DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA kończą dzień na solidnych plusach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 maj 2024, 22:07

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA kończą dzień na solidnych plusach

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, a inwestorzy przyglądają się danym makro, wynikom kwartalnym amerykańskich spółek, a także analizują gołębi przekaz prezesa Fed Jerome Powella po środowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,85 proc. i wyniósł 38.226,66 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,91 proc. i wyniósł 5.064,20 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,51 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.840,96 pkt.

Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,57 proc. i wynosi 2.011,60 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 4,87 proc., do 14,64 pkt.

Rentowności 2-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadły do 4,577 proc.

"Widzimy, że rynki odetchnęły z ulgą po tym, jak posiedzenie Fed było mniej jastrzębie, niż się obawiano" – powiedział Angelo Kourkafas, starszy strateg w Edward Jones.

"Scenariusz bazowy nadal jest taki, że obniżki stóp są opóźnione, ale niekoniecznie wykolejone" - dodał.

W środę Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Fed podał, że obniżki stóp proc. w USA nastąpią dopiero, gdy będzie pewność, że inflacja zmierza do celu.

Szef Fed Jerome Powell po posiedzeniu Rezerwy Federalnej wykluczył możliwość, że następną decyzją Fed mogłaby być podwyżka stóp procentowych.

Analitycy wskazują na przekaz dotyczący braku postępów w walce z inflacją w ostatnich miesiącach, a także na potwierdzenie braku planów dotyczących podwyżek stóp proc.

„Oficjalne oświadczenie Fed potwierdziło brak dalszego postępu w ograniczaniu inflacji w ostatnich miesiącach. Jednak Powell wyraził silne przekonanie, że obecna polityka pieniężna jest wystarczająco restrykcyjna, aby ostatecznie przywrócić inflację do celu Fed na poziomie 2 proc., dlatego jest mało prawdopodobne, że kolejnym posunięciem politycznym będzie podwyżka” – powiedział Preston Caldwell, główny ekonomista ds. USA w Morningstar.

„Najnowszy oficjalny komunikat potwierdza pogląd, że nastąpi opóźnienie w terminie pierwszej obniżki stóp procentowych, ale potwierdzono też, że nie będzie powrotu do zaostrzenia polityki monetarnej. Nasz scenariusz zakłada w sumie obniżki stóp proc. o 75 pb. w tym roku” – napisali stratedzy OCBC w raporcie.

Producent chipów Qualcomm zyskał podczas czwartkowej sesji ponad 10 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych i mocnej prognozie przychodów.

DoorDash spadł 10 proc. po większej od spodziewanej stracie na akcję.

Sprzedawca używanych samochodów Carvana wzrósł o 33 proc. po publikacji najwyższego w historii zysku netto.

W ślad za spadającymi rentownościami obligacji skarbowych drożały akcje koncernów technogicznych. Nvidia i Amazon zyskały po 3 proc., Apple podrożał 2 proc.

Inwestorzy otrzymali w czwartek sporą porcję najnowszych danych z amerykańskiej gospodarki, ale ich uwaga koncentruje się na piątkowej publikacji danych z rynku pracy.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 208 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 211 tys. wobec 208 tys. poprzednio, po korekcie z 207 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,774 mln w tygodniu, który skończył się 20 kwietnia.

Analitycy oczekiwali 1,79 mln wobec notowanych poprzednio 1,774 mln, po korekcie z 1,781 mln.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w marcu wzrosły o 2,6 proc. mdm wobec wstępnie +2,6 proc. i wzrostu o 1,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +1,3 proc. - poinformował Departament Handlu w II wyliczeniu.

Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc. wobec +0,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,3 proc. Tu wstępnie szacowano +0,2 proc. mdm.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w marcu wzrosły o 1,6 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 1,6 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 1,2 proc. mdm, po korekcie z +1,4 proc.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w marcu wyniósł 69,4 mld USD wobec 69,5 mld USD deficytu miesiąc wcześniej, po korekcie z 68,9 mld USD. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 69,7 mld USD

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 0,01 proc. do 79,00 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 0,25 proc. do 83,65 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości