Przejdź do treści

udostępnij:

Scenariusz określający tempo i strukturę wzrostu gosp. wg projektu budżetu na '22 realistyczny - opinia RPP

W ocenie NBP aktualne dane i prognozy wskazują, że przyjęty przez rząd scenariusz określający tempo i strukturę wzrostu gospodarczego w przyszłym roku można uznać za realistyczny - podano w opinii RPP do projektu ustawy budżetowej na 2022 r.

"(...) W ocenie NBP aktualne dane i prognozy wskazują, że przyjęty scenariusz określający tempo i strukturę wzrostu gospodarczego w przyszłym roku można uznać za realistyczny" - napisano.

W opinii NBP przyjęte przez rząd założenia dotyczące dynamiki konsumpcji (4,4 proc.) można uznać za realistyczne, chociaż czynnikiem, który będzie prawdopodobnie oddziaływać ograniczająco na dynamikę realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych będą wyższe ceny paliw i nośników energii, które przy stosunkowo sztywnym popycie na energię będą negatywnie oddziaływały na realne dochody do dyspozycji gospodarstw domowych.

Według NBP pozytywnie na sytuację finansową sektora gospodarstw domowych będzie wpływać założona poprawa sytuacji na rynku pracy oraz zmiany podatkowe w ramach rządowego programu „Polski Ład”.

W Uzasadnieniu do projektu Ustawy budżetowej na rok 2022 założono, że w przyszłym roku realne tempo wzrostu PKB w Polsce obniży się do 4,6 proc. z 4,9 proc. w bieżącym roku.

Zgodnie z listopadową „Projekcją inflacji i PKB” NBP, tempo wzrostu inwestycji w 2022 r. (8,7 proc.) może być wyższe niż założono w projekcie Ustawy (3,9 proc.), przy czym różnica ta wynika w dużym stopniu z nieuwzględnienia w prognozie MF efektu napływu środków wydatkowanych w ramach Krajowego Programu Odbudowy.

"Jednocześnie w projekcie Ustawy założono, że tempo wzrostu PKB w 2022 r. będzie – podobnie jak w bieżącym roku – ograniczane przez ujemny wkład eksportu netto, co jest zgodne z obserwowanym w przeszłości antycyklicznym zachowaniem tej kategorii i oczekiwaniami NBP" - dodano.

Zgodnie z przyjętymi w projekcie Ustawy założeniami makroekonomicznymi, podstawowym czynnikiem wzrostu gospodarczego w 2022 r. będzie spożycie prywatne, którego wzrost będzie wspierany przez rosnące realne dochody do dyspozycji gospodarstw domowych. (PAP Biznes)

tus/ osz/

udostępnij: