Udane Selfie Marka Belki, o giełdzie, gospodarce i przyszłości Polski | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
20 cze 2016, 12:56

Udane Selfie Marka Belki, o giełdzie, gospodarce i przyszłości Polski

O tym, że Marek Belka planuje wydać swoją biografię dowiedziałem się, całkiem przypadkowo, na dwa miesiące przed jej publikacją. Osoba, z którą rozmawiałem zapowiedziała, że autobiografia będzie mocna i naszpikowana pikantnymi szczegółami. Po lekturze szczerze jednak stwierdzam, że selfie Marka Belki nie jest ani takie, ani takie. Wyłania się z niego natomiast obraz człowieka twardo stąpającego po ziemi, rozumiejącego, że w polityce i gospodarce nie ma prostych rozwiązań.

Prosty i jasny przekaz

Marek Belka, jakby nie patrzyć profesor nauk ekonomicznych, to jeden z nielicznych polskich ekonomistów, który potrafi w prosty sposób tłumaczyć dość skomplikowane zagadnienia z zakresu gospodarki i finansów. Jego barwne cytaty i porównania nie jeden raz obiegały wszystkie media, bo „w punkt” pokazywały istotę problemu.

Kto liczy na to, że podobnie będzie w książce to się nie zawiedzie. W swojej autobiografii Belka kładzie nacisk na przystępność i jasny przekaz. Porusza wiele skomplikowanych kwestii, jak kryzys Subprime, OFE, reformy gospodarcze lat 90-tych Leszka Balcerowicza, czy problem ze starzejącym się społeczeństwem. Tematy wplata z dużą łatwością trochę mimochodem, ale we wszystkich przypadkach jasno wygłasza swój stosunek do danej sprawy.

Naukowiec, doradca, minister finansów, premier, dyrektor, prezes

Marek Belka swój doktorat pisał w czasie głębokiego PRL i podjął w nim kwestię gospodarki kapitalistycznej. Pracę habilitacjną poświęcił polityce monetarnej, dzięki czemu dostał stypendium na wyjazd do USA, gdzie miał okazję spotkać się z Miltonem Friedmanem. Z nauki szybko wskoczył do polityki, gdzie został doradcą ekonomicznym Prezydenta Kwaśniewskiego, ministrem finansów w rządzie Leszka Milera, doradcą ekonomicznym w Iraku i Albanii, Premierem RP, dyrektorem w MFW i na końcu Prezesem NBP - w takiej kolejności. Z każdego etapu swojego życia Marek Belka zostawia czytelnikom po jednym selfie, w postaci rozdziału. Niektóre bardzo osobiste, ukazujące zaplecze wielkiej polityki.

Nie nadaję się do polityki

Marek Belka swój krótki okres w życiu, w którym poświęcił się budowaniu partii politycznej Demokraci.pl, kwituje dość krótko - „nie nadaję się do polityki”. Twierdzi, że jego największym problemem jest to, że mówi ludziom prawdę. Społeczeństwo tymczasem nie chce prawdy, chce nadziei i tylko wtedy jest w stanie głosować.

Między Prof. Balcerowiczem, a Prof. Kołodko

Z „Selfie”, Marek Belka wyłania się jako ekonomista środka - ktoś pomiędzy Leszkiem Balcerowiczem, a Grzegorzem Kołodką. Twardo stąpa po ziemi i wie, że w polityce i gospodarce nie ma prostych rozwiązań. Szuka kompromisu pomiędzy wolnym rynkiem i regulacjami - przy czym pamięta, że najważniejszy jest człowiek i społeczeństwo. W książce pojawiają się fragmenty, w których Belka daje też prztyczka w nos inwestorom – wytykając OFE i frustrację (szczegółów nie zdradzę, żeby nie zepsuć lektury zainteresowanym).

Jak to z selfie bywa, jest trochę przejaskrawione

Kto wie czym jest selfie, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że robiąc je staramy się ukazać siebie w jak najlepszym świetle. Takie jest też selfie Marka Belki – trochę przejaskrawione i podkręcone kolorami. Co prawda autor poruszył kwestie afery podsłuchowej czy swojej aktywności w PZPR, ale zrobił to w swoim stylu - bagatelizując te kwestie. Autobiografia Marka Belki to świetna lektura dla każdego, kto interesuje się giełdą, gospodarką oraz przyszłością Polski i świata. Barwny język, świetne anegdoty, ciekawe historię to największe atuty tej lektury. Ja przeczytałem książkę jednym tchem.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost