Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty w Europie; najlepszy tydzień na giełdach od marca

Notowania w Europie poszły w górę na koniec sesji w piątek, a paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 osiągnął podczas zamknięcia historyczny szczyt piąty raz z rzędu. To był najlepszy tydzień dla europejskich indeksów od marca. Inwestorzy analizują wyniki spółek za II kw. i dane makro.

Na zamknięciu sesji benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 poszedł w górę o 0,02 proc. do 470,07 pkt. Indeks pokonał swój poprzedni szczyt, osiągnięty 5 sierpnia.

Indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,32 proc. do 4.174,54 pkt., niemiecki DAX zwyżkował o 0,11 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,53 proc. do 6.816,96 pkt., a brytyjski FTSE zyskał 0,04 proc.

CAC 40 osiągnął najwyższy poziom od 2000 r. i jest ok. 100 pkt. od osiągnięcia rekordu wszech czasów, a Euro Stoxx 50 jest na najwyższym poziomie od 13 lat.

W tym tygodniu giełdy w Europie zanotowały pięć dni z rzędu z rekordami indeksów. Europejski indeks benchmarkowy Stoxx Europe 600 wzrósł w tym tygodniu o 1,9 proc., najwięcej od 12 marca.

Spośród dwóch trzecich firm Stoxx 600, które do tej pory opublikowały raporty, 67 proc. przekroczyło prognozy zysków – wynika z danych Refinitiv IBES. Według strategów JPMorgan Chase & Co., wśród firm Stoxx 600, które do tej pory zgłosiły wyniki, 65 proc. przekroczyło szacunki zysku na akcję.

Według stratega Barclays Plc Emmanuela Caua, sezon wyników w regionie kończy się mocnym akcentem.

„Spółki cykliczne, finanse i energia dostarczają w większości przebić oczekiwań, pozytywnych prognoz i niespodzianek dotyczących dywidend, a także prowadzą w kwestii szacunków zysków na cały rok. Taki rozwój sytuacji pomaga w przejściu z rynku opartego na polityce i płynności do rynku opartego na fundamentach w przyszłości” – powiedział Cau.

Marc Decker, szef zarządzania portfelem w Merck Finck, zauważa, że reakcja rynku na wyniki była ostrożna, m.in. z powodu działań regulacyjnych rządu chińskiego i wariantu Delta.

Banco BPM zwyżkował o 7,5 proc. Spółka zanotowała w II kw. wyniki powyżej rynkowego konsensusu.

Allianz wzrósł o 2,5 proc. po podwyższeniu prognoz finansowych. Spółka spodziewa się, że jej zysk operacyjny w tym roku prawdopodobnie osiągnie górną połowę docelowego przedziału 11-13 mld euro.

Pirelli zwyżkował o 7,5 proc. Firma zanotowała lepsze od prognoz dane kwartalne.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,15 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,37 proc., a Nasdaq Composite idzie w dół o 0,5 proc.

Akcje Virgin Galactic rosną o 6,5 proc., a Novavax idą w dół o 19 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 16,98 pkt.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,33 proc., a w Chinach Shanghai Composite Index poszedł w dół o 0,24 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 6 pb do 1,29 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 7 pb do 1,93 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 107 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 123 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 4 pb do -0,46 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wzrosła o 5 pb do 1,8 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,6 proc. wobec koszyka walut do 92,78 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,6 proc. do 1,1762.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,45 proc. do 110,21.

Kurs funta zniżkuje o 0,42 proc. wobec dolara do 1,3869.

Kurs USD/PLN wynosi 3,8388, a EUR/PLN 4,5460.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 68,27 USD za baryłkę, po spadku o 1,16 proc., a październikowe futures na Brent idą w dół o 0,73 proc. do 70,70 USD/b.

Srebro zniżkuje o 4,04 proc. do 24,26 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 2,6 proc. do 1.761,7 USD za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu o 943 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 870 tys. i wobec wzrostu o 938 tys. miesiąc wcześniej po rewizji z +850 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 5,4 proc., oczekiwano 5,7 proc. wobec 5,9 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lipcu o 4 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. vs. konsensus +3,9 proc. i +0,3 proc.

W Niemczech produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 1,3 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,8 proc., po korekcie z -0,3 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,5 proc.

POLITYKA I PANDEMIA

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 200,92 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 4,27 mln.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 574 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 127.108 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 35,44 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 615.324.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zarejestrowano 86 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 29.825 przypadków. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto ponad 5,98 mln zakażeń, z powodu których zmarło 130.398 osób.

We Francji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 26.460 osób. W związku z Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły 52 osoby. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się we Francji 6,3 mln osób, z których 112.284 zmarły.

W czwartek ministerstwo zdrowia Włoch poinformowało o 7.230 nowych przypadkach koronawirusa. Wynik pozytywny dało 3,4 procent testów. Ostatniej doby na Covid-19 zmarło 27 osób, a łączny bilans zgonów wzrósł do 128.169. Dotychczasowy bilans zachorowań w kraju to ponad 4,38 mln osób zakażonych.

W ciągu ostatniej doby do niemieckiego RKI zgłoszono 3.457 nowych infekcji Covid-19. Zmarło 25 osób. RKI oblicza liczbę zakażonych na 3,79 mln. Całkowita liczba osób, które zmarły w związku z Covid-19, wzrosła do 91.769.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

o 3.30 w Chinach - CPI i PPI w VII;

o 8.00 w Niemczech - bilans w handlu międzynarodowym w VI;

o 10.30 w strefie euro - nastroje w biznesie w VIII;

o 16.00 w USA - liczba wakatów w USA wg JOLTS w VI. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

udostępnij: