Przejdź do treści

udostępnij:

Kowalczyk: Są duże szansę na kontynuację przez KGHM I etapu Sierra Gorda

Pierwszy etap inwestycji KGHM Polska Miedź w Sierra Gorda ma duże szanse być kontynuowany, a decyzje dotyczące II etapu zależeć będą od badań geologicznych, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

"Bardzo wyraźny krok jest do zrobienia z końcem roku. Chodzi o zapewnienie dodatkowych gwarancji kredytowych dla Sierra Gorda"

powiedział Kowalczyk dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590 w Rzeszowie.

Zdaniem ministra, I etap projektu Sierra Gorda ma dużą szansę być kontynuowany.

"Prezes [KGHM Radosław] Domagalski pojechał do Chile osobiście. Rozmawiałem z nim telefonicznie i powiedział, że jest nadzieja. Więcej powie, jak wróci"

wyjaśnił.

Decyzje co do II etapu projektu będą natomiast podejmowane po zweryfikowaniu złóż. Nie jest jeszcze znana perspektywa czasowa tych decyzji.

"Badania geologiczne były zrobione, tylko chcemy zweryfikować ich wiarygodność"

powiedział Kowalczyk.

Zapytany o to, które ministerstwo przejmie nadzór nad KGHM po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP), Kowalczyk powiedział, że decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

"Ze swojej natury wydaje mi się, że powinno być górnictwo razem z energetyką"

dodał.

Domagalski-Łabędzki zapowiedział w ub tygodniu, że KGHM chce do końca roku zakończyć przegląd inwestycji zagranicznych i przedstawić jego efekty razem z wynikami za 2016 r. Poinformował też, że w tym tygodniu planuje odwiedzić aktywa w Chile i Kanadzie, a następnie w Japonii porozmawiać z partnerem projektu Sierra Gorda (Sumitomo).

Polska spółka posiada 55% udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45% należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

Prezes mówił też ostatnio, że KGHM nie bierze pod uwagę sprzedaży projektu Sierra Gorda jako "pierwszego scenariusza".

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

(ISBnews)

udostępnij: