Przejdź do treści

udostępnij:

Medinice – przejęcie zaawansowanego projektu kardiochirurgicznego

Medinice podpisało wstępną umowę przejęcia 40% udziałów w Spółce posiadającej prawa do innowacyjnej technologii zamknięcia uszka lewego przedsionka. Opatentowany zacisk kardiochirurgiczny jest obecnie na etapie badań klinicznych – stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych projektów w portfolio Medinice.

Zarząd Medinice poinformował o zawarciu przedwstępnej umowy kupna 40% udziałów w Spółce posiadającej prawa do opatentowanej technologii kardiochirurgicznej tj. zacisku do zamykania uszka lewego przedsionka. Struktura transakcji zakłada początkową gotówkową płatność 2,11mln PLN oraz docelowo m.in. objęcie przez partnera 72,2tys. akcji Medinice i podwyższenie kapitału przejmowanej Spółki o ok. 0,7mln PLN.

Uszko lewego przedsionka to uchyłek, w którym u chorych doświadczających migotania przedsionków, dochodzi do powstania zakrzepów, które płynąc z krwią, mogą zatkać jedną z tętnic odżywiających mózg i powodować udar niedokrwienny. Przejmowana technologia pozwoli zacisnąć uchyłek i wykluczyć ten obszar z krwiobiegu, aby zapobiec powstaniu zakrzepu w tym obszarze w przyszłości. Wynalazek to zacisk do zastosowania epikardialnego (nasierdziowego), w przeciwieństwie do większości wcześniejszych rozwiązań stosowanych od strony wnętrza serca. Na tle obecnych na rynku urządzeń wyróżnia się też łatwym sposobem aplikacji relatywnie niższym kosztem wytworzenia. Działanie urządzenia zostało potwierdzone w badaniach przedklinicznych, osiągając bardzo wysoki współczynnik skuteczności zamknięcia uszka lewego przedsionka. Globalny rynek urządzeń do zamykania uszka lewego przedsionka obecnie jest wart około 0,5mld USD i rośnie w tempie 37% rocznie.

Prof. Piotr Suwalski, założyciel Medinice, członek Rady Naukowej Medinice: „Rozwój technik zamykania uszka lewego przedsionka społeczność naukowa w kardiochirurgii śledzi od lat z ogromnym zainteresowaniem. Sam już ponad 10 lat temu przeprowadzałem pierwsze tego typu zabiegi w Europie. Bardzo cieszę się, że udało nam się zaprosić do Medinice kolegów, którzy stworzyli ten produkt. Z przyjemnością połączymy siły na ważnych etapach modyfikacji ich prototypu i dalszych etapach badawczych. W ciągu tych kilkunastu miesięcy Medinice, ze start-upu z kilkoma pomysłami, przeszedł do innej ligi, stajemy się podmiotem posiadającym cztery działające, przebadane wynalazki. Na tym etapie przygotowuję się mentalnie do rozmów z największymi koncernami MedTech w branży chorób serca.”  

Sanjeev Choudhary, Prezes Medinice: „Technologia zamykania uszka lewego przedsionka idealnie rozszerza nasze kardiochirurgiczne portfolio związane z arytmią i migotaniem przedsionków – pozostajemy w kręgu ścisłej specjalizacji założycieli spółki. Z powodu wielkiej wagi epidemiologicznej tych zabiegów, chroniących m.in. przed udarem mózgu, zbliżone projekty osiągają wysokie wyceny rynkowe.Gdy w 2019 r. SentreHEART, projekt również związany z zamykaniem uszka lewego przedsionka, został przejęty przez koncern AtriCure, pierwsza płatność z ceny 300mln USD opiewała na aż 40mln USD. Potencjał finansowy przedsięwzięcia oceniam bardzo wysoko, tym bardziej, że produkt ma już potwierdzoną skuteczność przedkliniczną. Obecnie jest w badaniach klinicznych, automatycznie stanie się więc jednym z naszych najbardziej zaawansowanych projektów. Pomyślne warunki transakcyjne osiągnęliśmy głównie dzięki eksperckiej  kadrze skoncentrowanej na rozwoju projektów od A do Z. Dzięki temu oprócz finasowania, możemy parterowi zaoferować przede wszystkim kompleksowe i w pełni profesjonalne wsparcie procesu certyfikacji i  komercjalizacji projektu. Na koniec chciałbym również podkreślić, że technologia ta posiada międzynarodową ochronę patentową.”

O Medinice:

Medinice jest polską firmą założoną w 2012 roku działającą w branży MedTech. Firma zajmuje się tworzeniem, rozwijaniem oraz komercjalizacją innowacyjnych, bezpiecznych, małoinwazyjnych rozwiązań z dziedziny medycyny, w szczególności kardiologii i kardiochirurgii, poprawiających jakość życia. W portfolio Medinice znajduje się obecnie kilkanaście projektów na różnym etapie rozwoju. Wszystkie projekty mają potencjał globalny. Misją Medinice jest tworzenie rozwiązań, które podniosą komfort życia pacjentów. Firma współpracuje z wiodącymi ośrodkami badawczymi w Polsce i Europie. Medinice dąży do komercjalizacji wynalazków wniesionych zarówno przez współtwórców firmy, jak i nabytych projektów poprzez sprzedaż licencji światowym liderom produkcji urządzeń medycznych. Nasz zespół posiada szerokie kompetencje w prowadzeniu projektów badawczorozwojowych oraz bogate doświadczenie w wyjściach kapitałowych i sprzedaży praw własności intelektualnej. Spółkę wspiera grupa uznanych autorytetów medycznych, którzy opiniują proponowane rozwiązania i koncepcje produktów.

Źródło: Spółka, #ICE

udostępnij: