Przejdź do treści

udostępnij:

Podstawy obsługi oprogramowania Fibotrader

Udostępnij

Fibotrader - otwieranie wykresów, dodawanie wskaźników i inne przydatne funkcje

W poniższym artykule zaprezentuję całą podstawową wiedzę niezbędną do sprawnego poruszania się po oprogramowaniu Fibotrader. Zaprezentuję jak otwierać wykresy, wstawiać różnego rodzaju wskaźniki, obsługiwać obiekty znajdujące się na wykresie. Wskażę kilka rzeczy, które trudno na pierwszy rzut oka odnaleźć w oprogramowaniu Fibotrader. Zaraz po uruchomieniu oprogramowania Fibotrader w górnej części monitora pojawia się główne menu.

Menu Fibotrader

W tym pasku znajdują się ikonki odwołujące się do ustawień całego programu oraz pomocy. W początkowej fazie korzystania z Fibotradera najważniejszy dla Ciebie jako użytkownika jest żółty folder zaznaczony czerwona strzałką. Pod tą ikoną znajdują się, w odpowiednim folderze, do którego zaimportowaliśmy dane w formacie ASCII, wykresy z naszymi spółkami. O tym jak zaimportować dane pisałem w artykule Import danych w formacie ASCII do oprogramowania Fibotrader. To właśnie pod tą żółta ikonką możemy stworzyć dowolny nowy folder do którego będziemy importować dane. Kiedy już wybierzemy dowolny wykres z folderu, do którego importowaliśmy dane, na ekranie powinno pojawić się okienko z kursem spółki. W górnej lewej części okna znajdziemy menu:

Jak widać na powyższym obrazku zaznaczyłem trzy grupy ikon:

  1. Czerwony okrąg to ikony odpowiadające za wybór rodzaju wykresu. Mamy możliwość wyboru wykresu liniowego, słupkowego oraz świec japońskich.
  2. Kolejna niebieska grupa to ikony odpowiadające za wstawianie rysunków na wykresie. Tutaj mamy do wybory rysowanie zniesień fibbonacciego, linii, kwadratów oraz kanałów. Wystarczy wcisnąć odpowiednią ikonę, a następnie rozpoczęć rysowanie na wykresie.
  3. Ostatnia zielona grupa ikon odpowiada za podział czasowy wykresu. Możemy wykresy zbliżać i oddalać jak również wciskając zegar zmieniać rodzaj notowań na tygodniowe, miesięczne itd.

Kolejnymi bardzo ważnymi ikonami w pasku wykresu są dwa przyciski zaznaczone czerwonym okręgiem. Odpowiadają one za dodawanie i usuwanie wskaźników na wykresie. Jeżeli przyciśniemy ikonkę bez przekreślenia pojawi się okno.

W oknie tym można wybrać interesujący nas wskaźnik. Wystarczy najechać kursorem przykładowo na MACD i kliknąć dwukrotnie, a na wykresie wybranej przez nas spółki pojawi się też wybrany wskaźnik. Aby usunąć wskaźnik z wykresu wystarczy tylko kliknąć na przekreśloną ikonę z głównego menu i wybrać wstawiony przez nas wczesnej wskaźnik, który chcemy usunąć. Dużym ułatwieniem w obsłudze wykresów i obiektów w Fibotraderze jest prawy pasek.

Aby się do niego dostać należy najechać kursorem na prawą krawędź wykresu (czerwona strzałka), kliknąć i przesunąć krawędź w lewą stronę. Pasek składa się z dwóch części. W górnej znajduje się lista wszystkich obiektów jakie znajdują się na wykresie. Linie, strzałki, średnie czy też inne wskaźniki, które wstawialiśmy na wykres powinny się na niej znaleźć. Tutaj możemy określać, co ma być widoczne. Zwracam uwagę na czerwony okrąg, w którym znajdują się dwie średnie. Tymczasem na wykresie widać tylko jedną. Można dowolnie określać, co ma być widoczne na wykresie. Dolna część odpowiada za edytowanie ustawień obiektów na wykresie. Po wybraniu obiektu w górnej części możemy go edytować. W zakładce „Appearance” możemy definiować kolor, grubość i inne cechy wyglądu obiektu. Zakładka „Parameters” odpowiada natomiast za definiowanie parametrów wskaźników (jak liczba okresów) wskaźników czy tez średnich kroczących. Ważną częścią pracy w programie do analizy technicznej jest poruszanie się po wykresie. W tym wypadku Fibotrader również bardzo ułatwia sprawę.

W bardzo prosty sposób można przesuwać wykres wyświetlanej spółki zarówno na boki jak i do góry i dołu. W tym celu najeżdżamy kursorem myszki na dolną lub boczną oś klikamy i przesuwamy perspektywę okna wykresu w interesującą nas stronę. Ostatnią funkcją, która może się przydać podczas korzystania z Fibotradera w początkowej fazie jest edycja ustawień wyświetlanych wykresów.

W tym celu ponownie udajemy się do głównego menu w lewym górnym rogu i wchodzimy w „Chart manager” a następnie „Preferences” oraz „Chart”. Na środku ekranu pojawi się nowe okienko.

Nas najbardziej interesuje zakładka „Default values” gdzie w okienku pierwszym ustawiamy zakres danych jakie mają się pojawiać na wykresie. Osobiście polecam wybrać opcję „unlimited”, aby wszystkie zaimportowane dane były łatwo dostępne na wykresie. Kolejną ważną opcją zwłaszcza gdy mamy zamiar korzystać z wykresów intraday jest ustawienie długości takich wykresów. Tutaj koniecznie należy wstawić liczbę 365 ponieważ w przeciwnym razie wykresy godzinowe nie będą się wyświetlać. Nawet jeżeli poprawnie zaimportujemy dane.

Ten krótki artykuł zawiera podstawowe informacje o sprawnym poruszaniu się po oprogramowaniu Fibotrader. Przy jego tworzeniu kierowałem się własnymi doświadczeniami oraz informacjami, które otrzymałem od Strefowiczów. Jeżeli napotkałeś na jakieś problemy w korzystaniu ze wspomnianego oprogramowania bądź masz jakieś uwagi to proszę o kontakt na P.Biedrzycki@StrefaInwestorow.pl. Możesz też korzystać z forum strefy, gdzie znajdziesz dział o programach do Analizy Technicznej. Być może dzięki twoim uwagom stworzę kolejny artykuł o korzystaniu z tego oprogramowania.

Pozdrawiam i życzę dużych zysków,

Paweł Biedrzycki

Udostępnij