Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA GPW: Na otwarciu poniedziałkowej sesji spodziewane są spadki

Sesja w Azji przyniosła spadek większości indeksów, jednocześnie kontrakty terminowe na DAX są na minusie. W takim otoczeniu można spodziewać się negatywnego otwarcia na warszawskiej GPW. W trakcie sesji być może pojawi się próba odbicia - oceniają analitycy.

"Spodziewamy się negatywnego otwarcia w Polsce i Europie, ale zachowanie głównych klas aktywów nie wskazuje na wyraźny wzrost awersji do ryzyka. W absencji ważniejszych danych możliwe jest podjęcie próby odbicia w trakcie dnia, w tym kierunku zaczynają się już lekko przesuwać notowania surowców i stabilny kurs dolara" - napisał w porannym komentarzu dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski.

"W godzinach porannych spadają wszystkie ważniejsze rynki azjatyckie poza Tokio, gdzie notowane są wzrosty stymulowane osłabieniem jena po doniesieniach, że następcą H. Kurody na fotelu prezesa Banku Japonii miałby być M. Amamiya, jeden z architektów jego ultrałagodnej polityki monetarnej. Silne spadki w Hong Kongu wzmacnia incydent z chińskim balonem zestrzelonym nad terytorium Karoliny Południowej. W Indiach dalej spadają notowania spółek Gautama Adani’ego, narastają spekulacje, że we wsparcie dla +poturbowanego+ miliardera zaangażuje się rząd" - dodaje.

Analitycy BM BNP Paribas Bank Polska zwracają uwagę na dane makroekonomiczne w Europie, spodziewają się także przewagi sprzedających podczas otwarcia handlu na GPW.

"Na uwagę mogą (...) zasługiwać dane o zamówieniach w przemyśle w największej gospodarce Europy czy sprzedaż detaliczna w strefie euro. Sesja w Azji przyniosła spadek większości indeksów. Przewodził im Hang Seng, który tracił nawet ponad 2 proc. Jednocześnie kontrakty terminowe na DAX są na minusie. W takim otoczeniu na otwarciu handlu w Warszawie można spodziewać się przewagi sprzedających" - napisali analitycy BM BNP Paribas Bank Polska w porannym raporcie.

ZWRÓĆ UWAGĘ (informacje opublikowane po zamknięciu notowań na GPW):

• Capitea złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Open Finance Wierzytelności Detalicznych NSFIZ o zapłatę kwoty ok. 85 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

• Kraje UE porozumiały się w piątek w sprawie propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej ustalenia pułapów cenowych na rosyjskie produkty ropopochodne - poinformowała szwedzka prezydencja w Radzie UE.

• W stosunku do prezesa zarządu FBSerwis, spółki zależnej Budimeksu, wydane zostało postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

• Unimot Investments, spółka zależna Unimotu, zawarła z PKN Orlen przyrzeczoną warunkową umowę nabycia 100 proc. akcji Lotos Terminale.

• Największy niezależny importer paliw Unimot od prawie roku przygotowuje się do uniezależnienia od rosyjskich produktów - powiedział PAP wiceprezes spółki Robert Brzozowski. Zaznaczył, że nie spodziewa się większych kłopotów na rynku po wejściu unijnego embarga na paliwa z Rosji.

• Zarząd All In! Games, po przeanalizowaniu perspektyw sprzedażowych tytułów z portfolio, podjął decyzję o dokonaniu odpisów aktualizujących na dzień 31 grudnia 2022 r. w łącznej wysokości ok. 14,3 mln zł, co wpłynie na wynik netto w 2022 roku.

• Medicalgorithmics zawarł z React Health Holdings oraz Medi-Lynx Cardiac Monitoring umowę, na mocy której 28 lutego wygaśnie wyłączność licencji tych firm na korzystanie z własności intelektualnej spółki oraz prowadzenia sprzedaży jej usług na terenie USA.

• OT Logistics zawarł z czeską spółką Port Acquisitions warunkową przedwstępną umowę sprzedaży akcji chorwackiej spółki Luka Rijeka. Cenę sprzedaży ustalono na 7,70 euro za akcję, czyli łącznie na 26,3 mln euro.

• Istotnym wyzwaniem dla branży deweloperskiej są obecnie koszty realizacji i finansowania – ocenia Aleksandra Gawrońska z firmy doradczej JLL. Jej zdaniem podaż nowych mieszkań może jeszcze wyhamować, ale zapas pozwoleń na realizację inwestycji pozwoliłby dość szybko uzupełnić ofertę. Warunkiem jest jednak odbudowa popytu.

WOJNA NA UKRAINIE i POLITYKA:

• Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,2 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim pociski GLSDB o zasięgu 150 km, które pozwolą dwukrotnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskiej armii.

• Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Polski w najbliższym czasie - powiedział w piątek szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz po spotkaniu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem w Białym Domu.

• Rada (państwa członkowskie) UE w sobotę formalnie przyjęła dwa pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych, jak również dla takich produktów wywożonych z Rosji. Decyzja jest elementem sankcji wprowadzanych przez Zachód na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

RYNKI AKCJI:

• Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 tracą 0,82 proc., na FTSE 100 są niżej o 0,42 proc., na CAC 40 w dół o 0,93 proc., a na DAX spadają o 0,77 proc.

• Kontrakty na indeksy w USA przed sesją spadają o 0,33-0,48 proc.

• Giełdowe indeksy w Azji przeważnie zniżkują w poniedziałek. W Japonii Nkkei 225 wzrósł o 0,67 proc. W Chinach indeks SCI niżej o 0,88 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng na minusie o 2,24 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI niżej o 1,70 proc. W Indiach indeks Sensex traci 0,72 proc.

• Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów, ale cały tydzień S&P 500 i Nasdaq zakończyły na plusie. Inwestorzy obawiają się, że lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA za styczeń mogą oznaczać kontynuację podwyżek stóp procentowych przez Fed.

• Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,38 proc. i wyniósł 33.926,01 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,04 proc. i wyniósł 4.136,48 pkt., a Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,59 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.006,95 pkt.

• Indeksy na europejskich giełdach głównie zwyżkowały w piątek, a brytyjski FTSE 100 zamknął sesję na nowym rekordowym poziomie. Inwestorzy analizują najnowszy raport z rynku pracy USA - w styczniu liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych była wyższa od oczekiwań.

• Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,4 proc., niemiecki DAX spadł o 0,21 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,94 proc., a brytyjski FTSE zyskał 1,04 proc. do 7.901,8 pkt. Brytyjski indeks przebił rekord z zamknięcia 22 maja 2018 r. na poziomie 7.877,45 pkt.

• WIG20 zakończył piątkową sesję wzrostem o 0,12 proc. do 1.906,13 pkt., a WIG zwyżkował o 0,16 proc. do 61.465,85 pkt. mWIG40 zwyżkował o 0,30 proc. do 4.434,36 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,01 proc. i wyniósł 19.342,33 pkt. (PAP Biznes)

pam/ asa/

udostępnij: