Przejdź do treści

udostępnij:

Orlen oczekuje w '22 dwukrotnego wzrostu cen gazu; średnia cena ropy może wynieść ok. 120 USD/bbl

PKN Orlen oczekuje, że w 2022 roku średnia cena ropy Brent może wynieść ok. 120 USD/bbl, marże rafineryjne się poprawią, a znaczący dyferencjał Brent/Ural się utrzyma - podała spółka w prezentacji. Ceny gazu mogą wzrosnąć dwukrotnie rdr.

"Zakładając uwolnienie rezerw strategicznych ropy przez USA oraz słabszy popyt ze strony Chin, średnia cena ropy Brent w 2022 r. wyniesie ok. 120 USD/bbl" - napisano.

 

"Oczekujemy, że nierównowaga na rynkach paliw w Europie związana z eliminowaniem importu paliw z Rosji zwiększy popyt na paliwa wytwarzane przez europejskie rafinerie, poprawi wykorzystanie mocy rafineryjnych i przyczyni się do poprawy marż rafineryjnych" - dodano w prezentacji.

 

PKN Orlen oczekuje utrzymania znaczącego dyferencjału Brent/Ural ze względu na brak popytu na ropę Ural na rynku SPOT w Europie.

 

Jak podano, czynnikiem wspierającym marże petrochemiczne jest popyt skorelowany ze wzrostem PKB oraz niższy import w efekcie wzrostu kosztów frachtu. Z drugiej strony wysoka cena ropy i gazu ogranicza wzrost marży.

 

Orlen zakłada, że ceny gazu mogą wzrosnąć dwukrotnie.

 

"Oczekujemy dwukrotnego wzrostu cen gazu (r/r) ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę, zmiany regulacyjne wymuszające wypełnienie magazynów w Europie do wskazanego poziomu oraz próbę wymuszenia przez Gazprom płatności za surowiec w rublach" - podał Orlen.

 

Spółka oczekuje wzrostu cen energii elektrycznej do poziomu ok. 730 zł/MWh (wzrost o ok. 85 proc. rdr) w efekcie utrzymujących się bardzo wysokich cen gazu i węgla spowodowanych głównie sytuacją geopolityczną oraz wysokich cen praw do emisji CO2.

(PAP Biznes), #PKN

 

pel/

Zobacz także: PKN Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: