Przejdź do treści

udostępnij:

Import danych w formacie ASCII do oprogramowania Fibotrader

Udostępnij

W poniższym artykule prezentuję krok po kroku jak zaimportować zupełnie za darmo dane z sesji giełdowej do programu analizy technicznej Fibotrader.

Po zainstalowaniu oprogramowania należy przystąpić do pobrania danych ze strony internetowej. Obecnie najlepszym dostawcą darmowych danych z sesji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest serwis http://bossa.pl. Niestety za możliwość importowania danych w najpopularniejszym formacie .prn trzeba w wypadku Fibotradera zapłacić. Tylko import danych ASCII jest za darmo. W związku z tym na głównej stronie bossa.pl należy kliknąć w zakładkę Omega,

a następnie wybrać na następnej stronie na samej górze zakładkę Fastfood ( szybki dostęp do plików dla Omegi).

Klikając w zaznaczony strzałką odnośnik pobieramy całą bazę danych notowań ciągłych spółek i indeksów na Warszawskiej GPW. Pobrany plik jest spakowany a więc należy go rozpakować w jakimś nowo założonym folderze o nazwie przykładowej "Dane GPW". Po pobraniu i rozpakowaniu danych przystępujemy do importowania danych do oprogramowania Fibotrader. W tym celu należy wykorzystać program "QuoteMan", który instaluje sie na komputerze automatycznie wraz z całym oprogramowaniem Fibotrader.

Następnie wybieramy z programu "QuoteMan" zakładkę "Data", potem "Import", a następnie "ASCII file". W tym momencie na ekranie pojawi sie następne okno.

W części "file" wybieramy z folderu do którego rozpakowaliśmy dane z bossa.pl plik z notowaniami spółki bądź indeksu który chcemy importować do Fibotradera. Ja dla przykładu wybrałem Wig20. Tutaj należy zwrócić też uwagę, na to aby w wypadku importowania danych dziennych zaznaczyć radioboxa "End of day". Jeżeli importujemy notowania intraday (minutowe, godzinowe) to należy zaznaczyć opcję "Intraday". Ostatnią rzeczą jaka należy wykonać na tym etapie przed wciśnięciem przycisku start to wybór miejsca docelowego gdzie mamy zapisać dane. Dla przykładu wybrałem "Dane GPW". Miejsca w których można zapisywać importowane dane można definiować w Fibotraderze. Po wykonaniu tych czynności wciskamy "start" i przechodzimy do ostatniego okna.

W tym momencie "QuoteMan" określa z jakimi danymi ma do czynienia i jak je zaimportować. Na ogół wszystko się ustawia automatycznie i nic nie trzeba poprawiać, ale nie zaszkodzi dla pewności użyć przycisku "Detect automaticly".

Częstym błędem który się pojawia podczas importowania danych jest brak nazwy kolumny która określa rodzaj papieru. W tym celu klikamy na samą nazwę kolumny i z listy która się rozwinie wybieramy "Symbol". Aby nie importować danych każdej spółki oddzielnie wybierając je po kolei można zastosować małą sztuczkę i zaimportować wszystko za jednym razem. W tym celu w komórce QuoteMan "File" kopiujemy ścieżkę do katalogu, w którym znajdują się rozpakowane dane pobrane z bossa.pl oraz na końcu wpisujemy rozszerzenie \*.* W moim przypadku cała ścieżka wygląda następująco D:\Dane GPW\*.*

W przypadku tej opcji podobnie jak w przypadku importu pojedynczo spółek wybieramy po wciśnięciu start na następnej zakładce przycisk "detect automaticaly" Jeżeli wszystko jest dobrze ustawione to klikamy w "Start" a system importuje dane do wybranego przez nas folderu. W przypadku masowego importu program transferuje wszystkie pliki które się mieściły w folderze po kolei.

Cały proces trwa kilkanaście minut i odbywa się automatycznie. Teraz nie pozostaje nic innego jak otworzyć wykres przy użyciu Fibotradera z foldera do którego zaimportowaliśmy dane. W analogiczny sposób należy zaimportować następnie z foldera z rozpakowanymi danym z bossa.pl dane wszystkich spółek które są w kręgu naszych zainteresowań.

 

Pozdrawiam i życzę dużych zysków,

Paweł Biedrzycki

Udostępnij