Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga spadków futures w USA; obligacje osłabiają się

Kontrakty w USA są głównie na minusach, a indeksy w Europie zniżkują. Inwestorzy śledzą najnowsze wyniki spółek za III kw. oraz rosnące rentowności obligacji USA.10-letnie UST zbliżają się do poziomu 5 proc.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,13 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,12 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,05 proc.

Akcje Tesli spadają o 7 proc. przed sesją. Zysk producenta samochodów elektrycznych w trzecim kwartale 2023 roku wyniósł 66 centów na akcję, a rynek spodziewał się zysku na poziomie 73 centów na akcję. Przychody Tesli w trzecim kwartale wyniosły 23,35 mld USD, a rynek spodziewał się 24,1 mld USD.

„Tesla obniżyła ceny na początku tego roku, aby pobudzić popyt, ale być może będzie musiała pójść dalej, jeśli chce wprowadzić na drogi więcej swoich pojazdów. Intensywna konkurencja w branży pojazdów elektrycznych i bardziej ostrożny konsument znacznie utrudniają życie Tesli” – powiedział Russ Mould, dyrektor ds. inwestycji w AJ Bell.

Akcje Netfliksa rosną o 14 proc. w handlu przedsesyjnym. Zysk na akcję platformy streamingowej w trzecim kwartale 2023 roku wyniósł 3,73 USD wobec oczekiwań na poziomie 3,49 USD.

Akcje Blackstone spadają o 4 proc. przed sesją po tym jak spółka podała, że zysk na akcję w III kw. wyniósł 94 centy wobec oczekiwanych 1,01 USD.

AT&T zwyżkuje o 4,5 proc. w handlu przedsesyjnym po opublikowaniu raportu o wynikach za trzeci kwartał, który przekroczył oczekiwania analityków.

Lam Research spada o 3 proc. przed sesją po tym, jak dostawca sprzętu do produkcji chipów zaprognozował przychody w drugim kwartale nieco poniżej szacunków z Wall Street ze względu na słabszy popyt.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,98 proc. i wyniósł 33.665,08 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł 1,34 proc. i wyniósł 4.324,60 pkt. Nasdaq Composite stracił 1,62 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.314,30 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 19,74 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,24 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,23 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,67 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,99 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,88 proc.

SAP rośnie o 4,5 proc. po potwierdzeniu całorocznych prognoz przychodów z działalności w chmurze, pomimo nie spełnienia oczekiwań dotyczących wyników w trzecim kwartale.

Renault zniżkuje o 7 proc. po zanotowaniu w III kw. słabszych wyników od rynkowego konsensusu.

Akcje Nestle spadają o 2,5 proc. po tym, jak konglomerat nie spełnił szacunków sprzedaży za dziewięć miesięcy tego roku.

Hargreaves Lansdown spada o 4,5 proc. po tym, jak firma podała, że w obecnym kwartale zanotowała spadek liczby nowych klientów.

Pernod Ricard zyskuje 4 proc. po tym, jak francuski producent alkoholi podał, że spodziewa się wzrostu sprzedaży w nadchodzącym roku.

DNB zniżkuje o 3 proc. po zanotowaniu w III kw. słabszego wyniku odsetkowego netto.

DodMorris spada o 14,5 proc., najmocniej od 2022 r. Spółka zawęziła swoje prognozy roczne skorygowanego EBITDA.

Atea traci 5 proc. po tym, jak EBITDA spółki za III kw. okazała się słabsza od rynkowych prognoz.

Roche spada o 4,5 proc. po zaraportowaniu spadku sprzedaży w III kw.

Tate & Lyle zniżkuje o 3 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji tej spółki do "równoważ" przez analityków Barclays.

Dolar osłabia się o 0,11 proc. wobec koszyka walut do 106,46 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,21 proc. do 1,0558.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,02 proc. do 149,85.

Kurs funta zniżkuje o 0,05 proc. wobec dolara do 1,2137.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 6 pb. do 4,97 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 6 pb. do 5,05 proc. Rentowności obligacji w USA są najwyższe od 2007 r.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -28 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -53 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,93 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 87,59 USD za baryłkę, po spadku o 0,83 proc., a grudniowe futures na Brent spadają o 0,92 proc. do 90,65 USD/b.

Uczestnicy rynku niepokoją się w związku ze wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie.

Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały w środę, że odpowiadają ogniem artyleryjskim na stanowisko w południowym Libanie, z którego wystrzelono pocisk rakietowy, wymierzony w bazę IDF w okolicy Moszawu Zarit w pobliżu libańskiej granicy.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozpoczął w czwartek wizytę w Izraelu. Sunak podkreślił znaczenie wpuszczenia pomocy humanitarnej do Gazy i powiedział, że Wielka Brytania solidaryzuje się z Izraelem.

Sunak dodał, że Wielka Brytania popiera prawo Izraela do obrony „zgodnie z prawem międzynarodowym”, ścigania Hamasu i sprowadzenia do domu zakładników.

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało, że w izraelskich bombardowaniach zginęło dotychczas 3.785 osób, a ponad 12.000 zostało rannych. Do Strefy Gazy wjechało 20 ciężarówek z pomocą humanitarną, reszta konwoju dla Strefy Gazy nadal nie przekroczyła granicy enklawy z Egiptem w Rafah.

„Zobaczymy, jak będzie ewoluować sytuacja geopolityczna. Premia za ryzyko wyraźnie wpływa bardziej na przykład na złoto i dolara amerykańskiego niż na rentowność obligacji. To w dużej mierze gra podaży i popytu oraz perspektywy dla stóp proc. To wiele mówi o tym, jak odmienna jest dzisiejsza sytuacja, kiedy nawet ryzyko regionalnego, jeśli nie globalnego konfliktu nie pomaga amerykańskim obligacjom” – powiedział Frederik Ducrozet, szef badań makroekonomicznych w Pictet Wealth Management. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

udostępnij: