GPW wprowadza kontrakty terminowe na funta brytyjskiego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lis 2016, 11:17

GPW wprowadza kontrakty terminowe na funta brytyjskiego

Od 21 listopada 2016 r. na Głównym Rynku GPW do obrotu giełdowego zostały wprowadzone kontrakty terminowe na kurs funta brytyjskiego. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadził 21 listopada 2016 r. do obrotu giełdowego na rynku podstawowym kontrakty terminowe na kurs funta brytyjskiego.

Decyzja o wprowadzeniu kontraktów terminowych na kurs funta brytyjskiego to kolejny krok do uatrakcyjnienia oferty Giełdy dla inwestorów. Zarówno kontrakty terminowe na waluty, jak i kontrakty na akcje, cieszą się zainteresowaniem aktywnych uczestników obrotu.

powiedziała prof. dr hab. Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wprowadzenie do obrotu giełdowego kontraktów terminowych na kurs funta brytyjskiego stanowi część polityki GPW, mającej na celu poszerzanie oferty Giełdy skierowanej do inwestorów. GBP/PLN jest czwartą parą walutową, na której inwestorzy mogą zawierać transakcje. Pozostałe instrumenty to kontrakty na USD/PLN, EUR/PLN oraz CHF/PLN.

Podczas sesji 21 listopada 2016 r. wprowadzone zostały następujące serie kontraktów terminowych:

  • seria FGBPZ16 wygasająca 16 grudnia 2016 r.
  • seria FGBPF17 wygasająca 20 stycznia 2017 r.
  • seria FGBPG17 wygasająca 17 lutego 2017 r.
  • seria FGBPH17 wygasająca 17 marca 2017 r.
  • seria FGBPM17 wygasająca 16 czerwca 2017 r.
  • seria FGBPU17 wygasająca 15 września 2017 r.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy kurs GBP/PLN charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością. Zaczęło się to od znacznego osłabienia funta po referendum w sprawie Brexitu, kiedy kurs GBP/PLN spadł z 6,10 zł do niemal 4,55 zł, co przełożyło się na ponad 25 proc. osłabienie. Jest to bardzo znacząca wartość, ponieważ z reguły rynek walutowy charakteryzuje się niższą zmiennością. Najciekawsza była sesja z 7 października, w trakcie której dzienna rozpiętość wahań przekroczyła 6 proc. dając szerokie pole do popisu dla inwestorów operujących w krótkim terminie. Chwilowe uspokojenie nastrojów zakończył wynik wyborów w USA, jednak tym razem kurs funt zaczął odrabiać straty do złotówki. Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierze rynek dla tej pary walutowej, to można zakładać, że wysoka zmienność jeszcze przez jakiś czas będzie towarzyszyć wahaniom GBP/PLN.

wyjaśnia Paweł Małmyga, analityk Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego SA.

Źródło: GPW #GPW

Ostatnie wiadomości