Wyniki finansowe Grupy KGHM za 2024 r. – relacja z czatu z Piotrem Krzyżewskim, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych
W piątek, 28 marca 2025 roku odbył się czat inwestorski z Piotrem Krzyżewskim, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych. Spotkanie było poświęcone omówieniu wyników finansowych Grupy KGHM za 2024 rok. Zapraszamy do lektury relacji z czatu.

Zapraszamy na czat inwestorski z Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych KGHM, Piotrem Krzyżewskim.
Spotkanie rozpocznie się w piątek, 28 marca 2025 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.
W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.
Szanowni Państwo, witamy na czacie inwestorskim z Wiceprezesem Zarządu KGHM ds. Finansowych, Piotrem Krzyżewskim. Rozpoczynamy spotkanie, zapraszamy do śledzenia dyskusji i zadawania pytań!
Dzień dobry, witam Państwa na naszym czacie inwestorskim związanym z wynikami finansowymi za IV kwartał i cały 2024 r. Grupa Kapitałowa KGHM wypracowała zysk netto za 2024 r. w wysokości 2,87 mld PLN. Jeśli chodzi o produkcję miedzi płatnej to osiągnęliśmy poziom 730 tys. ton (3% wyżej w ujęciu rocznym). W tym samym okresie przychody Grupy wyniosły 35,3 mld PLN, co oznacza wzrost o 6% r/r. Jeśli chodzi o EBITDA, to spółka odnotowała również istotny wzrost na poziomie jednostkowym (+25% r/r) oraz skonsolidowanym (+58% r/r). Podczas naszego dzisiejszego spotkania przedstawię więcej szczegółów i odpowiem na interesujące Państwa zagadnienia. Zapraszam do zadawania pytań.
Obecny Zarząd od pierwszych dni skupił się na zatrzymaniu wzrostu kosztów rodzajowych które w latach 2016-2023 zwiększyły się dwukrotnie. Przełamaliśmy linię trendu, osiągając wynik -9% spadku kosztów rodzajów w Grupie. Z początkiem bieżącego roku Spółka rozpoczęła intensywne prace nad przygotowaniem i wdrożeniem Planu Optymalizacji Kosztowej, którego celem jest wzrost zdolności inwestycyjnych Spółki w nadchodzących latach. Priorytetem Zarządu jest dalsza poprawa efektywności podstawowych procesów biznesowych oraz ich optymalizacja od strony kosztowej. Zarząd zobligował się do stałego poszukiwania możliwości optymalizacji zarówno efektywnościowej, jak i kosztowej. Obecne warunki makroekonomiczne, poziomy cen miedzi oraz trwające rozmowy o ewentualnej zmianie formuły podatku miedziowego, stwarzają dogodne warunki do intensyfikacji działań inwestycyjnych. Naszym celem jest długoterminowe zwiększenie bazy zasobowej aktywów krajowych, które są przyszłością KGHM. W kwestii zatrudnienia skupimy się przede wszystkim na wzroście efektywności pracy, a nie na kwestiach kosztowych, które są aktualnie rozwiązane. Spółka skupi się na poprawie efektywności poprzez optymalizację procesów biznesowych oraz inwestycje rozwojowe. Tak jak informowaliśmy, pierwszy etap przeglądu obejmie obszary m.in. zakupów, technologii, odzysku odpadów, gospodarki wodą oraz inne, które będą podlegały identyfikacji w najbliższym czasie.
Dodane przez Gość: Praw w odpowiedzi na Kiedy ogłoszenie planu…
KGHM nie kwestionuje zasadności tego podatku, który istnieje w różnych formach na świecie, jednak zwracamy uwagę na formułę jego naliczania i znaczenie tego obciążenia dla naszych wyników, rentowności i zdolności inwestycyjnych. Naszym zdaniem obecna formuła wyczerpała się, a mianowicie w momencie ustalania podatku, zupełnie inaczej wyglądała sytuacja geologiczna i kosztowa Spółki. W związku z tym uzasadnionym jest, aby obciążenie uwzględniało sytuację geologiczną - jesteśmy kilkaset metrów głębiej, wyższe temperatury – mamy dłuższe drogi odstawy i potrzeby inwestycyjne, wśród których przede wszystkim budowa szybów.
Dodane przez Gość: Ania w odpowiedzi na Na jakim etapie są prace nad…
Szczegóły dotyczące wpłaty dodatkowej nagrody rocznej określa Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników KGHM. Zgodnie z zasadami w nim zawartymi, w przypadku osiągnięcia przez Spółkę za zakończony rok obrotowy dodatniego wyniku finansowego netto pracownikom wypłaca się dodatkową nagrodę roczną.
Dodane przez Gość: Ania w odpowiedzi na Dlaczego spółka nie dzieli…
Tak, pierwsze efekty działań optymalizacyjnych poznaliśmy już w wynikach roku 2024. Są to m.in. oszczędności w takich pozycjach kosztów rodzajowych jak paliwa, usługi, materiały czy energia.
To nie są tylko działania na kosztach, chcemy także skupić się na stronie przychodowej i te dwa czynniki powinny wygenerować wynik dla Spółki. W 2024 roku ta część naszych zadań również skutkowała na wynik.
Dodane przez Gość: Piotr w odpowiedzi na Zapowiadaliście…
Tak, jesteśmy w trakcie finalizowania prac na aktualizacją. W trakcie 2024 roku realizowaliśmy prace związane z przeglądem Strategii KGHM, dostosowując ją do zmieniających się warunków branżowych, bieżących wyzwań oraz sytuacji operacyjnej Grupy Kapitałowej.
Dodane przez Gość: Piotr w odpowiedzi na W ubiegłym roku…
We wrześniu ub. roku, w ramach umowy rewolwingowego kredytu konsorcjalnego, pozyskaliśmy 500 mln USD finansowania projektu Sierra Gorda. Umowę zawarliśmy z grupą międzynarodowych instytucji finansowych. Liderami w ramach transakcji są Banco Santander S.A. oraz The Bank of Nova Scotia (wraz ze Scotiabank Chile), swoje zaangażowanie potwierdziły także: ING, HSBC, Sumitomo Mitsui, Intesa Sanpaolo, Mega Bank oraz banki z grupy ICBC. Chciałbym podkreślić i jednocześnie podziękować mojemu Zespołowi za to, że to zadanie zrealizowaliśmy wewnętrznymi zasobami, bez zewnętrznego doradcy finansowego.
Dodane przez Gość: Piotr w odpowiedzi na Czy KGHM jeszcze finansuje…
Dzień dobry
Przy okazji spotkania chciałbym zapytać o bieżącą produkcję w Polsce ( styczeń-luty ), o tych danych spółka już informowała i są one niższe jak podano z powodu remontu, od kiedy pracę remontowe nie będą już w takim stopniu wpływały na produkcję że będzie ona niższa ?
Remonty są nieodłączną częścią pracy KGHM i mogą mieć one wpływ na produkcję w poszczególnych miesiącach. Jednak ostatecznie nie powinny mieć one wpływu na zmiany naszych założeń budżetowych dotyczących produkcji w skali roku.
Dodane przez Gość: OKI w odpowiedzi na Dzień dobry Przy okazji…
Projekt SMR w KGHM ma status projektu badawczo-rozwojowego. Technologia SMR jest jedną z opcji branych pod uwagę, aby uniezależnić KGHM od zakupów energii elektrycznej na rynku oraz obniżyć emisję gazów cieplarnianych w KGHM z zakresu II (związanych z produkcją wykorzystywanej przez KGHM na potrzeby procesów produkcyjnych energii elektrycznej i ciepła z paliw kopalnych) w długoterminowym horyzoncie czasowym. Przyszłość wszystkich projektów SMR w Polsce będzie zależała od m.in.: rachunku ekonomicznego takiej inwestycji, postępów w komercjalizacji tej technologii za granicą oraz legislacji w tym zakresie.
Dodane przez Gość: Inwestor w odpowiedzi na Dzień dobry! Mam pytanie co…
Tak jak wczoraj informowaliśmy podczas Konferencji Zarządu, w 2024 roku przeprowadziliśmy szereg postępowań naprawczych, które są reakcją na wyniki przeprowadzonych prac audytowych.
Jednym z ważniejszych wyzwań było tempo zapełnienia się Żelaznego Mostu, zbiornika odpadów powstających na skutek produkcji miedzi. Podjęliśmy szereg działań na przełomie wiosny i lata ubiegłego roku, dzięki którym sytuację udało się ustabilizować i stan zbiornika nie stanowi zagrożenia dla ciągłości produkcji.
Dodane przez Gość: Inwestor w odpowiedzi na Czy może Pan skomentować te…
Spółka nie komentuje decyzji o zmianach personalnych w Klubie.
Dodane przez Gość: Kimi888 w odpowiedzi na W sprawie zagłębia Lubin czy…
Finansowanie Zagłębia Lubin przez KGHM będzie przede wszystkim ukierunkowane na rozwój kluczowego projektu z punktu widzenia KGHM, czyli Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Jako KGHM kładziemy nacisk, aby filozofia klubu była nastawiona na grę wychowankami Akademii Piłkarskiej.
Dodane przez Gość: Kimi888 w odpowiedzi na Co z inwestycjami w klubie…
Intensywny czas przed nami. Nieprzerwanie prowadzimy prace nad długoterminowymi planami rozwoju. Będziemy kontynuować prace eksploracyjne w celu rozwoju bazy zasobowej, utrzymania i wzrostu produkcji oraz maksymalizacji wartości aktywów. Znaczenie miedzi jako światowego surowca strategicznego rośnie, dla przypomnienia 40% wydobycia miedzi pierwotnej w Europie pochodzi z naszych kopalń, co stwarza dużą szansę dla Spółki i szerzej, gospodarki krajowej. Do istotnej części zaawansowanej produkcji, niezbędna jest miedź i srebro.
Dodane przez Gość: Mix w odpowiedzi na Jakie wyzwania przed KGHM w…
Widzimy uzasadnienie do rejestracji katod produkowanych w Hucie Miedzi Głogów, tj. HMGB i HMGS.
Dodane przez Gość: Invest w odpowiedzi na Czy wskazywana wczoraj…
Czy wciąż aktualne jest plan dezinwestycji z zagranicznych aktywów KGHM (za wyłączeniem Sierra Gorda). Jeżeli tak, to czy obecne zamieszanie na rynku miedzi może zwiększyć szanse sprzedaży aktywów zlokalizowanych w USA?
W minionym roku KGHM przeprowadził przegląd sytuacji aktywów zagranicznych, wzmocnił nadzór i uporządkował strukturę. Zarząd KGHM podjął decyzje korporacyjne umożliwiające sprzedaż zagranicznych aktywów górniczych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej KGHM INTERNATIONAL LTD. - część aktywów w Zagłębiu Sudbury, tj. kopalnie McCreedy West, Levack/Morrison, Podolsky oraz koncesje poszukiwawcze: Kirkwood, Falconbridge, NW Foy, Rand oraz North Range. Dnia 28 lutego 2025 roku nastąpiło zamknięcie transakcji zbycia części aktywów Zagłębia Sudbury.
Dodane przez Paweł Biedrzycki w odpowiedzi na Czy wciąż aktualne jest plan…
Podatek od wydobycia niektórych kopalin w KGHM Polska Miedź S.A. wyniósł w 2024 r. 3,9 mld PLN, natomiast podatek dochodowy zapłacony przez Spółkę to kwota 1,2 mld PLN.
Dodane przez Gość: Jnjk w odpowiedzi na Ile KGHM zapłacił podatku w…
Spółki KGHM ZANAM S.A. oraz PeBeKa S.A w 2024 roku osiągnęły dodatni wynik netto ze sprzedaży, odpowiednio na poziomie 36 mln PLN oraz 18 mln PLN.
Dodane przez Gość: Piotr w odpowiedzi na Witam, jak wygląda sytuacja…
W 2024 roku Spółka kontynuowała realizację kluczowych projektów związanych z budową nowych szybów w ramach Programu Udostępniania Złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy (GG-P). W szczególności prace obejmowały:
Szyb GG-1 - Oddano do eksploatacji obiekty ogrzewania powietrza wlotowego. Realizowane są prace projektowe dla okresu docelowego. Rozpoczęto realizację zbrojenia sztywnego. Trwa realizacja wyposażenia docelowego w szybie w zakresie kabli, światłowodów, rurociągu wodnego, rurociągu sprężonego powietrza oraz hydromonitorów.
Szyb GG-2 – trwają badania geologiczne miejsca posadowienia szybu. Trwają prace projektowe m.in. w zakresie GST-KSO oraz sieci zewnętrznych zasilających plac szybowy w media.
Szyb Retków – zakup nieruchomości gruntowych pod plac szybowy, porozumienie z Gminą dotyczące realizacji inwestycji na jej terenie, umowa na projekt prac geologicznych.
Szyb Gaworzyce - Spółka przeprowadziła procedury planistyczne w Gminie – uchwalony został MPZP umożliwiający budowę szybu w wybranej lokalizacji. Zawarto umowę na projekt prac geologicznych.
Dodane przez Gość: Kjkk w odpowiedzi na Co z nowymi szybami
Uzyskanie pozwolenia na prowadzenie OUOW Żelazny Most powyżej rzędnej 195 m n.p.m. planowane jest na początek 2026r. i na taką perspektywę projektu zostały oszacowane nakłady.
Dodane przez Gość: Lukas w odpowiedzi na W jakiej perspektywie…
Serdecznie dziękuję Państwu za udział w czacie i wszystkie zadane pytania. Zapraszam również do śledzenia informacji Spółki i kontaktu z nami – https://kghm.com/pl/inwestorzy
Szanowni Państwo, dziękujemy wszystkim za udział w dzisiejszym czacie i za zadane pytania, a naszemu Gościowi za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiamy i życzmy miłego weekendu!