologicznych. Nvidia straciła ponad 9 proc., a Micron, KLA oraz Advanced Micro Devices po ok. 8-9 proc.

Inwestorzy oceniali także dane dotyczące produkcji przemysłowej, które ponownie wzbudziły obawy o spowolnienie amerykańskiej gospodarki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, spadł w sierpniu do 47,9 pkt. z 49,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 48 pkt.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał, że wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w sierpniu wyniósł 47,2 pkt. wobec konsensusu 47,5 pkt. i 46,8 pkt. w poprzednim miesiącu.

"Rynek wydaje się być bardzo wrażliwy na wszelkie dane. Staliśmy się rynkiem zależnym od danych" - ocenił Larry Tentarelli, strateg Blue Chip Daily Trend Report.

Szereg danych z rynku pracy również poddany zostanie analizie w ciągu tygodnia, przed piątkowymi danymi o zatrudnieniu poza rolnictwem za poprzedni miesiąc. Rynek pracy znalazł się pod większą presją po tym, jak lipcowy raport wskazał na większe niż oczekiwano spowolnienie, co w konsekwencji wywołało globalną wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów.

Posiedzenie banku centralnego w późniejszej części miesiąca będzie uważnie obserwowane po niedawnym poparciu przewodniczącego Jerome'a Powella dla zbliżającej się korekty polityki pieniężnej. Szanse na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych wynoszą 67 proc., podczas gdy szanse na większą redukcję o 50 punktów bazowych wynoszą 33 proc.

"Bardzo negatywny zestaw danych z rynku pracy może wesprzeć oczekiwania na obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych za dwa tygodnie. Jednak Fed prawdopodobnie chce uniknąć spłoszenia rynku tak agresywnym pierwszym krokiem, biorąc pod uwagę, że dane z USA ogólnie pozostają całkiem zadowalające” - powiedział Achilleas Georgolopoulos, analityk inwestycyjny w XM.

Chociaż sierpień był czwartym miesiącem wzrostów dla indeksu S&P 500, to w ciągu ostatnich dziesięciu lat właśnie wrzesień był średnio najgorszym miesiącem dla indeksu.

Według danych Bespoke Investment Group, ostatni raz indeks zakończył pierwszą wrześniową sesję na plusie w 2017 r.

Strateg Tom Lee spodziewa się spadków na giełdzie w ciągu najbliższych ośmiu tygodni.

"Inwestorzy powinno być ostrożni przez następne osiem tygodni. Rynek rósł w tym roku przez siedem z ośmiu miesięcy. Wiemy więc, że jest niezwykle silny. Ale mamy też wrześniowe cięcia stóp i wybory, czyli rzeczy, które mogą budzić nerwowość" - powiedział Lee w Squawk Box” w CNBC.

Z kolei Craig Johnson, analityk Piper Sandler, uważa, że wrzesień - chociaż historycznie to słaby miesiąc, to wypada lepiej w latach wyborów prezydenckich, w których uczestniczył urzędujący przedstawiciel Demokratów.

Johnson spodziewa się, że S&P 500 zakończy rok na poziomie 5.800 pkt.

Akcje Boeinga strciły 7 proc. po tym, jak dom maklerski Wells Fargo obniżył ocenę producenta samolotów do „niedoważaj” z „ równoważ”.

Akcje Unity wzrosły o 2 proc. po tym, jak Morgan Stanley podwyższył ocenę firmy produkującej oprogramowanie do „przeważaj” z „równoważ”.

Notowania U.S. Steel spadły o 6 proc. po tym, jak demokratyczna kandydatka na prezydenta Kamala Harris wyraziła zaniepokojenie przejęciem firmy przez japoński koncern Nippon Steel.

Akcje Southwest Airlines wzrosły o ponad 2 proc. po tym, jak raport wykazał, że Elliott Investment posiada obecnie 10 proc. akcji spółki, co pozwala funduszowi hedgingowemu zwołać specjalne spotkanie z przewoźnikiem.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 4,39 proc. do 70,32 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent spadają o 4,88 proc. do 73,74 USD/b. (PAP Biznes)

mik/ doa/

udostępnij: