DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach przewaga zwyżek po pozytywnych informacjach o handlu Chin
W Azji indeksy wielu głównych giełd notują zwyżki po pozytywnych danych o wymianie handlowej Chin. Nikkei 225 po raz pierwszy od kwietnia doszedł w pobliże 30.000 pkt. Rośnie rentowność długu rządowego USA. Spada kurs USD - informują maklerzy.
Nastroje wśród inwestorów wsparły dobre dane z Chin.
Eksport Chin w juanach wzrósł w sierpniu o 15,7 proc. rdr - podała we wtorek chińska administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr w juanach wzrósł o 8,4 proc., po zwyżce poprzednio o 8,1 proc.
W dolarach eksport rdr wzrósł w VIII o 25,6 proc. - do rekordowych 294,3 mld USD, wobec oczekiwanego przez analityków wzrostu o 17,3 proc. i wobec zwyżki poprzednio o 19,3 proc.
Import w VIII wzrósł rdr o 23,1 proc. w juanach, a tu oczekiwano wzrostu o 18,5 proc., po wzroście wcześniej o 16,1 proc.
W USD import wzrósł o 33,1 proc. do 236 mld USD - najwyższego poziomu w historii, wobec szacowanego wzrostu o 26,9 proc. i wobec poprzednio +28,1 proc.
Indeks MSCI Asia Pacific zwyżkował o 0,5 proc.
W Japonii Nikkei 225 zyskał 0,86 proc. i wyniósł 29.916,14 pkt.
Topix zwyżkował o 1,1 proc. do 2.063,38 pkt. To już 7. z kolei zwyżkowa sesja.
Inwestorzy na tym rynku nadal żyją nadziejami, że nowy premier Japonii wprowadzi korzystną dla gospodarki politykę.
Akcje SoftBank Group zwyżkowały o 8,5 proc., najmocniej od 10 XII 2020, po informacji, że SoftBank pozyska 4,5 proc. udziałów w Deutsche Telekom w ramach transakcji swap.
Astmax zyskał 8,7 proc. do 313 jenów - najwyżej od 5 miesięcy, Keiyo Co. zdrożał o 2,4 proc. - najmocniej od 8 tygodni, Kansai Super Market Inc. zdrożał o 23,1 proc.
W Chinach Shanghai Composite Index rośnie 1,37 proc., a w Hongkongu Hang Seng zyskuje 0,99 proc.
Dobrze radziły sobie spółki technologiczne. Tencent zdrożał o 3,5 proc. - spółka wykupiła 200 tys. akcji za 100,5 mln dolarów HKD.
W Korei Południowej Kospi spadł na zakończenie sesji o 0,47 proc.
W Indiach indeks Sensex spada o 0,20 proc.
Globalne indeksy są na rekordowych poziomach lub w ich pobliżu. Wśród inwestorów utrzymują się nadal obawy o wpływ kolejnej fali pandemii Covid-19 na gospodarkę, a opublikowane w ub. tygodniu słabe dane z rynku pracy w USA utwierdzają ich w przekonaniu, że Rezerwa Federalna odłoży w czasie redukcję stymulacji dla amerykańskiej gospodarki, co pomagało rynkom.
"Rynek nie oczekuje już we wrześniu komunikatu Fed o ograniczeniu skupu obligacji" - mówi Esty Dwek, strateg globalnego rynku w Natixis Investment Managers.
"Ograniczenie skupu obligacji nie ma już dla rynków większego znaczenia. To już jest wycenione, ale rzeczywistość jest taka, że możliwe podwyżki stóp procentowych w USA już mają znaczenie" - dodaje.
"Wariant Delta koronawirusa trochę wystraszył rynki" - mówi z kolei Sylvia Jablonski, dyrektor inwestycyjna w EFT.
"Inwestorzy byli trochę na uboczu. Chociaż rynek rośnie, wciąż jest dużo gotówki, która musi zostać ulokowana i myślę, że pod koniec roku zobaczymy pozytywne wyniki, szczególnie w firmach technologicznych" - dodaje.
Tymczasem ekonomiści Goldman Sachs obniżyli prognozy PKB dla USA w tym roku do +5,7 proc. z +6,0 proc., wskazując na "trudniejszą ścieżkę" dla amerykańskiego konsumenta niż to wcześniej prognozowano: wariant Delta koronawirusa i zanikające wsparcie fiskalne - to główne obciążenia dla amerykańskiej konsumpcji.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 109,79 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.
Juan jest wyceniany po 6,4496 za 1 USD.
Euro kosztuje 1,1881 USD.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,35 proc., wyżej o 2 pb.
Rentowność australijskich 10-letnich papierów skarbowych jest na poziomie 1,28 proc., w górę o 2 pb.
Bank centralny Australii utrzymał we wtorek stopy procentowe bez zmian i zapowiedział, że będzie się trzymać swojego planu ograniczania zakupów obligacji, ponieważ wpływ gospodarczych ograniczeń mających na celu zapanowanie nad epidemią Covid-19 będzie tymczasowy.
Złoto jest po 1.822,17 USD za uncję.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe tracą 0,07 proc., na FTSE 100 w dół o 0,20 proc., na CAC 40 spadają o 0,03 proc., a na DAX zniżkują o 0,06 proc.
Giełdy w Europie zakończyły poniedziałkową sesję wzrostami i są blisko osiągnięcia nowych historycznych rekordów.
Na zakończenie sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,05 proc. do 4.246,13 pkt., niemiecki DAX zwyżkował o 0,96 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,8 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,7 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 wzrósł o 0,7 proc.
Kontrakty na indeksy w USA rosną o 0,13-0,22 proc.
W poniedziałek w USA nie było sesji - Amerykanie świętowali Dzień Pracy. (PAP Biznes)
aj/ osz/
