Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA z przewagą spadków w oczekiwaniu na dane z rynku pracy

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się z przewagą spadków głównych indeksów. Inwestorzy czekają na piątkowy raport z rynku pracy USA, który może być kluczowy dla wrześniowej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,54 proc., do 40.755,75 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,30 proc. i wyniósł 5.503,41 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,25 proc. do poziomu 17.127,66 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,61 proc. do 2.132,05 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 6,66 proc., do 19,90 pkt.

"Nasze spojrzenie na gospodarkę USA nadal nie zakłada twardego lądowania. Spowolnienie gosp. jest bardzo prawdopodobne i zostało uwzględnione w naszych prognozach. Jednak nie przewidujemy, aby gospodarka zmierzała w kierunku recesji” — powiedział strateg Jefferies Mohit Kumar.

„Uważamy, że scenariusz miękkiego lądowania gospodarki USA pozostaje nienaruszony, ale przyznajemy, że następne dwa-trzy miesiące mogą być trudnym okresem. Gdyby Fed obniżył stopy o 50 pb., rynek mógłby to odebrać negatywnie, ponieważ sugerowałoby to, że Fed widzi coś niepokojącego w gospodarce” – powiedział Eddy Loh, dyrektor ds. inwestycji w Maybank Group Wealth Management.

Inwestorzy oczekują na dane z rynku pracy USA za sierpień, które zostaną opublikowane w piątek o 14.30 czasu polskiego. Analitycy przewidują, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wyniosła w USA w sierpniu 165 tys.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 227 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 230 tys. wobec 232 tys. poprzednio, po korekcie z 231 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,838 mln w tygodniu, który skończył się 24 sierpnia. Analitycy oczekiwali 1,869 mln wobec zanotowanych poprzednio 1,86 mln, po korekcie z 1,868 mln.

„Te dane to raczej wskaźnik przyszłościowy. Dopóki dane o zwolnieniach pozostaną niskie, a ludzie będą mieli pracę, będą pewni, że znajdą pracę lub będą czuć się komfortowo w pracy, którą mają, to uważamy, że będą nadal wydawać pieniądze. Tak więc dopóki te liczby pozostaną niskie, jeśli w ogólnym miesięcznym raporcie o zatrudnieniu pojawią się jakieś wahania, które pokażą słabość na krawędziach, nie będziemy aż tak zaniepokojeni” — powiedział dyrektor ds. inwestycji w BMO Wealth Management Yung-Yu Ma.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w sierpniu wzrosła o 1 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 9,2 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc. Liczba planowanych zwolnień wyniosła 75.891. W poprzednim miesiącu liczba ta wyniosła 25.885.

Według narzędzia FedWatch firmy CME Group, prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych o 25 pb. na posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego pod koniec września wynosi 59 proc. Prawdopodobieństwo większej obniżki o 50 pb. wzrosło do 41 proc. z 34 proc. tydzień wcześniej. Rynki oczekują obniżki stóp procentowych w USA o 109 pb. w tym roku.

W środę Mary Daly, prezeska Rezerwy Federalnej w San Francisco, powiedziała, że bank centralny musi obniżyć stopy procentowe, aby utrzymać dobre warunki na rynku pracy, ale decyzja o tym w jakiej wielkości nastąpi obniżka, zależeć będzie od napływających danych ekonomicznych.

Inne główne banki centralne, w tym Bank Anglii i Europejski Bank Centralny, również mają ogłosić swoje decyzje polityczne we wrześniu. Dane LSEG wskazują, że uczestnicy rynku oczekują, że EBC dokona kolejnej obniżki stóp procentowych, podczas gdy BoE prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie.

Nvidia zyskała na koniec dnia niespełna 1 proc., po spadku o ponad 11 proc. w ciągu ostatnich dwóch sesji. Firma poinformowała w środę, że nie otrzymała wezwania sądowego od Departamentu Sprawiedliwości USA.

Akcje Tesli zwyżkowały na zamknięciu 5 proc. po tym, jak producent pojazdów elektrycznych poinformował, że wprowadzi na rynek w pełni autonomiczne oprogramowanie wspomagające kierowcę w pierwszym kwartale przyszłego roku w Europie i Chinach, oczekując na zatwierdzenie regulacyjne.

Akcje C3ai spadły kilkanaście proc. po tym, jak firma produkująca oprogramowanie AI nie spełniła szacunków kwartalnych przychodów z subskrypcji.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 6,87 mln baryłek, czyli o 1,62 proc., do 418,31 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 846 tys. baryłek, czyli o 0,39 proc., do 219,42 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 371 tys. baryłek, czyli o 0,3 proc., do 122,72 mln baryłek.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,03 proc. do 69,19 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent spadają o 0,02 proc. do 72,68 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

udostępnij: