Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach nastroje risk-off

Na europejskich giełdach główne indeksy spadają. W środę na całym świecie widać masową ucieczkę inwestorów od ryzykownych aktywów w reakcji na obawy o gospodarkę USA i duże straty firm technologicznych. Na rynku walutowym USD słabnie do euro i JPY - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 1,13 proc., po spadku we wtorek najmocniejszym od niemal miesiąca.

Na minusie jest ok. 90 proc. akcji spółek ze Stoxx 600. Sektor firm technologicznych idzie w dół o 2,6 proc.

FTSE 100 traci 0,76 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,91 proc.

DAX idzie w dół o 0,95 proc.

Galderma zniżkuje o 5,1 proc. po tym, jak inwestorzy z sektora private equity sprzedali swoje udziały tego szwajcarskiego giganta zajmującego się produkcją środków do pielęgnacji skóry.

Nastroje niechęci do ryzyka pojawiły się na globalnych rynkach po danych makro z USA, które nie spełniły oczekiwań analityków, a inwestorzy zaczęli się niepokoić o możliwe spowolnienie gospodarcze w największej gospodarce na świecie.

Inwestorzy będą czekać teraz na piątkową publikację wskaźników o zatrudnieniu w USA w sierpniu.

"Raport w tym tygodniu o zatrudnieniu w USA, choć nie jest jedynym czynnikiem decydującym dla Fed, będzie dla banku centralnego USA kluczowy przy podejmowaniu decyzji o obniżce stóp procentowych" - powiedział Jason D Pride, dyrektor zarządzający w Private Wealth Glenmede TR Co Tfi Pm.

"Nawet jakieś +skromne+ sygnały z tego raportu mogą być ważnym punktem decyzyjnym dla Fed - czy podejmie on bardziej ostrożne czy agresywne podejście" - dodał.

Analitycy wskazują, że rynek może być niespokojny przed danymi makro z USA.

"Rynek będzie niespokojny w obliczu danych dotyczących zatrudnienia, wynagrodzeń i innych wskaźników z rynku pracy w USA" - ostrzega w nocie dla klientów Mohit Kumar, główny ekonomista Jefferies International.

"Rozsądne jest mieć pewne zabezpieczenie, ponieważ spodziewamy się większej zmienności na rynkach w nadchodzących tygodniach" - dodaje.

Analitycy wskazują, że europejskie akcje handlowane były na rekordowych poziomach jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia, ale obawy o gospodarkę USA, Chin i spadek cen surowców zaciążyły na indeksach.

"Ryzyko załamania na rynkach akcji prawdopodobnie wzrośnie" - mówi Ulrich Urbahn, szef strategii i badan multi-asset w Berenberg.

Wskazuje tu na zbliżającą się decyzję Fed i - w dalszej perspektywie - planowane w listopadzie wybory prezydenckie w USA.

"Spodziewamy się większej zmienności na rynkach w ciągu najbliższych 2 miesięcy, biorąc też pod uwagę wyższe poziomy pozycjonowania i wycen" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 145,02 za 1 USD, wyżej o 0,3 proc.

Euro jest po 1,1057 USD, wyżej o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,82 proc.

Złoto w dostawach spot zniżkuje o 0,3 proc. do 2.486,61 USD za uncję wobec rekordu 2.531,75 USD za uncję w sierpniu.

Bitcoin tanieje o 2,9 proc. do 56.499,86 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 1,44 proc. do 69,33 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 1,29 proc. do 72,80 USD. (PAP Biznes)

aj/ gor/

udostępnij: