40% spółek z GPW wypłaciło dywidendę w 2016 roku. To historyczny rekord. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
03 sty 2017, 07:04

40% spółek z GPW wypłaciło dywidendę w 2016 roku. To historyczny rekord.

Rok 2016 był na polskiej giełdzie wyjątkowy pod wieloma względami. Satysfakcję szczególnie powinni odczuwać inwestorzy zainteresowani dywidendami, bo mieli w czym wybierać. W 2016 roku znów został pobity rekord liczby spółek, które wypłacają dywidendę. Ponad 40% spółek notowanych na GPW podzieliło się w ten sposób zyskiem ze swoimi akcjonariuszami.

Ilościowy i procentowy rekord w liczbie dywidend

W 2016 roku niemal 200 spółek z rynku głównego GPW wypłaciło zyski w formie dywidendy. Jest to rekord, także pod względem procentowym, bo oznacza, że aż 40,6% ze spółek z rynku głównego wypłaciło dywidendy.

 

Wykres 1. Procent spółek z rynku głównego GPW, które wypłaciły dywidendy w latach 2006-2016.

Co roku obserwujemy wzrost liczby spółek wypłacających dywidendę. Jeszcze pięć lat temu zaledwie 30% spółek dzieliło się zyskiem z akcjonariuszami w ten sposób, a dziesięć lat temu było to tylko 22,9% spółek. Najgorszym rokiem był oczywiście 2007, w którym spółki były „karane” przez akcjonariuszy za nie przeznaczanie całości środków na inwestycje.

Coraz więcej spółek płaci dywidendy regularnie

Dobrą wiadomością dla inwestorów jest też poprawa systematyczności wypłat dywidend. Ponad jedna trzecia spółek wypłacających dywidendę, płaci ją regularnie od przynajmniej pięciu lat.

 

Wykres 2. Procent spółek płacących dywidendy regularnie od przynajmniej 5 lat spośród spółek dywidendowych.

W 2016 roku ten wskaźnik wyniósł 38,9%, czyli więcej niż w poprzednich latach. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę wszystkie spółki z GPW płacące i nie płacące dywidend, to aż 15% z nich regularnie dzieli się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami od kilku lat.

Wyjątkowo wysoka stopa dywidendy

2016 rok był także wyjątkowy pod względem wysokości dywidendy w stosunku do kursu akcji. Średnia (mediana) stopy dywidendy wyniosła 4,29%, czyli znacznie wyżej od lokat bankowych. Jest to wyniki najwyższy od kilku lat.

 

Wykres 3. Średnia stopa dywidendy (mediana) w latach 2006-2016.

Lepiej było tylko w 2012 roku, kiedy mediana dywidend wyniosła nieco więcej, bo 4,32%. Dla porównania, średnia stopa dywidendy dla rynku amerykańskiego utrzymuje się na poziomie około 2% od wielu lat.

Nasz rynek dojrzewa

Poprzedni rok był więc bardzo dobry dla inwestorów angażujących się w spółki dywidendowe. Jednak nie tylko oni korzystają na poprawie wskaźników wypłat.

Wzrost wypłat dywidend świadczy o tym, że coraz więcej spółek jest dojrzałych na tyle, że mogą pozwolić sobie na wypłatę części zysków kosztem inwestycji. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich inwestorów. Nasz rynek coraz bardziej dojrzewa i upodabnia się do rynków zachodnich.

Z drugiej strony, sceptycy zwrócą uwagę na fakt, że zmienia też swój charakter ze wzrostowego na wartościowy. Spółki dzielą się zyskiem, bo nie mają pomysłu w co go zainwestować. Na pewno większa liczba płacących regularnie dywidendy spółek wpływać będzie stabilizująco na rynek, gdyż coraz częściej może stanowić alternatywę dla strumienia pasywnego dochodu np. z lokaty terminowej.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost