Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA na minusie, w centrum uwagi dane makro i Nvidia

Kontrakty w USA zniżkują, podobnie jak indeksy giełdowe w Europie. W centrum zainteresowania inwestorów są dane o miejscach w pracy i bezrobociu w USA i śledztwo Departamentu Sprawiedliwości wobec Nvidii. Dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,38 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,15 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,66 proc.

Notowania na Wall Street zakończyły wtorkową sesję gwałtownymi spadkami, podczas gdy akcje Nvidii spadły o rekordowe 279 mld USD, w związku z tym, że zmniejszył się entuzjazm inwestorów dla akcji powiązanych ze sztuczną inteligencją.

"Jednym z największych zagrożeń jest obecna koncentracja rynku i wystarczy, że największe spółki będą niestabilne, aby przełożyło się to na cały rynek” - powiedział Justin Onuekwusi, dyrektor inwestycyjny w firmie inwestycyjnej St. James's Place.

Departament Sprawiedliwości USA wysłał wezwania sądowe do Nvidia Corp. i innych firm, szukając dowodów na to, że producent mikroprocesorów naruszył przepisy antymonopolowe, co stanowi eskalację dochodzenia w sprawie dominującego dostawcy procesorów AI.

Według źródeł Bloomberga, Departament wysyła prawnie wiążące żądania, które zobowiązują odbiorców do dostarczenia informacji, co przybliża rząd do złożenia formalnej skargi. Urzędnicy antymonopolowi obawiają się, że Nvidia utrudnia przejście do innych dostawców i karze nabywców, którzy nie korzystają wyłącznie z jej chipów sztucznej inteligencji.

Akcje Nvidii zniżkują w handlu przedsesyjnym o 1,7 proc.

We wtorek na koniec sesji Dow Jones Industrial spadł o 1,51 proc., do 40.936,93 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 2,12 proc. i wyniósł 5.528,93 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 3,26 proc. do poziomu 17.136,30 pkt, była to dla indeksu najgorsza sesja od początku sierpnia.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 22,93 pkt.

W Europie niemiecki indeks DAX idzie w dół o 0,88 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 1,09 proc., a brytyjski FTSE 100 spada o 0,51 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 1,01 proc.

Spadki na europejskich giełdach były spowodowane gorszymi danymi makroekonomicznymi, w miarę jak uwaga rynku przenosi się z inflacji na obawy o wzrost gospodarczy. Inwestorzy oczekują, że środowy raport o wolnych miejscach pracy w USA pokaże dalsze ochłodzenie na rynku pracy, po wtorkowych danych, które pokazały piąty z rzędu miesiąc spadku aktywności produkcyjnej.

Inwestorzy spodziewają się, że Fed rozpocznie łagodzenie polityki we wrześniu i obniży stopy procentowe o ponad dwa pełne punkty procentowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy - byłby to najbardziej gwałtowny spadek poza okresem spowolnienia gospodarczego w latach 80-tych. Piątkowe dane o płacach są uważane za kluczowe w kształtowaniu skali początkowej obniżki stóp procentowych.

"Rozczarowująca liczba nieco wystraszy rynki, brakuje w tym momencie pewności. Nie jestem na tyle odważny, by mówić o kupowaniu spadków w środę, gdy dane zostaną opublikowane w piątek" - powiedział Neil Birrell, dyrektor inwestycyjny w Premier Miton Investors.

Akcje Volvo Cars spadają o 4,1 proc. po tym, jak analitycy BNP Paribas obniżyli swoją ocenę szwedzkiego producenta samochodów do "poniżej oczekiwań" z "neutralnie”.

Galderma zniżkuje o 3,4 proc. po tym, jak inwestorzy z sektora private equity sprzedali swoje udziały tego szwajcarskiego giganta zajmującego się produkcją środków do pielęgnacji skóry.

Dolar osłabia się o 0,07 proc. wobec koszyka walut do 101,71 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,05 proc. do 1,104.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,28 proc. do 145,06.

Kurs funta zwyżkuje o 0,02 proc. wobec dolara do 1,3113.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 3,81 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -4 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb. do 2,33 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują o 0,77 proc. do 70,84 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent idą w górę o 0,43 proc. do 74,07 USD/b. (PAP Biznes)

mik/ osz/

udostępnij: