Polski Bank Komórek Macierzystych zwiększa moce produkcyjne | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 gru 2016, 09:24

Polski Bank Komórek Macierzystych zwiększa moce produkcyjne

Swoją działalność rozpoczęło rozbudowane laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) – przewodzącego międzynarodowej Grupie Famicord jednego z największych i najszybciej rosnącego wśród liczących się w Europie banku komórek macierzystych. Rozbudowa pozwoli na nawet czterokrotne zwiększenie wytwarzania produktów ATMP (ang. Advanced Therapy Medicinal Products) na bazie komórek macierzystych. W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. przychody z tego źródła oraz terapii z wykorzystaniem ATMP wzrosły r/r blisko trzykrotnie, do ponad 4 mln zł.

Produkty lecznicze ATMP bazują na komórkach mezenchymalnych, pozyskiwanych ze sznura pępowinowego. Znajdują zastosowanie w przypadku wielu groźnych chorób, przede wszystkim w obszarach neurologii, hematologii i okulistyki. Przeprowadzane z ich wykorzystaniem terapie polegają najczęściej na kilkukrotnym dożylnym lub dokanałowym podaniu określonej – zależnej przede wszystkim od masy ciała pacjenta i sposobu podania – liczby komórek macierzystych w postaci indywidualnie stworzonego produktu leczniczego.

W wyniku rozbudowy, powierzchnia laboratorium wzrosła z 730 do 1390 m2. Moce produkcyjne zwiększyły się dzięki temu nawet czterokrotnie. Przychody z usług wytwarzania produktów ATMP oraz terapii z ich wykorzystaniem wyniosły w trzech pierwszych kwartałach 2016 r. ponad 4 mln zł, co oznacza wzrost o 196 proc. r/r.

Do tej pory przeprowadzonych zostało w Polsce ok. 350 eksperymentalnych terapii z wykorzystaniem wytworzonych w naszych laboratoriach na indywidualne zamówienie produktów. Dotyczyło to ponad 40 różnych chorób. Kolejni pacjenci z Polski i zagranicy czekają w kolejce. Rozbudowa laboratorium pozwoli w znacznie większym stopniu odpowiedzieć na ich potrzeby

tłumaczy Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu PBKM.

W kwietniu tego roku działalność rozpoczął Instytut Terapii Komórkowych – joint venture nawiązany przez PBKM z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz osobą fizyczną pełniącą funkcję prezesa. Do tej pory hospitalizowanych w ramach terapii eksperymentalnych z wykorzystaniem produktów ATMP było ponad 60 pacjentów chorych na stwardnienie zanikowe boczne, znane również jako ALS.

Rozważamy rozszerzenie listy chorób, którymi będziemy się zajmować, natomiast naszym kluczowym celem jest wyselekcjonowanie chorób, w których wyniki eksperymentalnych terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych będą na tyle satysfakcjonujące medycznie, by uzasadniało to rozpoczęcie badań klinicznych. Mamy już pierwsze typy. Planujemy poszukiwać na ten cel finansowania zarówno z grantów, jak i od potencjalnych partnerów. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z zagranicznymi podmiotami – mówi Jakub Baran. Negocjujemy również pierwszą umowę związaną z wytwarzaniem preparatów ATMP do próby klinicznej w jednym z krajów Europy Zachodniej

dodaje.

O spółce:

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę pozyskiwanych próbek Grupa jest obecnie najszybciej rosnącym podmiotem spośród liczących się banków w Europie i jednocześnie liderem jeśli chodzi o liczbę nowo pozyskiwanych próbek krwi pępowinowej.

Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Rynki strategiczne Grupy to Polska (pozycja lidera), Hiszpania (pozycja lidera) i Turcja (pierwszy/drugi podmiot). Famicord obecny jest bezpośrednio również na rynkach węgierskim, rumuńskim, włoskim i łotewskim, a poprzez współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi także na serbskim, chorwackim, ukraińskim, szwedzkim i innych.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.

Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy. Od czasu debiutu kapitalizacja spółki wzrosła o prawie 20 proc.

Źródło: PBKM #BKM

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości