Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach inwestorzy masowo pozbywają się akcji

Na europejskich giełdach główne indeksy zaliczają mocne spadki. Inwestorzy "trawią" informacje o solidnej wyprzedaży na rynkach akcji w USA we wtorek i w Azji w środę. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro, a traci do JPY - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 1,00 proc.

FTSE 100 traci 0,87 proc.

CAC 40 jest niżej o 1,08 proc.

DAX idzie w dół o 0,91 proc.

Nastroje niechęci do ryzyka pojawiły się po danych makro z USA, które nie spełniły oczekiwań analityków, a inwestorzy zaczęli się niepokoić o możliwe spowolnienie gospodarcze w największej gospodarce na świecie.

Graczy rozczarował indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, który spadł w sierpniu do 47,9 pkt. z 49,6 pkt. w lipcu, a szacowano 48 pkt.

Aktywność produkcyjna w USA pogarsza się już piąty miesiąc z rzędu.

Inwestorzy będą czekać teraz na piątkową publikację danych o zatrudnieniu w USA w sierpniu.

"Raport w tym tygodniu o zatrudnieniu w USA, choć nie jest jedynym czynnikiem decydującym dla Fed, będzie dla banku centralnego USA kluczowy przy podejmowaniu decyzji o obniżce stóp procentowych" - powiedział Jason D Pride, dyrektor zarządzający w Private Wealth Glenmede TR Co Tfi Pm.

"Nawet jakieś +skromne+ sygnały z tego raportu mogą być ważnym punktem decyzyjnym dla Fed - czy podejmie on bardziej ostrożne czy agresywne podejście" - dodał.

Callie Cox, główna strateg rynku w Ritholtz Wealth Management, przypomina z kolei, że rynki wkraczają w to, co często jest "nędznym czasem" roku dla rynków akcji - wrzesień.

"Chociaż historia to nie ewangelia, to nie będzie żadnym szaleństwem zakładać, że ten wrzesień może być na rynkach szczególnie niestabilny" - zauważa Cox.

"Nie jest to wniosek, który należy wyciągać z dziesięcioleci sezonowych danych rynkowych. Zamiast tego lepiej skupić się na tym, czy kupować na dołku, bo jest jednak wiele powodów, aby być optymistą" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 145,27 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.

Euro jest po 1,1053 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,83 proc., bez zmian.

Złoto w dostawach spot kosztuje 2.493,15 USD za uncję po tym, jak w sierpniu osiągnęło rekordowy poziom 2.531,75 USD za uncję.

Bitcoin tanieje o 2,7 proc. do 56.669,73 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,92 proc. do 69,69 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,76 proc. do 73,19 USD. (PAP Biznes)

aj/ osz/

udostępnij: