Decyzja o przełożeniu premiery Wiedźmina 3 świadczy o tym, że CD Projekt uczy się na cudzych błędach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
13 mar 2014, 15:39

Decyzja o przełożeniu premiery Wiedźmina 3 świadczy o tym, że CD Projekt uczy się na cudzych błędach

Środa 11 marca godzina 17:30, zarząd CD Projekt publikuje komunikat o tym, że premiera, czołowego produktu spółki, Gry Wiedźmin 3, zostanie przełożona na luty 2015. Wiadomość szybko rozchodzi się po sieci, bo dotyczy nie tylko graczy, ale również inwestorów. Szybko wybucha dyskusja, wszystkie serwisy zaczynają publikować informacje na ten temat. Najbardziej zębami zaczynają zgrzytać oczywiście inwestorzy. Dla nich bowiem oznacza to dwie rzeczy, których najbardziej nie lubią: wyższe koszty i późniejsze zyski.W praktyce decyzja o przeniesieniu premiery Wiedźmina 3 Dziki Gon sprawi, że wyniki spółki za 2014 rok będą dużo niższe niż rynek wcześniej oczekiwał.

Jak rynek dyskontuje informację

Na przeanalizowanie informacji inwestorzy mieli całą noc. Następnego dnia kurs akcji otworzył się około 15% poniżej notowań z poprzedniej sesji.  Ostatecznie sesja zamknęła się z 10% stratą przy największych, od co najmniej dwóch lat, obrotach. Kapitalizacja spółki pomniejszyła się o około 150 mln zł, a wymianie uległy znaczące pakiety akcji.

Wykres 1: Notowania CD Projekt SA, rok 2014, interwał dzienny
Wykres 1: Notowania CD Projekt SA, rok 2014, interwał dzienny

Reakcja notowań na podaną informację sugeruje, że ze spółki wycofała się część kapitału spekulacyjnego. Krótko mówiąc ci, którzy liczyli na szybkie zyski zaczynają się niecierpliwić. Ze spółki została nieco zdjęta też premia za szybki rozwój i świetne perspektywy. CD Projekt wciąż utrzymuje jednak charakter spółki wzrostowej, o czym najlepiej świadczą wskaźniki fundamentalne. Musi jednak udowodnić, że wciąż ma perspektywę na poprawę zysków.

Najważniejszy jest klient

Zarząd CD Projekt już wielokrotnie otwarcie oznajmiał, że w konfrontacji inwestor – klient, dla nich zawsze najważniejszy jest ten drugi. Trudno się dziwić, długoterminowo to właśnie klienci zawsze utrzymują firmę. Zwłaszcza Ci najbardziej lojalni pomagają przetrwać ewentualne problemy i cierpliwie czekają na premierę nowej gry. Inwestorzy przypominają bardziej zwierzęta mięsożerne, jak nie ma zysków i perspektyw, to na ich pomoc liczyć za bardzo nie można.
Warto zauważyć, że pomimo ostatniej przeceny oczekiwania co do wyników CD Projekt są wciąż duże. Aktualne C/Z oscyluje na poziomie 70, C/WK 8,6, a ROA 9,75%. Krótko mówiąc przy obecnym poziomie zysków takie wskaźniki w dłuższej perspektywie są nie do utrzymania. To oznacza, że inwestorzy wciąż liczą na poprawę wyników, a takimi informacjami jak opóźnienie premiery Wiedźmina 3 Zarząd spółki te oczekiwania niewątpliwie podkopuje. Trzeba mieć świadomość tego, że przy takich wycenach jak teraz inwestorzy oczekują dynamicznego wzrostu zysków, przez co najmniej 3 – 5 lat. Każde opóźnienie oznacza duże straty, wynikające chociażby z działania procentu składanego.

Czasem trzeba stracić palec, żeby później nie stracić ręki

Środową decyzją zarząd CD Projekt  pokazuje charakter i sygnalizuje, że uczy się na błędach innych. Wystarczy przypomnieć nieudaną premierę Snajpera 2, gry spod znaku giełdowego CI Games (dawny City Interactive).

Wykres 2: Notowania CI Games SA , lata 2013 - 2014, interwał dzienny.
Wykres 2: Notowania CI Games SA , lata 2013 - 2014, interwał dzienny.

Wiosną 2013 oczekiwania względem CI Games były bardzo duże. Przed premierą Snajpera 2 C/Z CI Games nie można było wyliczyć (ze względu na brak zysków), a C/WK wynosiło 8,6. Niestety nowa gra nie zachwyciła graczy, co oczywiście przełożyło się na niższą od oczekiwań sprzedaż. Dzisiaj kurs akcji CI Games znajduje się 65% poniżej poziomów sprzed premiery.

Co dalej z CD Projektem?

Zarząd producenta Wiedźmina 3 musi doskonale zdawać sobie sprawę, że premiera najnowszej gry jest kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o przyszłość spółki. Brak całkowitego sukcesu zdewastuje wyniki finansowe spółki oraz notowania akcji. Stąd też przesunięcie i postawienie na jakość produktu zasługuje na uznanie i powinno cieszyć inwestorów długoterminowych. Wiedźmin 3 Dziki Gon musi być w dniu premiery gotowy na 100%. Jeśli tak nie będzie, to lepiej, aby do sprzedaży nie trafiał.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że przesuwając premierę, spółka kupuje czas na dywersyfikację sprzedaży i rozwój innych produktów. Udana premiera Wiedźmina w 2015 roku w połączeniu z rozwojem innych segmentów spółki sprawi, że inwestorzy będą dalej wierzyć w dobre perspektywy. Dzięki temu kapitalizacja CD Projekt będzie miała szanse dalej rosnąć. Dodatkowo udaną premierą Wiedźmina 3 spółka potwierdzi swój track rekord, a dzięki temu inwestorzy jeszcze bardziej uwierzą w sukces kolejnej gry, nad którą trwają prace, czyli Cyberpunk 2077.

W tym momencie najważniejsze jest to, żeby rynek nie stracił wiary w CD Projekt. Dlatego ważne będą wyniki, które zostaną opublikowane we wtorek 18 marca 2014, czyli już niebawem. Raport za kolejny kwartał  wcale nie musi być rewelacyjny (duże zyski i małe koszty), z drugiej strony na pewno nie może być jednak słaby (słaba sprzedaż), bo wtedy rynek straci wiarę, a zainicjowana w czwartek przecena może być kontynuowana. Jeżeli to nastąpi to spółce będzie trudno odwrócić zapoczątkowany trend spadkowy, zwłaszcza, że koniunktura na GPW też słabnie.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.