Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie indeksy na rynkach akcji spadają

Na europejskich giełdach główne indeksy spadają. Inwestorzy poznają w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpień, które mogą wpłynąć na skalę luzowania polityki pieniężnej w USA. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,26 proc.

FTSE 100 traci 0,23 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,13 proc.

DAX idzie w dół o 0,23 proc.

Rubis SCA traci 6 proc. Spółka podała, że jej EBITDA w I połowie roku wyniosła 358 mln euro wobec szacowanych na rynkach 409 mln euro.

Raiffeisen Bank zniżkuje o 6,3 proc. po zamrożeniu przez sąd aktywów jego rosyjskiego oddziału.

Elis SA spada o 9,3 proc. Spółka złożyła ofertę akwizycji firmy Vestis.

Next 15 idzie w dół aż o 49 proc., najmocniej w historii, po obniżeniu rocznych prognoz finansowych.

Inwestorzy czekają na popołudniowy raport o zatrudnieniu w USA w sierpniu, który może okazać się kluczowy dla określenia obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w tym miesiącu.

Już opublikowane w czwartek wskaźniki z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych wzmocniły na rynkach dowody na to, że amerykański rynek pracy spowalnia.

Z raportu prywatnej firmy ADP Research Institute wynika, że w firmach w USA przybyło w sierpniu 99 tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 111 tys. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 122 tys. Analitycy szacowali wzrost o 144 tys.

Słabsze odczyty o zatrudnieniu w USA w sierpniu, które mogą też zostać opublikowane w piątek, pomogą inwestorom w ustaleniu, czy Fed obniży koszty kredytu o 25 czy 50 pb.

"Rynek pracy w USA ulega spowolnieniu, ale stopniowo" - piszą w rynkowym raporcie analitycy BofA Securities.

"Ogólnie rzecz biorąc, w sierpniu spodziewamy się pewnej +rekompensaty+ za statystycznie +anomalny+ raport o zatrudnieniu w USA w lipcu" - dodają.

Analitycy prognozują, że w sierpniu w USA przybyło 165 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wobec +114 tys. w lipcu.

"Niebezpieczeństwo w przypadku pojawienia się naprawdę złych informacji polega na tym, że nawet jeśli Fed jest przygotowany na agresywną reakcję w polityce monetarnej, to może być za późno, aby zapobiec rzeczywistemu osłabieniu w amerykańskiej gospodarce" - mówi Steve Sosnick, z Interactive Brokers.

"Jest też jednak obawa, że jeśli dane będą zbyt +dobre+, Fed może nie być chętny do obniżania stóp procentowych tak szybko, jak się tego spodziewa rynek" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 142,48 za 1 USD, wyżej o 0,7 proc.

Euro jest po 1,1115 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,71 proc., niżej o 1 pb.

Złoto w dostawach spot zyskuje 0,1 proc. i kosztuje 2.519,77 USD za uncję.

Bitcoin drożeje o 0,6 proc. do 56.392,19 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,56 proc. do 69,54 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,52 proc. do 73,07 USD. (PAP Biznes)

aj/ ana/

udostępnij: