Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają; Fed w centrum uwagi

Futures w USA idą w dół, podobnie jak notowania na europejskich rynkach. Inwestorzy oczekują na środową publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu oraz analizują najnowsze raporty kwartalne spółek. Rentowności obligacji idą w górę.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,96 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,85 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,11 proc.

Obecnie analitycy sądzą, że Fed może podnieść stopy proc. do wyższego poziomu, niż rynki przewidywały wcześniej. Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych w USA wskazują, że do czerwca stopy proc. osiągną szczytowy poziom 5,29 proc., w porównaniu z 4,8 proc. wycenianym na początku lutego.

Według Jana Hatziusa, głównego ekonomisty w Goldman Saachs, Rezerwa Federalna USA podniesie stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego na posiedzeniach w marcu, maju i czerwcu w odpowiedzi na silniejszą ekspansję gospodarczą.

„Spodziewamy się punktu zwrotnego w inflacji, polityce pieniężnej i nastrojach rynkowych w 2023 roku. Jednak ostatnie wydarzenia wzmacniają nasz pogląd, że rynki zbyt szybko wyceniały punkt zwrotny w inflacji i gołębi zwrot ze strony Fed" - powiedział Mark Haefele Chief Investment Officer w UBS Global Wealth Management.

Rynki czekają na środową publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fed. Inwestorzy czekają też na publikację w piątek odczytu deflatora PCE za styczeń, który jest dla Fed preferowaną miarą inflacji. Prognozuje się, że indeks inflacji PCE w USA wzrośnie w styczniu o 0,5 proc. mdm.

„Nastroje na rynkach akcji były pesymistyczne w zeszłym tygodniu ze względu na obawy o inflację. Dane z tego tygodnia mogą zapewnić pewną jasność w wielu kwestiach, które pozostają kłopotliwe dla rynków” – ocenił główny strateg inwestycyjny Oppenheimer, John Stoltzfus.

Akcje spółek Big Tech Appple, Amazona, Alphabet i Microsoftu spadają od 1,0 proc. do 1,5 proc. w związku ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji.

Akcje Home Depot zniżkują o 4 proc. w handlu przedesyjnym. Przychody spółki za IV kw. wyniosły 35,8 mld USD wobec oczekiwanych 35,96 mld USD.

Notowania Walmartu spadają o 3 proc. przed sesją, mimo że wyniki kwartalne detalisty były lepsze od oczekiwań.

AutoNation spada o 2 proc. JPMorgan obniżył rekomendację dla akcji spółki do "niedoważaj" z "neutralnie".

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 22,33 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,6 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,47 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,4 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,32 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,14 proc.

Akcje Credit Suisse spadają o 6 proc. w związku z doniesieniami medialnymi, że komentarze prezesa dotyczące odpływu kapitału w grudniu były analizowane przez szwajcarski organ nadzoru finansowego.

HSBC Holdings zwyżkuje o 3,5 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach finansowych za IV kw.

GB Group traci 2,5 proc. To reakcja na projekcję spółki dotyczącą całorocznego zysku, która rozminęła się z rynkowymi szacunkami.

ALSO Holding spada o 2 proc. po ocenach analityków, że wytyczne szwajcarskiej spółki hurtu sprzętu komputerowego i oprogramowania na 2023 r. są ostrożne i poniżej rynkowych szacunków.

PSP Swiss Property zniżkuje o 3 proc. Analitycy oceniają, że wyniki szwajcarskiej spółki z branży nieruchomości wprawdzie są zgodne z oczekiwaniami rynku, ale wytyczne wskazują na obniżenie EBITDA w 2023 r.

Dolar umacnia się o 0,13 proc. wobec koszyka walut do 104 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,17 proc. do 1,0666.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,4 proc. do 134,77.

Kurs funta zwyżkuje o 0,77 proc. wobec dolara do 1,2137.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 8 pb. do 3,89 proc. Dochodowość 30-letnich rośnie o 6 pb. do 3,93 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -94 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -77 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 5 pb. do 2,51 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 76,75 USD za baryłkę, po wzroście o 0,55 proc., a kwietniowe futures na Brent zniżkują o 0,69 proc. do 83,55 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

udostępnij: