Jak wykorzystywać indeksy giełdowe w inwestowaniu na giełdzie
Indeksy giełdowe zostały stworzone po to, aby umożliwić w obiektywny sposób prezentację historycznych zachowań rynku lub jego segmentów (wszystkich lub wybranych spółek), Przez profesjonalnych inwestorów zwane są często benchmarkami i służą do porównania wyników ich inwestycji na tle rynku.
Przykładowo dżentelmen zarządzający funduszem inwestycyjnym akcyjnym porównuje swoje wyniki na tle np. WIG20. Sprawdza w ten sposób jak jego wiedza i inwestycje wypadły na tle rynku. Jeżeli np. WIG20 wzrósł więcej niż fundusz to powstaje pytanie o sensowność inwestowania w jednostki tego funduszu. Przecież sami możemy zbudować swój portfel w takiej samej proporcji jak zbudowany jest indeks Wig20 i to bez płacenia prowizji za zarządzanie i kombinowania jak zarobić więcej niż w funduszu. Do tego nie trzeba żadnej wiedzy, ale wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy.
Tak naprawdę dla zarządzającego funduszem to jest właśnie najważniejsze: nie być gorszym niż benchmark, a nie zarobić dla klientów jak najwięcej pieniędzy. No, ale zbaczam z tematu. Oczywiście znacznie trudniej jest zbudować portfel podobny do najszerszego indeksu WIG, bo w jego skład wchodzi ponad 200 spółek. Aczkolwiek nie jest to nie możliwe. Gdybyśmy tak zrobili to nasz portfel rósłby proporcjonalnie jak cała giełda.
Przejdźmy teraz do bardziej praktycznej części, w której powiem Ci do czego ja wykorzystuję indeksy giełdowe.
Oprócz indeksów ogólnych mamy na giełdzie również indeksy branżowe:
- WIG Budownictwo
- WIG Media
- WIG Banki
- WIG Telekomunikacja
- WIG Paliwa
- WIG Spożywczy