GUS publikuje szacunkową inflację za grudzień 2021. Wskaźnik CPI zbliża się do poziomu 9%
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 sty 2022, 10:05

Szacunkowa inflacja za grudzień 2021 w Polsce wyniosła prawie 9%

Trochę później niż zwykle, ale znamy już szacunek inflacji za grudzień 2021 roku. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wyniosła ona aż 8,6%.

Za nami tydzień gospodarczych informacji, który rozpoczął się od przyspieszonego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Odbyło się ono 4 stycznia, choć początkowo było zaplanowane na 12 stycznia, czyli po publikacji tzw. flashu inflacji. Członkowie RPP - bazując na danych za listopad, kiedy wskaźnik CPI wyniósł 7,8% - zdecydowali o czwartej już podwyżce stóp procentowych w ostatnich 4 miesiącach. Aktualnie stopa referencyjna jest na poziomie 2,25%.

Tydzień kończymy szacunkowymi danymi za inflację z poprzedniego miesiąca. Konsensus ekonomistów zakładał wskaźnik CPI na poziomie 8,3% w grudniu. Pełne dane zostaną opublikowane przez GUS za tydzień, 14 stycznia.

Zobacz także: NBP podnosi prognozę inflacji na 2022. W przyszłym roku średnio ceny mają wzrosnąć o 7,6%

Grudzień z najwyższą inflacją w 2021 roku

Nie powinno być zaskoczenia, że rok kończymy z najwyższą inflacją w całym 2021 roku. Na ten moment, według szacunkowych danych GUS-u, wyniosła ona 8,6%. Pełne dane poznamy 14 stycznia, jednak ostatnie odczyty pokazują, że oficjalny poziom wskaźnika CPI okazuje się jeszcze wyższy od szacunków. Dane inflacyjne z ostatnich miesięcy utwierdziły nas w przekonaniu, że inflacja wcale nie jest już przejściowa.

Inflacja w Polsce – 2021 rok

inflacja w Polsce

Źródło: Trading Economics

Na wysoką inflację w Polsce reaguje zarówno RPP jak i rząd. Jeszcze we wtorek, 4 stycznia, podczas posiedzenia RPP zdecydowano o czwartej już podwyżce stóp procentowych o 50 pb. Cykl podwyżek rozpoczął się od października, kiedy podwyższono je o 40 pb. W listopadzie zdecydowano się na ruch o 75 pb, natomiast w grudniu o 50 pb. Jak spodziewają się ekonomiści i nie tylko, również członkowie RPP wspomnieli o tym, że to może nie być koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w kraju.

Rząd zareagował w znany nam już sposób z początku pandemii. Wprowadzono kolejną tarczę, tym razem antyinflacyjną. Od stycznia zniesiono akcyzę na paliwa, obniżono stawkę VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepło systemowe, a ponadto przewidziano dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych, najbardziej dotkniętym nagłym wzrostem inflacji. Ponadto, w przyszłym tygodniu rząd zamierza przedstawić tarczę antyinflacyjną 2.0, która uwzględni obniżkę VAT na paliwa do 8%.

Na koniec przypomnijmy, że NBP wstępnie podniosło prognozy inflacyjne na 2022 rok. Według nowych założeń ma ona wzrosnąć z poziomu 5,1% w 2021 roku do 7,6% w tym roku. Prognozy uwzględniają już wpływ tarczy antyinflacyjnej, jak też obniżkę VAT-u na żywność. Pierwsza projekcja roczna inflacji NBP zostanie zaprezentowana w marcu.

Zobacz także: Kolejna podwyżka stóp procentowych zatwierdzona przez RPP. To może nie być koniec tego cyklu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost