Mennica Skarbowa notuje najlepsze wyniki w historii spółki. Zarząd zapowiada systematyczny rozwój i zwiększanie udziałów w rynku
Mennica Skarbowa, największy w Polsce dealer złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych, wygenerowała w trzecim kwartale 2020 roku najlepsze wyniki finansowe w swojej historii. Przychody spółki wyniosły 135,5 mln złotych, czyli o ponad 60 mln więcej rok do roku, a zysk 6,9 mln – czyli o 282% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Zarząd podkreśla, że na wyniki miało wpływ m.in. efektywne wykorzystanie obecnej sytuacji rynkowej – wysokiego popytu na złoto, systematycznie podejmowane działania mające na celu rozwój prowadzonej działalności – otwieranie nowych oddziałów oraz rozwój sprzedaży online. W opinii Zarządu Mennicy Skarbowej dzięki wzrastającej popularności złota wśród polskich inwestorów Spółkę czeka dalszy dynamiczny rozwój i zwiększanie udziału w rynku.
W trzecim kwartale 2020 roku Mennica Skarbowa wygenerowała 135,5 mln złotych przychodów w porównaniu do 74,5 mln w trzecim kwartale 2019, co oznacza 82-procentowy wzrost rok do roku. Zysk netto wyniósł z kolei 6,9 mln – w porównaniu do 1,8 mln w Q3 2019 – czyli o ponad 280 procent więcej niż rok wcześniej. Narastająco za trzy pierwsze kwartały 2020 roku spółka osiągnęła odpowiednio 345 mln zł przychodów i 15,2 mln zł zysku netto. To najlepsze wyniki w historii.
– Cieszy nas bardzo powtarzalność wyników finansowych, bo tak należy ocenić 3. kwartał w porównaniu do 1. tego roku. Drugi kwartał tego roku był lekko zaburzony w wyniku postępującej pandemii i kłopotów z dostawami złota. Obecne wyniki to efekt przyjętej polityki zarządczej i kontynuacji pełnego wykorzystania potencjału tendencji pobytu i podaży na rynku złota. Już od kilku lat rozwijamy się w tempie liniowym, teraz to po prostu przyspieszyło ze względu na okoliczności – podkreśla Jarosław Żołędowski, Prezes Zarządu Mennicy Skarbowej. – Staramy się systematycznie rozwijać naszą działalność, patrzeć długoterminowo, nie licząc na szybki zysk czy jednorazowe wyniki finansowe. Zależy nam by utrzymać tendencję wzrostową, dlatego dużą wagę przykładamy do realizowania naszej strategii, a także promowania złota jako bezpiecznej inwestycji. Przy wzrastającej popularności złota wśród polskich inwestorów jesteśmy w okresie średnioterminowym generować wyniki porównywalne do tych uzyskanych w 1. i 3. kwartale, co oczywiście wpłynie pozytywnie na naszą kondycję finansową i zwiększy nasz udział w rynku. – dodaje Żołędowski.
Na wysokie wyniki finansowe spółki, której 96% przychodów pochodzi z obrotu złotem, wpływ miał przede wszystkim zwiększony popyt na kruszec. Pandemia, wybory w Stanach Zjednoczonych i szereg innych czynników składających się na niepewną sytuację na światowych rynkach stymulowały w ostatnim czasie kurs złota, który od kilkunastu miesięcy notuje historyczne wyniki. Tym samym, wraz ze zmniejszaniem się stopy zwrotu z innych inwestycji, zwiększało się zainteresowanie złotem jako bezpieczną lokatą kapitału. W trzecim kwartale 2020 roku Mennica Skarbowa sprzedała ponad 0,5 t złota, a w sumie od początku bieżącego roku ok.1,5 tony, czyli o 70% procent więcej niż przez pierwsze trzy kwartały 2019. Obecnie największą popularnością cieszą się sztabki i monety bulionowe o wadze 1 uncji (31,1 grama), a także sztabki 100-gramowe.
– Nasi klienci wybierają mniejsze gramatury – rzadko zdarza się ktoś, kto chciałby zakupić sztabkę złota jaką znamy z hollywoodzkich filmów. Decydując się na 1-gramową sztabkę złota wystarczy wyłożyć ok. 300 złotych, i to jako bezpieczna lokata kapitału kusi w obecnych czasach. Coraz częściej trafiają też do nas firmy chcące ulokować nadwyżki finansowe – podkreśla Jarosław Żołędowski Prezes Zarządu Mennicy Skarbowej. – Perspektywy rozwoju rynku i popyt na złoto są niezmiennie na wysokim poziomie, co widać już teraz, na początku czwartego kwartału 2020 roku. Obecnie cena za uncję trojańską złota utrzymuje się na poziomie 1800-1900 USD, jestem jednak przekonany, że w perspektywie kilku kwartałów, może osiągnąć poziom nawet 2500-2800 – dodaje Żołędowski.
Spółka obecnie skupia się na gromadzeniu złota inwestycyjnego, uzupełniając zapasy sztabek i monet, co w przypadku wprowadzenia dalszych obostrzeń związanych z pandemią zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, ułatwi jej prowadzenie działalności handlowej. Większe zapasy pozwolą także na zwiększanie udziału Mennicy Skarbowej w rynku i generowanie pozytywnych wyników finansowych w okresie średnioterminowym. Zarząd zastrzega jednak, że to w jakim stopniu w najbliższych miesiącach uda się zaspokoić popyt zależeć będzie od wielu czynników, jak chociażby długość zapowiadanego lockdownu.
– Obecnie posiadamy największe zasoby złota inwestycyjnego w Polsce – na tyle duże, by pozwoliły na obsłużenie naszych klientów. Są to zasoby zabezpieczone hedgingiem na wypadek spadku wyceny złota na giełdzie. Jestem przekonany, że zainteresowanie złotem w najbliższych miesiącach pozostanie na podobnym, wysokim poziomie, ale to, czy produktów zgromadzonych w naszym skarbcu wystarczy, zależeć też będzie od długości trwania zawirowań związanych z koronawirusem – zaznacza Jarosław Żołędowski, Prezes Zarządu Mennicy Skarbowej. – Na pewno w najbliższych miesiącach – w związku ze zwiększonym popytem, planujemy poszerzyć sieć sprzedaży, inwestując zarówno w sklepy stacjonarne, jak i kanał online, który wraz z kolejnymi obostrzeniami utrudniającymi mobilność społeczną będzie zyskiwać na znaczeniu. Spory nacisk będziemy również kłaść na dalszy rozwój sprzedaży złota na zasadzie outletu – dodaje Żołędowski.
Zarząd Mennicy Skarbowej zapowiada uruchomienie nowej usługi - przechowywania złota w skrytce depozytowej w jednym z najnowocześniejszych i najbardziej bezpiecznych skarbców w Polsce. Trwają także intensywne prace nad giełdą złota online, która powinna ruszyć do końca I półrocza 2021r.
Źródło: Spółka, #MNS