Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA odrabiały straty po najgorszym tygodniu w 2024 roku

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odrabianie strat po najgorszym tygodniu dla amerykańskich giełd od początku 2024 roku. Indeks Dow zyskał na koniec dnia prawie 500 punktów. Analitycy spodziewają się, że zmienność na rynkach nadal będzie podwyższona.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,20 proc., do 40.829,59 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,16 proc. i wyniósł 5.471,05 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 1,16 proc. do poziomu 16.884,60 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,35 proc. do 2.098,82 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 12,87 proc., do 19,50 pkt.

"Myślę, że mamy do czynienia z małym krótkoterminowym odbiciem - w zeszłym tygodniu byliśmy trochę wyprzedani. Jednak rynki są bardzo skoncentrowane na tym, jak gospodarka będzie się teraz rozwijać, a nie na tym, co zrobi inflacja. Kiedy niepewność zaczyna narastać... Pierwszą rzeczą, którą robisz, to odjęcie trochę pieniędzy, zwłaszcza gdy miałeś tak dobrą passę w tym roku" – powiedział Sarat Sethi, partner zarządzający w DCLA.

"Jeśli którykolwiek inwestor na rynku nie spodziewa się obecnie zmienności, to traci okazję do zwiększenia jakości swojego portfela” – powiedział Joe Quinlan, szef strategii rynkowej CIO w Merrill i Bank of America Private Bank, w wywiadzie dla Bloomberg TV.

W centrum uwagi rynków znajdzie się sierpniowy odczyt CPI w USA, który zostanie opublikowany w środę o 14.30 czasu polskiego. Analitycy spodziewają się, że CPI wyniesie 2,6 proc. rdr oraz 3,2 proc. rdr dla wskaźnika bazowego.

Rezerwa Federalna USA wyda decyzję ws. stóp proc. w środę 18 września. Rynki w pełni wyceniają obniżkę stóp proc. na najbliższym posiedzeniu, przy czym kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują na 30-proc. możliwość cięcia kosztów kredytu o 50 pb.

"Naszym zdaniem ostatnie dane wskazują, że rynek pracy USA nadal się ochładza, ale nie widzimy żadnych oznak gwałtownego pogorszenia warunków aktywności gosp., które wymagałyby obniżki stóp o 50 pb. Co ważne, nie widzimy również żadnych oznak jakiegokolwiek zainteresowania tym tematem w komunikatach Fed” — powiedział ekonomista Barclays Christian Keller.

"Skłaniamy się ku dużej obniżce o 50 pb. na początku września. Nie sądzę, żeby Fed miał wiele do stracenia, gdyby faktycznie dokonał większej obniżki. To dla nich świetna możliwość, aby ubezpieczyć na wypadek nadejścia słabszych danych” – powiedziała Nannette Hechler-Fayd’herbe, dyrektorka ds. inwestycji w regionie EMEA w Bank Lombard Odier w wywiadzie dla Bloomberg TV.

Inwestorzy czekają też na decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp proc., która zostanie opublikowana w czwartek o godz. 14.15. według wszelkich prognoz i zapowiedzi przedstawicieli banku obniży stopy procentowe drugi raz z rzędu o 25 pb., przedstawiając równocześnie nowe projekcje makro.

"Wątpimy, aby Rada Prezesów EBC udzieliła wielu wskazówek co do dalszych decyzji i spodziewamy się, że ponownie podkreśli ona postawę zależną od danych. Wyceny rynkowe wydają się rozsądne” — powiedział Konstantin Veit, zarządzający portfelem w PIMCO.

Zapasy amerykańskich hurtowników w lipcu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. Wstępnie szacowano +0,3 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,2 proc.

Boeing zyskał w poniedziałek ponad 3 proc. po osiągnięciu wstępnego porozumienia ze związkiem zawodowym reprezentującym ponad 32 tys. pracowników, w ramach umowy, która może pomóc zapobiec możliwemu strajkowi już 13 września.

Dell Technologies wzrósł prawie 4 proc., Palantir Technologies zyskał 14 proc., a Erie zniżkował niespełna 1 proc. Spółki zostaną włączone do indeksu S&P 500 od dnia 23 września.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują 1,33 proc. do 68,57 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent rosną 0,91 proc. do 71,71 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

udostępnij: