Stelmet: wygaszenie produkcji w Wielkiej Brytanii do połowy 2017 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 gru 2016, 12:22

Stelmet: wygaszenie produkcji w Wielkiej Brytanii do połowy 2017 r.

Stelmet, europejski lider w produkcji i dystrybucji drewnianej architektury ogrodowej, planuje wygasić produkcję w zakładzie w Wielkiej Brytanii do połowy 2017 r. Osiągniecie zakładanych zdolności produkcyjnych w nowym zakładzie MrGarden w Grudziądzu potrwa dłużej niż pierwotnie zakładano.

Grupa Stelmet, do której należy zakład spółki MrGarden w Grudziądzu, wydłuża termin dochodzenia tego zakładu do planowanej wydajności. W zakładzie nadal trwa podnoszenie produktywności załogi i ustawianie parametrów pracy maszyn i urządzeń dostosowanych do realizowanej produkcji na rynek Wielkiej Brytanii. Fabryka MrGarden w Grudziądzu rozpoczęła produkcję w październiku tego roku. – Stopień zaawansowania technologicznego linii produkcyjnych w nowym zakładzie MrGarden wymaga dłuższego niż pierwotnie zakładaliśmy szkolenia załogi. Trwa również regulacja maszyn i urządzeń, co wydłuża czas niezbędny do osiągnięcia optymalnych mocy produkcyjnych zakładanych na tym etapie

mówi Andrzej Trybuś, Członek Zarządu Stelmet S.A. nadzorujący obszar produkcji i sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej.

Zakład MrGarden w Grudziądzu jest najnowocześniejszym tego typu zakładem w Europie. Dzięki tej inwestycji roczne zdolności produkcyjne Grupy Stelmet w segmencie drewnianej architektury ogrodowej wzrosną z dotychczasowych około 250 tys. m3 do poziomu około 400 tys. m3 w roku obrotowym 2019/20. W roku obrotowym 2016/17 zdolności produkcyjne nowej fabryki mają sięgnąć ok. 100 tys. m3. Produkty wytwarzane w Grudziądzu trafią docelowo na rynki całej Europy.

Jednocześnie podjęto decyzję o przedłużeniu produkcji w należących do Grupy zakładach Grange Fencing w Wielkiej Brytanii. Zarząd Stelmetu przewiduje, że produkcja zostanie całkowicie wygaszona do połowy 2017 r. Wcześniej zakładano, że produkcja w zakładzie w Telford w Wielkiej Brytanii będzie zakończona z końcem 2016 r. – Czasowe podtrzymanie produkcji w Wielkiej Brytanii ma na celu utrzymywanie bezpiecznego poziomu zapasów produktów oferowanych przez Grupę Stelmet umożliwiających realizację niezakłóconej sprzedaży w nadchodzącym sezonie. Obecnie plan zakłada stopniowe zmniejszanie produkcji aż do jej całkowitego zakończenia w połowie 2017 r. Proces ten będzie postępować w miarę zwiększania produkcji w zakładzie w Grudziądzu

dodaje Piotr Leszkowicz, Dyrektor finansowy Stelmet S.A.

W 2014 r. Grupa Stelmet przejęła firmę Grange Fencing, jednego z dwóch największych podmiotów w branży drewnianej architektury ogrodowej w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie budowa nowego zakładu w Grudziądzu pozwoliła na podjęcie decyzji o optymalizacji zdolności produkcyjnych w Grupie. Celem tego procesu jest zwiększenie efektywności Grupy Stelmet. Osiągnięcie pełnych efektów synergii wynikających z zakończenia produkcji w Wielkiej Brytanii może być opóźnione – będzie postępować wraz ze wzrostem produkcji w Grudziądzu i wygaszaniem produkcji w Wielkiej Brytanii.

O spółce:

Grupa Stelmet zajmuje się produkcją i dystrybucją tzw. drewnianej architektury ogrodowej. Wytwarza wyroby z drewna sosnowego i świerkowego, obejmujące m.in. różnego rodzaju płoty, kratki, deski, podesty, pergole, kwietniki, altany czy domki narzędziowe. Produkty te przeznaczone są do grodzenia, wyposażania, upiększania oraz dekoracji ogrodów, działek, parków, tarasów i wszelkiego rodzaju przestrzeni o charakterze rekreacyjnym.

W ocenie Zarządu, pod względem wolumenu produkcji w m3, Grupa Stelmet jest największym w Polsce i Europie pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej. Grupa wykonuje samodzielnie wszystkie procesy technologiczne ‑ od zakupu surowca drzewnego, poprzez produkcję aż po pakowanie gotowych wyrobów. Grupa także zarządza w pełni logistyką dostaw do większości swoich klientów.

Większość produktów Grupy Stelmet sprzedawana jest poza granicami Polski. Trafiają one do odbiorców w ponad 25 krajach, głównie do czołowych europejskich sieci sklepów DIY („Zrób To Sam”) i specjalistycznych marketów budowlanych.

Przychody Grupy Stelmet, z uwzględnieniem wyników przejętej pod koniec 2014 r. spółki Grange Fencing Ltd., w ciągu 12 miesięcy zakończonych 30 września 2015 r. sięgnęły 572,8 mln zł, EBITDA wyniosła 79,5 mln zł, a zysk netto 64,7 mln zł1).

1) Symulacja danych finansowych przygotowanych w celu uwzględnienia wyników Grange Fencing Ltd. w całym okresie 12 miesięcy kończącym się 30 września 2015 r.

Źródło: Stelmet #STL

Ostatnie wiadomości