Fundusze hedge są jednym z najbardziej rozwijających się segmentów na rynku inwestycji alternatywnych. Ich powstanie datuje się na lata pięćdziesiąte XX wieku. W 1949 roku Alfred Winslon Jones, socjolog z wykształcenia, wpadł na pomysł, aby zarabiać niezależnie od panującej na giełdzie koniunktury. Zebrał grupę inwestorów, która powierzyła mu swój kapitał. Również sam Jones zainwestował swoje środki pieniężne i zaproponował pobranie prowizji dopiero po osiągnięciu określonego zysku. Było to rewolucyjne jak na owe czasy podejście przez zarządzającego. Swój sukces zawdzięczał strategii zabezpieczającej. Zastosował krótką sprzedaż, która polega na tym, że fundusz pożycza akcje od innego inwestora, a gdy cena spada, akcje, które trzeba oddać można taniej kupić i zarobić na spadku. W ten sposób chronił powierzony kapitał inwestorów podczas dekoniunktury. Ta strategia zapoczątkowała powstanie na rynku nowego rodzaju instrumentów inwestycyjnych – funduszy typu hedge. Nazwę wzięto od słowa "to hedge" czyli zabezpieczać.
Celem funduszy hedge jest zminimalizowanie wahań wartości udziałów i ryzyka przy jednoczesnej maksymalizacji zysków. Można je spotkać wszędzie tam gdzie istnieje potencjalny zysk. Spekulują na rynkach kontraktów terminowych na surowce, metale, waluty itp. Pojawiają się przy okazji fuzji, przejęć, bankructw spółek.
Inwestowanie alternatywne - fundusze hedge
Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.
Zamów abonament Zaloguj się
Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów
Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się we wrześniu 2023 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.
W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
- Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
- Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
- Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
- Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
- Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
- Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
- Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
- Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
- Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
- Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
- Wykład wideo "Jak inwestować siłą relatywną?"
- 21 stronicowy Raport PDF na temat strategii inwestowania siłą relatywną oraz jej skuteczności, zatytułowany "Siła Relatywna – Prawda czy Złudzenie".
- Co tydzień w środę komentarz w blogu opisujący sytuację rynkową okiem Siły Relatywnej, pozwalający prowadzić portfel z użyciem tej strategii inwestowania.
- Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
- Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
- BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 5 października 2023 r.).
- BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost